LTD. ŞTİ. HİSSE DEVRİ

• Değerli meslektaşlarım ;
    iki ortaklı limited şirketi hisselerinin tamamını ortak dışı iki kişiye devir ediyorlar 13,7 den kesilse imza harcı farklı çıkıyor 13.6'dan kesildiği zaman farklı çıkıyor bu konuyu çözemedim, bu konu ile ilgili bilgi paylaşımı yaparsanız sevinirim.
    ayrı ayrı yapmayı düşündüm yapsam üç ayrı işlem yapmam gerekiyor [size=78%] [/size][size=78%](a şahsına ait 90 hissenin 76 hissesini d şahsına, 14 hisseyi c şahsına devir edecek, diğer ortak b ise 10 olan hissesinin tamamını c şahsına devir ediyor) [/size]

Saygılarımla,

• 13.6 işlem kodu teke tek bir işlem kodudur. yani alanda bir kişi, satanda bir kişi olmak kaydıyla.

iki defa işlem yapıp ayrı ayrı harç almamız gerekir. damga değişmez.

2012/14 nolu genelgenin sondan 3.maddenin a,b bentleri.

13.6 vezne kodundan ayrı ayrı yevmiye ile işlem yapılacak

yada 13.7 den çoklu işlemden yapılacak tek yevmiye ile. ayrı ayrı kişi başına nispi harç alınacak.

aynı güneş enerjilerinde yaptığımız kefalet senedi gibi kişi başına ayrı ayrı nisp harç alınacak.

• Saygı değer ustatlarım benim kafama takılan 100 bin TL' sermayeli bir devir işleminde 13.6 da kesildiği zaman harç 452 tl. çıkıyor 13,7 de kesildiği zaman 226 TL. çıkıyor her iki işlemede 4 imza gösterildiği halde bu fark neden çıkıyor

• Saygı değer ustatlarım benim kafama takılan 100 bin TL' sermayeli bir devir işleminde 13.6 da kesildiği zaman harç 452 tl. çıkıyor 13,7 de kesildiği zaman 226 TL. çıkıyor her iki işlemede 4 imza gösterildiği halde bu fark neden çıkıyor

Muhammet kardeşim, şöyle izah edeyim. 13.6 vezneden tek tek denemesini yap. ayrı ayrı yaptığın takdirde kaç lira harç alman gerekiyor.

Ayrı ayrı kaç lira harç alıyorsan, toplu olarak 13.7 den de işlemde de harç miktarı aynı olacaktır. yukarıda tarih ve sayısını yazdığımız genelgeye uyacağız.

beher hisse ne kadar yardımcı olalım.

• Sevgili kardeşim,
    13,6 'ya işlem değerini 100000 TL giriyorsun, tüm imzalar için gösterdiğin bu değer üzerinden harç alıyor.
    dier 13,7 de ise her imza kendi devir payı üzerinden harç ödüyor,
    şayet 13,6'ya devredilen hisse miktarları üzerinden girersen sonuçta 13,7'nin toplam harcı kadar harç aldığını göreceksin.

• Sevgili kardeşim,
    13,6 'ya işlem değerini 100000 TL giriyorsun, tüm imzalar için gösterdiğin bu değer üzerinden harç alıyor.
    dier 13,7 de ise her imza kendi devir payı üzerinden harç ödüyor,
    şayet 13,6'ya devredilen hisse miktarları üzerinden girersen sonuçta 13,7'nin toplam harcı kadar harç aldığını göreceksin.

Halil bey, Malum :) ufak bedellilerde dikkat etmek lazım. rakam büyük olduğu için harcını koruyor.

• Adem beyciğim devir sözleşmelerinde "veya sözleşmelerde" beher imza için Binde 1,13 Tl. Harç alındığına göre ; 100.000.-TL.sermayeli bir limited şirketteki iki ortağın diğer iki kişiye hisselerini devretmeleri halinde 4 imza için 452 TL. harc alınması icabeder,diğer taraftan,ikiyüz bin lira sermayeli bir limited şirketteki bir ortağın ortaklık payını bir başkasına veya şirket ortağına devir etmesi halinde bu defa imza sayısı iki,devir edilen miktar 100 bin Tl.olduğuna göre harcın 226 Tl. olması lazımdır.diye düşünüyorum.Belki cümlelerimde noksanlık olabilir kusura bakmayın hafta sonu malum işler çok.Selam ve sevgilerimle.

• Adem beyciğim devir sözleşmelerinde "veya sözleşmelerde" beher imza için Binde 1,13 Tl. Harç alındığına göre ; 100.000.-TL.sermayeli bir limited şirketteki iki ortağın diğer iki kişiye hisselerini devretmeleri halinde 4 imza için 452 TL. harc alınması icabeder,diğer taraftan,ikiyüz bin lira sermayeli bir limited şirketteki bir ortağın ortaklık payını bir başkasına veya şirket ortağına devir etmesi halinde bu defa imza sayısı iki,devir edilen miktar 100 bin Tl.olduğuna göre harcın 226 Tl. olması lazımdır.diye düşünüyorum.Belki cümlelerimde noksanlık olabilir kusura bakmayın hafta sonu malum işler çok.Selam ve sevgilerimle.

Anlaşıldı cabir abi,

geçenlerde bende ayrı ayrı yaptım. meblağ küçük olduğu için kişi başına beher 50.45 tl. 13.7 koddan.harç aldım. eğer 13.6 kodundan girmiş olsa idim. meblağ düşük olduğu için nispi harcın alt miktarından eksik almış olacaktım.

sonuç olarak aynı kapıya çıkıyoruz. abi sizede kolay gelsin.