Kimlikler

• Merhaba arkadaşlar,

Az önce araç satışı yaparken satıcı kimliğini verdi 2009 mart ayında yenileme nedeniyle verilmiş bir kimlik mernisten sorguladığımda ise 2009 Eylül ayında kayıp nedeniyle verilmiş bir kimlik çıktı karşıma .Bu durumda işlemini yapmadım kişiyi nüfus müdürlüğüne gönderdim isede kendisi evine gitmiş ve kimliğini bulmuş Nüfus Müdürlüğü 'ne de eski kimliğini teslim ettiğini söyledi. .Neden böyle olduğunu sorduğumda ise kimliğimi kaybettim sandığım için yenisini çıkarttım ancak bu seferde yeni çıkarttığım kimliğimi kaybettim eskisini buldum.Şimdi de onu kullanıyorum dedi.Eski kimliğini kullanmaması , nüfus müdürlüğüne teslim etmesi gerektiğini söyledim.Böyle durumlarda siz ne yapıyorsunuz.

• Bizlerin imha yetkisi bulunmamaktadır. İlgiliyi uyarırız ve yasal kimliği veya geçerliği kimliği ile gelmemişse işini yapmayız. Eski kimliğinin imha edilmesi gerektiğini söyleriz ancak kendisi tamam kesin iptal edin derse yırtarız. Aksi halde müşteri sinirlenir ve bizi döver :P Müşteri kaybederiz. Gereksiz tartışma konusu oluşur.

Demedi demeyin :P

• Ya KPS olmasaydı, o kimliklerle şimdi işlem yapıyor olacaktık, bizi riske attıkları için haklı konumdayız, dövme hakkı bizde

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Dövmezler dövmesine de benim gibi vatandaşla papaz olursunuz.
    Ben geçen yıl şahsa gerekli izahı yaparak bir tanesini iptal ettim ve yeni kimlik için Nüfus Müdürlüğünü adres gösterdim. Yeni kimlik alamayarak tekrar geldi ve imha ettiğim kimliği istedi. Haliyle imha ettiğimden kimliği verme imkanım olmadı ve biraz sinir harbi yaşandı. Seni emniyete şikayet edeceğim diye tehdit etti. "Şikayet edebileceğini ama geçersiz bir kimlikle işlem yaptırmaya kalktığın için sonuçlarada katlanırsın" dedim. Şikayet etmek için çıktı ve hala bir ses seda çıkmadı. Ogün bugündür sırf vatandaşla bu gibi tartışmalara girmemek için uyarıyorum ve iade ediyorum. Böylece sinirlerim bozulmuyor. :) Kolaylıklar diliyorum.

• imha ettiğimiz kimlik zaten geçersiz nüfus müdürlüğünün o kimliğe istinaden yeni bir kimlik (yenileme) vermesi doğru değil, yapması gereken kayıp beyanı ile yeni bir kimlik çıkartması,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Öyle ama Nüfus ve ikamet bilgileri ilçe dışından olduğu için Nüfusda herhalde bazı belge ve kayıp için ceza kesmek isteyince nüfus dairesinin ağzı ile "o kimlik geçerli diye yeniden kimlik vermediklerini" söyledi. Daha sonrası malum...