Araç satış vekaletnameleri.

• Değerli meslektaşlarım;
    Bugün TNB. sitesinde yayınlanan genel yazıda" araç satış vekaletnamelerinin
    sadece plakayı içermesi dahi satışa engel bir durum değildir" diyor,bence çok doğru
    bir mantık ancak!
    Bundan önce düzenlenmiş bir vekaletname aracın plakası dogru ama noter işlemi düzenlerken
    sehven motor numarasını 5 yerine S yazmış sırf bunun için vekaletnameyi kabul etmeyenler
    var .
    Sorum şu:
    Vekaletname geldi plaka doğru ama şasi numarasında hata var bu vekaletname ile
    satışın yapılıp yapılamıyacağı?
    Herkese kolaylıklar diliyorum.

• TNB olmaz demiş abi

(aracın tescil belgesinde yer alan bilgilerle örtüşmesi kaydıyla sadece plaka numarasına veya plaka numarasıyla birlikte aracın motor şasi, marka veya model gibi bazı bilgilerine yer verilen vekaletnamelerle de araç alım/satım işlemlerinin yapılmasının mümkün bulunduğuna karar verilmiştir.)

• :) :) Ben bundan sonra araç ruhsatı istemiyorum.
    Sadece ilginin beyan ettiği plaka numarasını yazıyorum
    ve işlemi bitiriyorum.
    Vallahi çok kolay iş...
    :) Yok modelmiş markaymış,motormuş,şasiymiş ne bu be!
    şimdiye kadar eziyet çektirmişler....
    :) Birde şu hüviyet tespitlerini kaldırıp T.C.ile yetinseler ne iyi olur.

• Noterin takdirine kalmış ben olsam teyit alır idare eder yaparım ama bazıları faksla işlem yapılabilir aynı gün noterden dense dahi işlemi yapmıyor o nedenle dediğim gibi noterin takdiri TNB de buna karışmaz sanırım.

• Merhaba Cabir abi,
    5 yerine S yazılmış olabilir, 2 yerine Z, Z yerine 2, E yerine F gibi, mesala, buda fakslı kağıtlardan okunduğu gibi yazılıyordu. Ancak böyle durumlarda araç satışını yapmayanlarda oluyordu.

Çünki şakülü doğru, Şakülü doğru olduğuna göre ;D

Daha doğrusu şöylede olabilirdi, araç satışına yetki veren vekaletnamelerde, aracın borcu olsun önemli değil. aracın plakasını girince otomatik olarak bütün bilgileri gelmeliydi olayına bir el atmaları gerekirdi diye düşündüm. Ama nafile.