NOTERLİK KANUNU 73.MADDE..

• NOTERLİK KANUNUNUN 73.MADDESİ

Değerli meslekdaşım Dayı bey'in dün gündeme taşıdığı Noterlik kanununun 73 ncü maddesi ile ilgili olarak bir çok arkadaşımız görüş beyan ettiler.Herbirine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
    Kanunun özüne bakıldığında şahit istenip istenmemesi ilgilinin isteğine bırakılmış.
    Kanunun tatbikçileri yani bize gelince bir kısmımız ben dahil herne kadar kanun böyle isede ben tanık isterim.Haa benim görüşüm değişirmi değişir tabi ne zaman? Noterimin görüşü değiştiği zaman zira bu hususlarda son karar mercii maalesef noterlerdir.Hernekadar bizler kendi kendimize ahkam kessek bile!
    2006 Yılında iki tane adamın arasında bir tane güneş gözlüklü adam dairemize geldiler güneş gözlüklü olan vatandaş gözlerinin görmediğini bir gayrimenkulünün olduğunu onu satmak üzere vekalet vereceğini söyledi.İlgili ile konuştum.Okur yazar olmadığını söyledi.Ben de akrabanız olmayan okur yazar iki tanık,iki fotoğraf ve satmağı düşündüğünüz gayrimenkulün varsa tapu senedi veya tapu kayıtlarının olması durumunda vekaletname yapabileceğimi söyledim.
    Bunun üzerine ilgili “ben tanık istemiyorum,bizimle ilgili yeni kanun çıktı senin bundan haberin yok galiba”dedi bende evet haberim yok ancak olsa bile senin işini tanıksız yapmam dedim.Yanındakiler arkadaş dur işte bizde sana şahitlik yaparız deseler bile adam birkere takmış kafaya şahitsiz işini yaptırmak istiyor.Biraz ısrar edince bende sesimi yükseltmeğe başladım.”Seni Adalet Bakanlığına Şikayet edeceğim” Ben de sen bilirsin dedim.İlgilinin işinin daha önce Başkatipliğini yaptığım başka bir noterlikte iki tanık huzurunda yapıldığını Noter'in telefon etmesi ile öğrendim.Bizi oraya da şikayet etmiş,işini yapmadığımız için,orada da çok israr etmiş tanıksız istiyorum diye ama başaramamış......
    Bu tip insanlar maalesef biraz da kompleksli oluyorlar.Ögün bizim istediğimiz şekilde işinin bir başka noterde görülmesine rağmen adam bizi Adalet Bakanlığına şikayet etmezmi,Savcıbey önce Noteri çağırdı noterimizde benim olayla pek fazla bir bilgim yok,ilglili ile başkatip ilgilenmiş,savcıbey notere de konuyu anlatmış başkatibim doğrusunu yapmıştır.Bende olsam aynı şeyi yapardım demiş,Sonra benimde ifademi aldılar.TAKİPSİZLİK....
    Şimdi değerli arkadaşlarım adı ÖZÜRLÜ biraz yumuşatılmış şekli ENGELLİ bugibiler yanıltılmaya,aldatılmaya müsait insanlar dolayısiyle kamu görevi yapan bizler bunlarında hak ve menfaatlerini koruyup kollamakla mükellefiz.
    Adama gözlüğünü çıkart desem çıkatmayacak.Ama olup olmadığı da şüpheli,yanında iki kişi var ama baskı olup,olmadığını anlamam mümkün değil,gÖZÜ GÖRMEYEN BİRİNİ
    Noterlik kanununun eski haline ilave edilmiş ÇELİŞKİLİ bir ilave,Okur yazar olmayan gözleri gören bir vatandaş geldiğinde oda deyebilir ben şahit istemiyorum.
    Gözü görmeyen bir kişiyi ÇETELERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU GÜNÜMÜZDE KÖTÜ EMELLİ BİRİLERİNİN ELİNE DÜŞMESİ DURUMUNDA NOTER DİYE BAŞKA BİR YERE YÖNLENDİRMELERİ PEK TABİ MÜMKÜN OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
    SONUÇ :Ufat tefek yani trafikte iş takip,elektrik ,su, doğalgaz,telefon,internet bağlantıları,maaş alımı gibi konularda belki tanık istemeyebilinir.Ama ilgliliyi borç ve yükümlülük altına koyacak,tüm taahhüt ve tasarruf işlemlerinde “Maddeye aykırı olsa bile” Noterinize danışmak kaydı ile tanık istemenizde fayda vardır diye düşünüyorum.Herkese Selam ve Sevgiler yolluyorum.
    Cabir KARAHASANOĞLU

• Değerli ağbeyim bilgi birikiminizle bizlere yaptığınız bu açıklama, yaşadığınız olayı ve deneyimi paylaştığınız için meslekte yeni olan şahsım adına çok teşekkür ederim. Saygılar....

• Sayın Cabir abimin açıklamalarında olduğu gibi 2 gün önce benim başıma geldi. Düzenleme şeklinde bir işlem arkadaşlarım iki tanık alarak işlemi hazırlamışlar. Tabi yılların verdiği alışkanlık görme özürlü bir insana parmak bastırmak istemişler. İlgilide bunun üzerine bir figan feryat, bağırış çağırış, ne oluyor dedim. ben parmak basmak istemiyor ben okur yazarım. ben devlet memuruyum, ben lise mezunu insanım, Ben bilmem nerenin dernek başkanıyım. ben imza atmak istiyorum. zaten benim isteğim olmadığı halde işlemimi tanıklı olarak yaptınız dedi. Bu arada ben müdahele ettim. ee pekinasıl yapacaktık diye sordum. Bana yaptığınız işlemimi ancak benim isteğim doğrultusunda tanıklı olarak yaparsınız. ben istemediğim sürece tanık isteyezemezsiniz. dedi. Bunun üzerine bu işlemi tanıklı olarak yapabileceğimi tanık almadan bu işlemi yapmayacağımı söyledim. Bizimki figan feryat bağıra çağıra, Siz görürsünüz diyerek daireden çıktı. 5 dk sonra daha önce birlikte geldiği vatandaş yanıma geldi. Biz TNB'yi aradık. 5378 sayılı kanunla bu işlemin değiştiğini size söylememi istediler dedi. iyi tamam söylediniz şimdi ben ne yapayım yani dedim. isterseniz sizi TNB'deki (Fahri-Faruk) beyefediyle görüştüreyim. dedi elindeki telefonu bana uzattı. Şimdi bizim TNB başladı 73.madeyi anlatmaya, dinledim dinledim. yapıp yapmamak size kalmış birşey, ama ortada kanun var. Başladık karşılıklı soru cevaplara, Fahri-Faruk bey diyorki ilgili okur yazarmış. İyide Kardeşim, Bu insan görme özürlü (kör) neyi okuyacakki ben onun okur yazar olduğunu anlayacağım. Bu kanunun tamamen sakat olduğunu, yapılan işlem altına tastik makam olarak imza koyacak biz noterlerin hiçbir koruması ve güvencesi olmadığını, tamamen işlemi yaptıran ilgilinin insafına kalmış bir iş olduğunu söyledim. ve Bana, Bizim Noter olduğumuzu, güvenilir, emin kişiler olduğumuzu düşündükleri için byle yapmış olabilirler. bu kanunu yorumlamak bize düşmez, biz uygulmakla mükellefiz diye bir cevap verildi. bu hususta daha önce aynı şekilde davranan noterlerden birkaçının uyarıldığına dair yazılarının gönderebileceğini söyledi. Bende kendisinden bu yazılardan istedim. gönderilen yazılardan bir taneside Sayın Cabir abimin Noteridir. Onun için yazımın başında da Sayın abimden yorumunu en sona bırakmasını istemiştim. Çünkü haklı olarak itiraz ediyoruz. Haksız olarak uyarılıyoruz.

Kısacası, Değişen 73.madde tamamen biz noterlerin aleyhine bir kanun olup, bunun düzeltilmesi, ve değiştirilmesi Sayın noterlerimizin itirazları ile mümkün olabilir. diye düşünüyorum.
    Şuhaliyle Cabir Abimin son parargaflarında bahsettiği gibi zararsız işlemlerde ilgilinin tanık isteğine bakalım, diğer gayrimenkul alım, satım, ipotek, banka, hesp, vb. tanık alalım derim.
    Saygalılarım.

• Teşekkürler değerli meslekdaşım,aşağı yukarı aynı durumla karşı karşıya kalmışız.5378'i 2006 yılında öğrendim.Noterimin düşüncelerini bilmem ama!!! benim düşüncelerimde herhangi bir değişiklik yoktur.Yasayı biliyorum.Bugün benzeri bir işlem gelsin,şikayet edilecek olsam dahi tanıksız yapmam, :) :) :)Şikayet edileceğim makam işleme kefil olursa o zaman ayrı.........

• Değerli meslektaşlarım peki ilgili kör ama ilgili yazı ile anlaşabiliriyoruz ve ilgili Konya ili hudutları dahilindeki yerleri satmak için vekalet veriyorum x kişi ye, paramı aldım vs. diye yazsa sorumluluk almak gerekir. Cabir abi bazen risk almak gerekir.

İlgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olması
    MADDE 73 - (Başlığı ile birlikte değişik madde: 01.07.2005 – 5378/23. md) Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olduğunu anlarsa, işlemler özürlünün isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır. İlgilinin işitme veya konuşma özürlü olması ve yazı ile anlaşma imkânının da bulunmaması halinde, iki tanık ve yeminli tercüman bulundurulur.

• Teşekkürler değerli meslekdaşım,aşağı yukarı aynı durumla karşı karşıya kalmışız.5378'i 2006 yılında öğrendim.Noterimin düşüncelerini bilmem ama!!! benim düşüncelerimde herhangi bir değişiklik yoktur.Yasayı biliyorum.Bugün benzeri bir işlem gelsin,şikayet edilecek olsam dahi tanıksız yapmam, :) :) :)Şikayet edileceğim makam işleme kefil olursa o zaman ayrı.........

Sayın abim,
    Senin elinde TNB hukuk işlerinin 2009 yılında göndermiş olduğu tapu gibi yazı var.
    Şayet bu yazıyı kaybettiyseniz. Ben size tekrar fakslayabilirim.:)
    Neyse şaka bir tarafa bildiğimiz doğrudan vaz geçmeyelim. Çünkü bu kanunun bize kurtaracağını sanmıyorum.

• Değerli meslektaşlarım peki ilgili kör ama ilgili yazı ile anlaşabiliriyoruz ve ilgili Konya ili hudutları dahilindeki yerleri satmak için vekalet veriyorum x kişi ye, paramı aldım vs. diye yazsa sorumluluk almak gerekir. Cabir abi bazen risk almak gerekir.

İlgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olması
    MADDE 73 - (Başlığı ile birlikte değişik madde: 01.07.2005 – 5378/23. md) Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme özürlü olduğunu anlarsa, işlemler özürlünün isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır. İlgilinin işitme veya konuşma özürlü olması ve yazı ile anlaşma imkânının da bulunmaması halinde, iki tanık ve yeminli tercüman bulundurulur.

Kemal kardeşim ilgilinin kör olduğunu söylüyorsunuz. :) :) :) Allah bilir hiç bir kimseden yardım almadan noterliğinize geldi.Daha öncede bahsettiğim gibi talebi ileride risk doğuracak bir işlemse mutlaka tanık bulundururum.Değilse tanıksız yapabilirim.Umarım anlaşımayacak birşey kalmadı.

şeyhim abime aynen katılıyorum ve bilgi paylaşımları için teşekkür ediyorum

• Birde işin yazım boyutu var düzenleme işlemlerde sağır dilsiz okur yazar lar için tanıksız yazma imkanı yok çünkü yazım net hata veriyor geçenlerde bu şekilde geldi bizde işlem formülleri hata veriyor diye iki tanık istedik, normal düzenleme işlemden yapılıp sağır dilsiz okur yazar işlem formülleri kitabına göre daha önce düzenlemiştik ama bundan sonra vatandaşa izah edip ona göre işlemi tanıklı yapıyoruz..

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• arkadaşlar uzun sözü kısası , böyle bir işlemden dilim yandı işitme, konuşma veya görme özürlü olması durumunda mutlaka tanık ve gerekiyorsa tercüman bulundururum.