DAİREDEN ÖRNEK VERME

• Noterlik Kanununun 94/1. maddesinde, noterler tarafından yapılan işlemlerin örneklerinin, ancak ilgililerine, kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verileceği hükme bağlanmıştır. Vekalet sözleşmesini düzenleyen Borçlar Kanununun 386. ve devamındaki maddelerde bu sözleşmenin kuruluşu ile ilgili özel bir usul belirtilmediğinden, sözkonusu sözleşme genel hükümlere göre teşekkül etmekte, yani sözleşme önerisinin, birlikte bulunanlar arasında karşı tarafça hemen kabul edilmesiyle; uzakta bulunanlar arasında ise kabul haberinin önericiyc ula,sması ile sözleşme kurulmaktadır ve vekil sıfatı kazanılmaktadır. Önerinin karşı tarafa ulaşmasından önce her zaman geri alınması da mümkündür. Noterlikte sözleşme önerisinin resmi şekilde düzenlenmesi, sözleşmenin kurulması için yeterli olmayıp, sözkonusu önerinin karşı tarafa ulaştırılması ve karşı tarafça kabulü de gerekmektedir.

Vekalet sözleşmesinin kurulup kurulmadığı, önericinin iradesini karşı tarafa ulaştırıp ulaştırmadığı veya bu iradesinin devam edip etmediği, noter tarafından bilinemeyeceğinden-aynı taraflar arasında daha önce kurulan vekalet sözleşmesi gereği, elinde genel yetki veya noterlikten örnek almaya yönelik özel yetki içeren bir vekaletname bulunan vekil dışında- münhasıran o işlemde vekil olarak belirtilen kişiye işlem örneğinin verilmesi mümkün bulunmamaktadır.
    ................. Noterliğinde, Noterlik Kanununun 72/2. maddesinde "ilgili belgelendirme isteminde bulunan kişidir" şeklinde açık bir şekilde tanımı yapılan "ilgili" niteliğinde; henüz sözleşme önerisinin kabul edilip edilmediğine dair bir belge bulunmaması nedeniyle "vekil" niteliğinde bulunmayan isimli kişinin talebi üzerine, ............. tarih ve ................ sayılı evrak suretinin verildiği, böylelikle anılan Kanunun 94/1. maddesine aykırı hareket edildiği anlaşıldığından Disiplin Kurulunun kararı hukuki yönden yerinde bulunmamış, .Noterlik Kanununun 141/5. maddesi gereğince, eski kararda ısrar niteliğinde bir karar verilmiş olduğundan, re'sen disiplin cezası vermek gerekmiştir.
    Alıntı : TNB alıntıdır.

• Evet gerçekten ince bir konu.

Kemal beye paylaşım için teşekkürler,

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• "Noterlik Kanununun 94/1. maddesinde, noterler tarafından yapılan işlemlerin örneklerinin, ancak ilgililerine, kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verileceği hükme bağlanmıştır"

Bunun hep tereddütlerini yaşıyorum ben, herkes farklı söylüyor, mesela bir araç satış vekaletnamesi yapılmış vekil 2 kişi, ama yalnızca araç satışına ait yetkiler var! bu durumda vekiller de daireden örnek alabilirlermi? vermelimiyiz? ben hep vermemekten yana olmuşumdur ama yanlış hatırlamıyorsam verilmesi gerektiğinide duymuştum... ???

• "Noterlik Kanununun 94/1. maddesinde, noterler tarafından yapılan işlemlerin örneklerinin, ancak ilgililerine, kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verileceği hükme bağlanmıştır"

Bunun hep tereddütlerini yaşıyorum ben, herkes farklı söylüyor, mesela bir araç satış vekaletnamesi yapılmış vekil 2 kişi, ama yalnızca araç satışına ait yetkiler var! bu durumda vekiller de daireden örnek alabilirlermi? vermelimiyiz? ben hep vermemekten yana olmuşumdur ama yanlış hatırlamıyorsam verilmesi gerektiğinide duymuştum... ???

Yazdığımız vekaletlerde (özellikle genel veya daha uzun süre kullanılabilecek vekaletlerde) "iş bu vekaletnameden kayıt v suretler çıkartmaya" şeklinde bir ibare ilave ediyorum..

Ayrıca;
    10.12.2010 tarih ve 120 sayılı genel yazı gereğince de Avukatlar, ellerindeki vekaletnameler ile müvekkillerinin işlem ilgilisi olduğu işlemlerden örnek alabileceklerdir.. (açılmamış vasiyetnameler açısından özel yetki aranacaktır.)

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• vasiyetnameler hariç, diğer işlem kağıtlarından 2011-35 nolu genel yazı ile, işbu vekaletnameden kayıt ve suretler çıkarmaya kelimesinin yazılmasının kaldırıldığı bildirilmiştir.

Genel yazıda;genel vekaletnameleri bulunan vekillerin örnek alabilecekleri... diye bahsettiği, (09xx009 plakalı araç satış vekaletinin özel vekalet olduğu)
    Bazı noterliklerin, işlemde vekil olan kişiye, dairedeki nüshasından onaylı örnek alabilmeleri için vekaletnamede açıkça belirtilmesi gerektiği, vekaletnamede böyle bir ibarenin bulunmamasından dolayı dairedeki nüshalarından vekile onaylı örnek vermedikleri,

Bu sebeple, işlem ilgilisi ve vekilinin bizzat müracatı ve "nasıl bir vekalet yazdınız" sorusuna muhatap olmamak için, kendimce bulduğum bir çözüm..

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Tanju ().

• Genel yazıda;genel vekaletnameleri bulunan vekillerin örnek alabilecekleri... diye bahsettiği, (09xx009 plakalı araç satış vekaletinin özel vekalet olduğu)
    Bazı noterliklerin, işlemde vekil olan kişiye, dairedeki nüshasından onaylı örnek alabilmeleri için vekaletnamede açıkça belirtilmesi gerektiği, vekaletnamede böyle bir ibarenin bulunmamasından dolayı dairedeki nüshalarından vekile onaylı örnek vermedikleri,

Bu sebeple, işlem ilgilisi ve vekilinin bizzat müracatı ve "nasıl bir vekalet yazdınız" sorusuna muhatap olmamak için, kendimce bulduğum bir çözüm..

Daha sonra müşteriyi kaçırdıklarını,müşterinin bir akar suya benzediğini, başka bir noterlikte yaptırdığını ve aldığını, vs vs.. ;D ;D

• vasiyetnameler hariç, diğer işlem kağıtlarından 2011-35 nolu genel yazı ile, işbu vekaletnameden kayıt ve suretler çıkarmaya kelimesinin yazılmasının kaldırıldığı bildirilmiştir.

Adem abi nasıl kaldırıldı ???

2011/35 genel yazıya istinaden vekalet sözleşmesinin kurulup kurulmadığının, önericinin iradesini kar- şı tarafa ulaştırıp ulaştırmadığının veya bu iradenin devam edip etmediğinin noter tarafından biline- bildiği durumlarda ( açılmamış vasiyetnameler açısından özel yetki arayan kanun hükmü ayrık olmak kaydıyla ) Noterlik Kanunu 94/1. maddesinde belirtilen ilgilinin vekili sıfatıyla, noterliklerde yapılan işlemlerden örnek alınabilmesinin mümkün olduğu düşünülmektedir

• Konuya bir de şöyle bakalım. şöyle düşünelim, meslektaşlar arasında irdeleyelim, tartışalım,

Yasa Vasiyetnamelere özeldir. (yani vasiyetnamelerden suret teslim alınması için özel yetki istiyor)

Diğer işlemlere gelince
    Vekilin elinde ; Müvekkiline ait vekaletnamenin aslı yani işlem kağıdının aslı varmı? Var!

Peki işbu vekaletnameden noterliklerde suret çıkartmaya diye yazmanın veya yazdırmanın manası nedir, Vekil ha daireden örnek istemiş Ha elindeki vekaletnameden fotokopi çektirerek suret istemiş, çünki elinde işlem kağıdının aslı var, işlem kağıdının aslı vekilin elinde olduğuna, vekilin suret alabilmesi için sanki burada bana bir ışık görünüyor gibi... geliyor... yani bir iki satır yazmayla zarar gelmez diyeceksiniz amma paylaşmak tartışmak guzeldir dedim. ;D ;D

• Adem abi o zaman 2 sorum var ;)

1- Vekalet yazdın , 1 ay sonra ilgili sana vekaleti kaybettim vekalet veren yurt dışında 1 nüsha alabilirmiyim dese cevabın ne olurdu ??

2- Vekaleti yazdın , 1 ay sonra sana vekaleti kaybettim vekalet veren yurt dışında 1 nüsha alabilirmiyim dese , daire dosyasını çıkartsan ve vekaletnamede iş bu vekaletnameden örnek çıkartmaya, yazsa vekalet verirmiydin ???

• İsterse fizanda olsun.. ;D ;D vekaletname yeterki bizzat bizde yapılsın. aslını kaybetsin veya kaybetmesin, insanlık hali kaybedebilirde, yeterki azil olmasın, kanımca hiç bir mahsuru yoktur suret veririm. öyle kuşkuya düşecek olan müvekkil, o zaman vekilini azletsin diyorum.

• Bazen vatandaş düzenlediği vekaletnameyi vekiline teslim etmediği için işlem yapamaz düşüncesi ile azil etmeyebilir.Bu gibi iyi niyetten faydalanmak isteyen açıkgözler noterlikten suret almak suretiyle emellerine kavuşabilirler. :) :) :) Adem bey çok iyi niyetli ama herkes öyle olmayabilir.Selam ve sevgilerimle.

• Bazen vatandaş düzenlediği vekaletnameyi vekiline teslim etmediği için işlem yapamaz düşüncesi ile azil etmeyebilir.Bu gibi iyi niyetten faydalanmak isteyen açıkgözler noterlikten suret almak suretiyle emellerine kavuşabilirler. :) :) :) Adem bey çok iyi niyetli ama herkes öyle olmayabilir.Selam ve sevgilerimle.

Kesinlikle Cabir abime katılıyorum