miras payının devri sözleşmesi

• arkadaşlar acil miras payının devri sözleşmesi yapıyorum, biri okur yazar -biri değil vezne kodu kaç olmalıdır 54.14 DİYE düşünüyorum doğrumudur

• ama tapu tescilini yapmamış, yani şerh düşmemiş tapuya, ilgiliye sadece dava konusu olduğunda delil olarak kullanabilirsiniz denilmiş, bende anlamıyorum, neden bizim işlem formüllerimizde ve yazım nette konulmuş o zaman tapu tesçil etmiyorsa,

• Sena hanım işlem resmi vasiyetname şeklinde yapılır, fihrist defterine kaydedilir ve noterliğin bulunduğu nüfus müdürlüğüne bildirilir diyor. Sanırıyorum intikaller sırasında miras payını devredenin mirası kime bıraktıysa ona yada diğer mirasçılar arasında eşit olarak paylaşılacağından miras bırakın ölümü halinde tapunun tescil etmesi gerekiyor.
    M.K.503,514,527,536 ve 677 mad.

• Dilek Hanım;

İntikal yapılmamış ise; miras payının devri sözleşmesinin ilgili tapu müdürlüğü tarafından tescilinin kabul görmemesi gibi durum asla söz konusu olamaz. Ancak intikal yapılmış ise, tapu haklıdır. Ayrıca Sema Hanım'ın yapmış olduğu açıklama, murisin sağlığında yapılan "miras payının devri" işlemine aittir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• Değerli meslektaşım;Miras hissesinin devri “Temliki” sözleşmesinin tapu kayıtlarına şerh edilmesine gerek yoktur.
    Devre konu gayrimenkulun iştirak halinde olması sebebiyle tüm mirasçıların bir araya gelmesi suretiyle müşterek mülkiyete çevrilmesi esnasında lehine devir edilen kişi devir senedini ilgili tapu görevlisine ibraz etmesi durumunda gereği yapılır.
    Şu durumda siz sadece düzenleme şeklinde miras hissesinin bir başka mirasçıya veraset ilamına göre devir ve temlikini yaparsınız sizin göreviniz sona erer, bunu ayrıca bir yerlere bildirme gibi bir göreviniz olmadığı gibi lehine temlik edilen kişininde sözleşmeyi tapu kayıtlarına şerh ettirmesine gerek yoktur.Selamlarımla,

• Sena hanım işlem resmi vasiyetname şeklinde yapılır, fihrist defterine kaydedilir ve noterliğin bulunduğu nüfus müdürlüğüne bildirilir diyor. Sanırıyorum intikaller sırasında miras payını devredenin mirası kime bıraktıysa ona yada diğer mirasçılar arasında eşit olarak paylaşılacağından miras bırakın ölümü halinde tapunun tescil etmesi gerekiyor.
    M.K.503,514,527,536 ve 677 mad.

seba hanım, sizin bahsettiğiniz başka mirastan feragat sözleşmesi, benim tanzim ettiğim sözleşme, miras payının devri sözleşmesi mirasçılar arasında

• Cabir abi, tapulara baktım iştiraklı değildi intikal olmuş, sanırım tapu ondan işleme almadı, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ayrıca özgür bey ve sema hanımada teşekkür ederim

• seba hanım, sizin bahsettiğiniz başka mirastan feragat sözleşmesi, benim tanzim ettiğim sözleşme, miras payının devri sözleşmesi mirasçılar arasında

Miras Payının Devri deyince ben muris ve mirasçı arasında yapılan sandım. Yanlış anlaşılma olmuş. Kolay gelsin.