6098 S.lı Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 603 E. Uygulama alanı

• 6098 S.lı Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 603 E. Uygulama alanı
    Kefaletin şekline, kefil olma ehliyetine ve eşin rızasına ilişkin hükümler, gerçek kişilerce, kişisel güvence verilmesine ilişkin olarak başka ad altında yapılan diğer sözleşmelere de uygulanır.

GEREKÇE:Tasarının tek fıkradan oluşan 603 üncü maddesinde, kefalet hükümlerinin uygulama alanının genişletilmesi düzenlenmektedir.

Madde kefili koruyucu hükümlerden kurtulmak amacıyla, başka adlar altında yaptıkları sözleşmelere de kefalet hükümlerinin uygulanacağı belirtmektedir. Böylece, meselâ kefalet sözleşmesi yerine, üçüncü kişinin fiilini üstlenme sözleşmesi yapılmasında olduğu gibi, alacaklıların kefili koruyucu hükümlerden kurtulmalarının ye bunları dolanmalarının önlenmesi amaçlanmıştır.

Değerli meslektaşlarım kanun maddesini ve gerekçesini yukarıya alıntıladım.

buna göre ilgili üçüncü kişi lehine aracını rehin vermek istiyor ve noterlikte rehin sözleşmesi yapılacak bu maddeye göre burada dahi eşin muvafakatı aranacaktır.

yada kişi üçüncü kişi lehine taşınmazını ipotek verecek yine eş muvafakatı aranacak.

Üçüncü kişi lehine verilecek araç rehninde yani rehin sözleşmesinde dahi rehin verenin eşinin muvafakatını arayacağız diye düşünüyorum.

UĞUR UYSAL. KARGI NOTERİ

• Benim bildiğim kişi kendine ait olan bir malı rehin veya ipotek olarak 3 kişi lehine verecek ise eşin iznine gerek yok. Ancak ipotek edilecek taşınmaz aile konutu ise eşin rızası alınır. Buda eski B.Kanununda vardı zaten.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Yeni B.Kanununun 592 maddesi rehin ve borç senetlerine ilişkin işlemi kefalet sözleşmesi kapsamına aldığından, yapmış olduğum açıklamaları düzeltiyorum.

Kısacası, bir kişi başka bir kişi için borç altına giriyorsa (her türlü işlemlerde) eşini de koluna takacak.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• Yeni B.Kanununun 592 maddesi rehin ve borç senetlerine ilişkin işlemi kefalet sözleşmesi kapsamına aldığından, yapmış olduğum açıklamaları düzeltiyorum.

Kısacası, bir kişi başka bir kişi için borç altına giriyorsa (her türlü işlemlerde) eşini de koluna takacak.

yani damsız gerilmez ;D

Özgür bey ben tam olarak bu anlamı çıkartamadım 592.maddeden.

• arkadaşlar
    biz evrağı yaparken neden eşin muvafakatını istiyoruz
    muvafakatı o işlem ilgilisinin istemesi gerekmezmi

şimdi biz kefilli yapılan her işlemde
    git eşini getir muvafakatı lazım
    onsuz yapamayız demek bizim görevimiz değil
    kim krediyi veriyorsa
    hangi makam kefil istiyorsa
    o makamın bunu araması gerekmez mi
    diye düşünüyorum

• Arkadaşlar işlemi yapan - onaylayan biziz elbette kanun gereği gerekenleri isteyeceğiz. Bizim görevimiz olmadığını nerden çıkartıyorsunuz.

• [size=2]III. Eşin rızası
    MADDE 584-[/size]
    [/size][size=2] Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; [/size][size=2][/color][/size][size=5]bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. [/size]

[size=5][/size]

• MADDE 603- Kefaletin şekline, kefil olma ehliyetine ve eşin rızasına ilişkin hükümler, gerçek kişilerce, kişisel güvence verilmesine ilişkin olarak başka ad altında yapılan diğer sözleşmelere de uygulanır.

• benzeri bir işlemden bahsedelim
    finansal kiralama sözleşmelerinde
    eşin muvafakatını banka alıyor
    noter haricen sözleşme aşamasında
    sadece kefilin el yazısı alıyor
    onun dışında finansal kiralama sözleşmesinin
    içeriğinde eşin muvafakatı ile ilgili birşey yok
    zaten ilgili şirket o muvafakatnameyi almazsa kanunen yapılan kefillik geçerli değil
    kaldıki bir çok banka eş muvafakatnamesini
    noterden bile almıyor kendi ıslak imzasıyla kabul ediyor
    bunun tesbitini noterin yapması mümkün değil.Benim kanaatimce noter vatandaşı uyarmalı eş muvafakatnamesi için ama
    biz işlemi yaparken eşin muvafakatnamesini aramamız gerekir diye düşünüyorum

bunu araması gereken makam kefilliği isteyen kurum

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().