PROTESTO HK.

• Senet protestolarında bizde kalan protesto evrakının arkasına senedin fokopisi çekiyoruz.
    bu konu ile ilgili genel yazı, genelge veya kanun metni hangisinde bahsediliyordu. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

• Sayın meslektaşım, o türk ticaret kanununda poliçeden bahsediyor. kanun maddesi şu an hatırlayamıyorum. fotokopi çekilme değilde suretini kağıda yazma amaçlı gibi. madde 720. şimdi baktım.

• :) Poliçe veya senet hangisi protesto edilmek isteniyor ise onun ayrıca örneği çıkartılıyor zaten tekrar fotokopi ekleminin bir faydası olacağını zannetmiyorum.Selamlar

• Kıdemli başkatip/katip olarak sizler daha iyi bilirsiniz ki, protesto işleleri iş cetvellerinde düzenleme işlemlerde görünüyor.

Bunun sebebi de bahsettiğiniz üzere senedin birebir aynının ödememe protestosu işlemine aktarılmasından kaynaklıdır.

Senedin fotokopisini işlem arkasına çeken biri olarak, fotokopi çekilmesinin de bir manası yoktur diyebiliyorum. Ancak diyelim ki senet/bono üzerinde alacaklı ismi ...LTD. veya .........şirketi demiş ve tam ve/veya açıkça yazılmamış ise, o senet/bono nun arkasında ciro eden kaşe olacağından ona ait fotokopinin çekilmesinde bir mahsur yoktur. daha da uygundur diye düşünüyorum.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."