DAVA VEKALETİ HK.

• Arkadaşlar ; Avukata vekalet verme vekaletine istinaden ; vekil asil adına bir Avukata vekalet verecek . Vekalette başka yetkiler de var ama vekaletin bütün olarak metninde yani son kısımda tevkil... yok da , yalnızca Avukata vekalet verme kısmında tevkil... var. Biz biraz buna takıldık , Ankarayı aradık , asil adına vekil, Avukata dava açma yetkisi veremez cevabını aldık ama ( genelge 88/80) , Noter Hn. bundan tatmin olmadı , Avukata vekalet verme vekaletinde dava açma yetkisi de var. Bu şekilde vekalete dayanarak avukata dava açma vekaleti verilebilir mi sizce? yapanlar var mıdır?

• Elif Hanım sadece Avukata dava vekaletinin altında tevkil var ise o yetkiyi kullanıp vekalet yapılır, Ama geri kalanı için yetki verilmemiş, Dolayısıyla sadece Avukat yetkisinin altında tevkil teşrik ve azle denildiği için vekaleti verirdim
    kolay gelsin, Geri kalan yetkiler için vekalete tevkil yetkisi bırakılmamış bunu anladım yazdıklarınızdan.

• Bahsettiğiniz vekaletin kimlik no ve isimleri çizerek bir fotoğraf koyma şansınız varmı acaba ?

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Bncede sadece dava ile ilgili yetkinin tevkili yapılabilir diğer kısımlar için tevkil verilmemiş

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• ŞAYET YUKARIDA YAZILI BULUNAN TÜM YETKİLERİN TAMAMI VEYA BİR KISMI İLE BAŞKALARINI TEVKİL TEŞRİK VE AZLE DENİLSEYDİ VEKALETİN İSTEDİĞİNİZ KISMINI DEVREDEBİLİRDİNİZ

AMA SADECE TEVKİL TEŞRİK VE AZLE DEMİŞSE TEVKİL VERİLEN KISIMLARI DEVREDEBİLİRSİNİZ

AYRICA GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ VEKALETNAMEYE GÖRE DAVA VEKALETİ İÇİN AVUKATA YETKİ VEREBİLİRSİNİZ BİR ENGELİ YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Bende yapılır görüşündeyim. Vekaletin tamamı ile ilgili tevkil yetkisine gelince o konu tartışmalı olabilir. Bir görüşe göre hepsini bağlar bir görüşe göre avukat yetkilerini bağlar. Açıkcası bu işin sorumluluğu söz konusu olduğu için sadece avukat yetkilerinin tevkili şeklinde yorumumuz bakidir.

• Değerli üstatların cevaplarına birebir katılmakla birlikte ilaveten;
    Dava yetkisini de içeren bir vekaletnamede, tevkil teşrik ve azle yetkisi sadece hangi vekalet konusu içinde ise o konuyu bağlar ve birebir (tevkil yetkisini içeren konuya bağlı kalarak) aynı yetki yazılmalıdır. Yetki içerisinden yetkiler kısaltılabilir. Örneğin süre belirtilmemiş bir vekaletin tevkilinde süre konulabilir ama süreli bir vekalet süresiz olarak tevkil edilemez gibi..

Ayrıca"Adıma avukat veya avukatlar tutmak üzere Leh ve aleyhimde ... diye başlayan ve "başkalarını tevkil, teşrik ve azle" diye biten bir dava vekaletnamesi ile vekaletname avukata tevkil edilemeyecek, avukat tutulamayacak ise, NBS de niye böyle bir tasarım ve yetki var ?

Dip Not: Adıma avukat veya avukatlar tutmak üzere dendiğinden bu yetki sadece avukata tevkil edilebilir.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;