VEKALETNAME

• sayın
    Sayın meslektaşım,
    okuduğunuz genelge temsil ve ilzam yetkisinin vekaletname ile devrinden bahsediyor.
    yani yapılacak bir işin üçüncü şahıslarca veya şirketin diğer yetkilisi tarafından yapılmasında herhangi bir sorun yok. ne olur şu genelgenin ilgili maddesi olan (11.madde)'yi bir daha okuyun..

Sayın Meslektaşım,
    isteğiniz üzerine tekrar okudum. Zaten (müşterekde olsa) şirket adına yetkilisin. Yetkin varken(müşterekde olsa) tekrar vekaletname yolu ile kendi adına (kısıtlda olsa)vekalet düzenliyorsan "müşterek imza ile temsil" hükmünü bertaraf etmek" demektir. Almış olduğun vekaletname ile de münferiden temsil yetkisene kavuşmuş oluyorsun. Bu, bir nevi insanın kendi kendine vekalet vermesine benziyor. Bir şahış, münferiden temsile yetkili bir kişi gelsin kendi kendine vekalet vermek istesin parası çokmuş, fazla geliyormuş derim yaparım. :D :D Ama "müşterek" ilkseni bertaraf etmek maksadıyla böyle bir vekaleti malesef ben yazmam ve yazılı gelse dahi herhangi bir işlem yapmam.

1- Yetkililerden birisinin adına (kısıtlıda olsa) verilen vekaletname ile "münferiden" temsil yetkisini almış olmuyor mu?
    2- 3.kişinin ismi olmadan, sadece yetkililerden bir kişinin ismini yazdırmak suretiyle vekalet vermek isterlerse
    yine de yapar mısınız?

Kolaylıklar diliyorum.

• Ben yaparım bir sakıncada görmüyorum. Ne gibi bir sakıncası olabilirki. Şirket ortakları birbirinden kaçak iş yapmıyor. Belli bir konuda vekalet veriliyor. Ama vekalet metnine tutupda şirketi tek başına temsil ve ilzama yetkildir vesair bir şey yazmam. Araç satın almaya,satmaya,bankadaki hesaplardan para çekmeye vesair yetkiler yazarım. Farzetin şirket ortaklarından biri yurt dışına gitti uzun bir süre için adam ne yapacak.Şirket işleri duracakmı. Kendi ortağına vekalet veremiyor bir başkasına verebiliyorsa kapatsınlar şirketi gitsinler..

• Ben yaparım bir sakıncada görmüyorum. Ne gibi bir sakıncası olabilirki. Şirket ortakları birbirinden kaçak iş yapmıyor. Belli bir konuda vekalet veriliyor. Ama vekalet metnine tutupda şirketi tek başına temsil ve ilzama yetkildir vesair bir şey yazmam. Araç satın almaya,satmaya,bankadaki hesaplardan para çekmeye vesair yetkiler yazarım. Farzetin şirket ortaklarından biri yurt dışına gitti uzun bir süre için adam ne yapacak.Şirket işleri duracakmı. Kendi ortağına vekalet veremiyor bir başkasına verebiliyorsa kapatsınlar şirketi gitsinler..

:) :) :)Teşekkür ederim kardeşim.

• 1.soru cevabı: benim şahsi görüşüme ve yorumuma göre olmuyor. sadece vekil sıfatı taşıyor.
    2.soru cevabı.: hiç düşünmeden 10-12 sayfalık genel bir vekalet yazarım. ve başkası tarafından yazılmış böyle bir vekaletname ilede vekalet içeriği yetkilerle her türlü işi yaparım.
    (Bunlar benim tamamen şahsi görüşlerimdir)

• Atılan her imza, imzayı atan kişiyi bağladığı için diyeceğim bir şey olamaz. Sadece benimde görüşüm yukarıda izah ettiğim sebeplerle yapamayacağım yönde. Kendi dayanağımın aksini ispatlayacak şekilde bir dayanak olmadıkca şirketlerin işleri aksamasın diye riske giremem. Bol kazançlı mesailer ve kolaylıklar diliyorum.

• 2003 e 19 sayılı genelgeyi arkadaşlar iyi okusun ben Kuşadası 2.Noter Başkatibiyim Beni elemanlarım ve noterim madara etti bende bu işi biliyorsam olur dedim ve bilgisine çok güvendiğim Noter abilerime sordum onlarda olur dedi Birtek TNB ile görüşmedim aradım ama görüşemedim bence olur olay A.Ş nin Yn krl bŞK ELLİ BİN TL YE kadar yetkili yardımcısı hiç yetkili değil ellibinden sonra bunlar müşterek yetkili vekalet verdikleri kişinin yanında da her hangi birisininin imzası olsun istiyorlaelli binden fazla işlemler için

• Ben Kuşadası 2 Noter Başkatibi Yşaar Kemal GÜNAY arkadaşlar dünkü vekaleti yazmışlar arkadaşlar yön krl bşk her konuda yetkili elli bin i aşan işlemlerde yardımcısı ile yetkili.Birisine vekalet veriyorlar ama elli bini aşan işlemlerde başkan veya bşk yrd ile birlikte yetkili olsun diyorlar ben olur dedim Noter olur dedi sonra arkadaşlardan birisi olmaz dedi noterde olmaz dedi yani araştırmadan sormadan ona uydu ben de bazı bilgisine güvendiğim noterleri aradım sordum olur dediler bence olur 2003 e 19 sayılı genelgeyede bizim işe uymuyor.Ben beyaz desem noter siyah diyor zaten Noterde arkadaşların yanında beni rencide ettiğini sandı ama sansın ben bu işe yeni başlamadım.Avukat arkadaşlarada sordum yarın zamanın olursa hakim ve de savcı arkadaşlarada soracağım

• 2003 e 19 sayılı genelgeyi arkadaşlar iyi okusun ben Kuşadası 2.Noter Başkatibiyim Beni elemanlarım ve noterim madara etti bende bu işi biliyorsam olur dedim ve bilgisine çok güvendiğim Noter abilerime sordum onlarda olur dedi Birtek TNB ile görüşmedim aradım ama görüşemedim bence olur olay A.Ş nin Yn krl bŞK ELLİ BİN TL YE kadar yetkili yardımcısı hiç yetkili değil ellibinden sonra bunlar müşterek yetkili vekalet verdikleri kişinin yanında da her hangi birisininin imzası olsun istiyorlaelli binden fazla işlemler için

Yaşar bey peki olur denilmiş bunun dayanağı nedir neye istinaden biz kendimizi savuna biliriz bilmiyorum ama size olur diyen notere gidilse o işlem belki oda yapayım mı yapmayım mı diye tereddüte düşüceği kanısındayım 2003/19 genelge bizim bu konuyu aydınlatmıyor biliyorum ama yorumlara göre farklı boyut kazanıyor buda bir gerçek. Benim merak ettiğim sizin yapılabir dediğinizi somutlaştıracak dayanak.

Selamlar...

• Kuşadası 2.Noter Başkatibi;Değerli meslekdaşım,Siz sordunuz,soruşturdunuz,müsbet veya menfi cevaplar aldınız ama mantığınız diyorki bu işlem yapılır! Elbetteki yapılır arkadaşım.Yapacağımız bütün işlemleri illede bir kanunamı dayandırmak lazım? biz kendi mantığımızla hiçbir işlemi yapamayacakmıyız."Dünden beridir tartışılan ama bir türlü anlaşılamayan" sınırlı yetkilere havi bir vekaletname yaptığınızda sizi kim cezalandıracak?İşi görülen vatandaşmı?
    Dün Vakfıkebir Noterliği Başkatibi değerli meslekdaşımın çok güzel bir ifadesi vardı!
    Ben yurt dışına gideceğim,Şirketin işlemleri dursun mu?
    Bunun bir çözümü yokmu?
    KISA BİR ZAMAN İÇİN: İlgililere münferit yetki vermek için Ortaklar kurulunu mu toplamalıyım?
    Kayyum mu tayin etmeliyim?
    Buna ne zaman nede zemin yeterli değil.
    Peki ne yapmalıyım?Boş ver dursun işler.Gelince hallederiz.......
    :) :) :)

• Herkesin düşüncesine saygı duymakla birlikte,tamamıyla olmaz diyen arkadaşlarıma katılıyorum.

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Ben Kuşadası 2 Noter Başkatibi Yşaar Kemal GÜNAY arkadaşlar dünkü vekaleti yazmışlar arkadaşlar yön krl bşk her konuda yetkili elli bin i aşan işlemlerde yardımcısı ile yetkili.Birisine vekalet veriyorlar ama elli bini aşan işlemlerde başkan veya bşk yrd ile birlikte yetkili olsun diyorlar ben olur dedim Noter olur dedi sonra arkadaşlardan birisi olmaz dedi noterde olmaz dedi yani araştırmadan sormadan ona uydu ben de bazı bilgisine güvendiğim noterleri aradım sordum olur dediler bence olur 2003 e 19 sayılı genelgeyede bizim işe uymuyor.Ben beyaz desem noter siyah diyor zaten Noterde arkadaşların yanında beni rencide ettiğini sandı ama sansın ben bu işe yeni başlamadım.Avukat arkadaşlarada sordum yarın zamanın olursa hakim ve de savcı arkadaşlarada soracağım

Herkesin düşüncesine saygı duymakla birlikte,tamamıyla olmaz diyen arkadaşlarıma katılıyorum.

Olmaz diyen arkadaşımız belli oldu ;)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Özgür bey sadece ben demedim ki olmaz diye benim gibi aynı düşüncede birçok arkadaşımız var öyle değilmi

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• İzninizle, hoşgörünüze sığınarak şöyle bir genelleme yapmak istiyorum.Ben bu siteye üye olduğumdan beri çok memnun olduğumu, çok mutlu olduğumu daha önce dile getirmiştim.Belki kimilerinden yaşça, yada çalıştığım yıl olarak büyük, kimilerinden de küçüğüm,ayrıca şunu da belirtmek istiyorum.Hiç tanımadığım halde ÖZGÜR BEY, CABİR BEY, MUHARREM BEY,MAHMUT BEY,ERKAN BEY VE DİĞERLERİ onlarla bilgi alışverişlerinde bulunurken sanki onlar karşımdalarmış gibi, böyle beni görüyolarmış derecesinde saygıyla konuşuyorum,fakat dünden bu yana bakıyorum, her ne kadar herkes birbir fikrine saygı gösterse de kendi dediği olmadığı zaman, o samimiyetini kaybediyor sanki, işin olurmu olmazmı diye tartışılmasından, bilgi alışverişinden fazla olmaz diyenler hedefe alınıyormuş gibime geldi,yanlış anladıysam eğer hepinizden özür diliyorum.Ben başkatip arkadaşımın size göndermiş olduğu mesajın yazım şeklini asla beğenmedim ve beğenmediğimi de kendisine ifade ettim.Biz onun elemanları değil, onunla beraber noterin elemanlarıyız, Başkatibin olur dediği bir şeye katipler olmaz diyemez diye bir genelgemiz kanunumuz olduğunu zannetmiyorum.O farklı açıdan değerlendirmiş, ama biz o amaçla olmaz demedik, sadece fikrimizi söyledik bunuda belirtmek istedim ayrıca.Hepinize saygılar

• Sevgili gümüş kardeş, kol kırılır yen içinde kalır.Benden sana acizane tavsiye sen genede başkatibinle ters düşme,siz hergün aynı çatı altında sürekli görev yapacaksınız.Böyle durumları birlikte tartışın sitede yazıp yazmamağa öyle karar verin.Ben olsaydım aramızdaki tartışmayı dışarı sızdırmazdım.Bizimle dilediğin gibi tartışabilirsin ama aynı daire içerisindeki tartışmaları burada deklare etmen biraz yanlış gibi geldi bana.Sen "sen" diyorum zira bizde artık bir aile gibiyiz bende seni bizimle ilgili düşündüğün gibi görüyorum.onun için samimi davranıyorum.Zaten resmiyetten de hoşlanmam.Biz her zaman yanlışa yanlış doğruyada doğru deriz ve demesini biliriz.İlle de benim dediğim olsun diye bir takıntımız yok.Zaten benim yaptığım hatanın cezası bana attir.56 yaşındayım,37 yıldır bu işin içindeyim.Tartışma konusu olan vekaletnamelerden abartmıyorum ama,minimum 100 tane yapmışımdır.İnşalah 101.ci dava konusu olmaz. (Başkalarına vekalet versin,kendilerinden birine aktarsın vekil) vaay vaay vaayki ne vay vay...

• Özgür bey sadece ben demedim ki olmaz diye benim gibi aynı düşüncede birçok arkadaşımız var öyle değilmi

Gümüş hanım, ben galiba yanlış anlaşıldım. Başkatibiniz; "dairedeki arkadaşlardan biri olmaz deyince fikirler değişti" şeklindeki mesajın hemen akabinde siz yazınca ben ona atıfta bulunarak "olmaz diyen belli oldu" diye yazdım. Yoksa aynı düşüncede olmayan arkadaşları kimsenin hedefe aldığı falan yok, olamaz da zaten. Yanlış anlaşıldığım için özür dilerim.
    sevgiyle kalın..

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...