HURDA ARAÇ SATIŞI

• Merhaba arkadaşlar,

Bir vatandaşın üzerinde 2 araç var. Bir tanesini(1.araç)hurdaya ayırmış. 2.araç trafikte yürür vaziyette. Hurdaya ayırmış olduğu 1.aracın motor bloğunu, 2.aracına takmak istiyor. Trafiğe gitmiş 2 araçda kendisine ait olunca afallamışlar ve vatandaşı notere yönlendirmişler. Bir taahhütname, beyanname gibi bir işlemle çözülebilir mi? Yoksa dolambaçlı ve külfetli yolu mu izlemek gerekiyor? Yorum ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Kolay gelsin.

• Enver bey nacizane görüşüm şöyle ki araçların ikisi de sonuç itibarı ile ilgiliye ait burada neyin taahhüdü veya muvafakatı olacak bunuda anlamış değilim kişi için önemli olan sahiplik belgesi ki aracın ruhsatı o araca ve onun üzerindeki motora sahip olduğunun bir kanıtıdır motoru sökülecek aracın tescil belgesinin fotokopisini onaylatıp ilgili tescil kuruluşuna ibrazı ile bunun cözülebileceğini düşünüyorum ki başkasından almış olsa satış sözleşmesi gerekir şayet motor zaten kendine ait başka bir aracına taktırıp tesbitini yaptırdıktan sonra bunu neden kullanamasın. Selamlar...

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Enver bey nacizane görüşüm şöyle ki araçların ikisi de sonuç itibarı ile ilgiliye ait burada neyin taahhüdü veya muvafakatı olacak bunuda anlamış değilim kişi için önemli olan sahiplik belgesi ki aracın ruhsatı o araca ve onun üzerindeki motora sahip olduğunun bir kanıtıdır motoru sökülecek aracın tescil belgesinin fotokopisini onaylatıp ilgili tescil kuruluşuna ibrazı ile bunun cözülebileceğini düşünüyorum ki başkasından almış olsa satış sözleşmesi gerekir şayet motor zaten kendine ait başka bir aracına taktırıp tesbitini yaptırdıktan sonra bunu neden kullanamasın. Selamlar...

ancak yinede hurdaya çıkan aracın blokunun kendisine ait bile olsa taahhütname veya muvafakatname vermesi gerekiyor.Hurdaya çıkan aracın aksamlarının bir başka araca takılması için nasıl satış yapılması gerekiyorsa kendisine ait olan bir araca takması içinde yine kendisinin izni gerekir diye düşünüyorum.Bloku patlayan bir araca yeni bir blok takılırken nasılki fatura veya satış olması gerekiyorsa bunun içinde taahhütname veya muvafakatname gerekir diye düşünüyorum.

• Enver bey hurdaya çıkmış araç trafikde değil hurda araç da kendine ait o motoru diğer aracına işletir. Trafik bunun için noterden herhangibir evrak isteyemez zaten mülkiyeti kendisine ait. Hatta ben aracı hurda belgesi ile satıyorum satış senedi ile ilgili trafiğe gidip aracın motorunu kendi aracına tescil ettirebiliyor.Herhangbir belgede istemiyor trafik. Sorun sanırım sizin trafikdeki memurların işi bilmemesi yokuşa sürmesi.

• İlgili trafik taahhütname veya muvafakatname almadan yaptığı taktirde ileride blokun takıldığı aracın trafikte kayıt ve tescil edilmesi mümkün olamaz.Çünkü ikinci aracın üzerindeki blokun faturası veya nereden geldiği belli olmadığından kaçak durumuna düşer ispatlayana kadar da çok sıkıntı çeker o yüzden herkonuda zorluk çıkarsalarda bu konuda haklı bende allah'a emanet olun

• değerli meslektaşlarım;

vatandaş kendi adına bulunan hurdaya ayrılan araçtaki motor blokunu yine kendi adına başka bir araçta kullanacak ise ;
    -hurdaya ayrılan araçtaki motor bloku diğer araca takılır, mühendise proje çizdirip, şoförler cemiyetinden EK-1 belgesi ile muayene istasyonuna götürecek orada sözkonusu hurda araçtan çıkarılıp yeni araca takılan motor bloku için ......numaralı motor blokunun ......plakalı araç üzerinde olduğu görüldü. yazdırılarak ilgili trafik bürosuna müracaatla tescili sağlanı.
    burada dikkat edilmesi gereken husus hurdaya çıkarılan araçtaki motor bloku'nun yeni takılacak araca uygun olup olmadığı hususudur.

ayrıca noterlikten taahhütname veya muvafakatname istenmemektedir.

selamlar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• Değerli meslektaşım biz hurda belgesi ile size motor satışı yapabiliyoruz dimi. Hurda belgesinede x nolu motor x kişeye satıldı diyoruz.Trafik bununla motoru alıcınının istediği araca tescil ettiriyor.Buraya kadar sorun yok sanırım. Trafik bunlan işlem yapıyorda kendi adına kayıtlı olan hurda belgesindeki motoru niye kendi adına kayıtlı başka bir araca kayıt yapamıyor. Trafikde aynı şekilde hurda belgesine filanca nolu motor filanca plakalı araca işletilmiştir vesair şerh düşüp yapabilir.Hadi bize geldi ne diyecek bana ait motoru filanca aracıma takılmasına rıza ve muvafakatım varmı diyecek. Yada bana ait olan motorurun filanca plakalı aracıma takılmasına bundan doğacak olan sorumluluğun bana ait olduğunu kabul ve taahhüt ederimmi diyecek. Bana biraz sacma geliyor.

• işte bu ;)

• İlgili trafik taahhütname veya muvafakatname almadan yaptığı taktirde ileride blokun takıldığı aracın trafikte kayıt ve tescil edilmesi mümkün olamaz.Çünkü ikinci aracın üzerindeki blokun faturası veya nereden geldiği belli olmadığından kaçak durumuna düşer ispatlayana kadar da çok sıkıntı çeker o yüzden herkonuda zorluk çıkarsalarda bu konuda haklı bende allah'a emanet olun

Zeki abi aracın nerden geldiği belli faturası olması gerekmiyor çünki sahibi kendisi zaten ama illaki biz biraz para kazanalım diyor isek
    MUVAFAKATNAME= Sahibi bulunduğum (1.araç) ..... plakalı, ...... marka, ...tipli, şasi seri nolu araçta mevcut bulunan .... motor nolu motor blokunun sökülmesine bu motor blokunun yine sahibi bulunduğum ..... (2.aracın özellikleri) aracıma takılmasına ve bu hususta ileride doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun tarafıma ait olacağını kabul beyan ve muvafakat ederim. şeklinde yazılacak bir muvafakatla trafik tescili tatmin etmiş olabiliriz.

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Güzel bir tartışma,İnşallah yeni uygulamada hurdaya ayrılacak araç motor,şasi,kabin vs.gibi tüm aksamları ile birlikte MKE.ne teslim edilir de motorun bir araçtan başka bir araca nakli işlemi de son bulur.Yukarıda tartışılan konuya gelince eğer hurdaya ayrılmış araçtan çıkar ve boşta bulunan motor bloğu diğer araca uyum sağlıyorsa bu işlemin muayene istasyonu ile trafik tescil kuruluşları arasında bitmesi gerekir diye düşünüyor.Herkese selam ve saygılar sunuyorum.Cabir Karahasanoğlu

• Güzel bir tartışma,İnşallah yeni uygulamada hurdaya ayrılacak araç motor,şasi,kabin vs.gibi tüm aksamları ile birlikte MKE.ne teslim edilir de motorun bir araçtan başka bir araca nakli işlemi de son bulur.Yukarıda tartışılan konuya gelince eğer hurdaya ayrılmış araçtan çıkar ve boşta bulunan motor bloğu diğer araca uyum sağlıyorsa bu işlemin muayene istasyonu ile trafik tescil kuruluşları arasında bitmesi gerekir diye düşünüyor.Herkese selam ve saygılar sunuyorum.Cabir Karahasanoğlu

Cabir abim seni görmek çok güzel

• nacizade benim fikrimde şöyledir arkadaşlar;Hurdadan alınan motor bloğu sökülüp diğer araça katılıp bunuda bilirkişi değişim yapan motor ustası veya muayne istasyonundaki bilirkişi isbat etmek kaydı ile muayne ye araç girer kontrol sonucu ve muayne istasyonunun vereceği belge ve zabıtlar karşılığında trafik tescil bu aracı tescil eder diye düşünüyorum.herkese slmlar ..dilerim.

• Teşekkür ederim Sevgili Özgür ve Muharrem kardeşim. Uzun bir süredir kendime hak mahrumiyeti cezası vermiş idim. :) :)Cezamın karşılığı da ikinci bir emre kadar Katibiadil.com sitesine girmemekti.Şimdi bu cezamı infaz ettim.Bundan böyle birlikteliğimiz devam edecek.Selamlar sevgiler.

• Teşekkür ederim Sevgili Özgür ve Muharrem kardeşim. Uzun bir süredir kendime hak mahrumiyeti cezası vermiş idim. :) :)Cezamın karşılığı da ikinci bir emre kadar Katibiadil.com sitesine girmemekti.Şimdi bu cezamı infaz ettim.Bundan böyle birlikteliğimiz devam edecek.Selamlar sevgiler.

değerli cabir abim;

lütfen , kendinize bir daha ceza vermeyiniz :)

selam ve saygılar

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Selam taahhüt ile trf.şunu amaçlayabilir.Bu motor bloğunun diğer araca takılması sonucu meydana gelebilecek can veya mal kaybın riskini araç sahibinin onaylaması (taahhüt) muayene ist.tespit raporuyla destekleyip tescil yapması şeklinde yorumlanabilir...

• Burda polislerin istediği evraktan bahsediliyor adam illede istiyorsa yapmakta bir sakınca yok neticede polis memuru istiyorsa yapacak bişey yok böyle bir evrak yapılmasında sakınca yoktur.