ARAÇ SATIŞININ ÖNCEDEN HAZIRLANMASI

• ARKADAŞLAR , DÜN SİSTEM OLMADIĞI BİR ZAMANDA ARAÇ SATIŞI İÇİN GELDİLER. BENDE SİSTEMİN OLMADIĞINI SÖYLEDİM 15-20 DK BEKLEDİKTEN SONRA BANA EVRAKLARI BIRAKIP HAZIRLAMAMI İSTEDİLER.. BENDE BUGÜN SABAH YAZIMNETTE ARAÇ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ ÇIKARDIM . İLGİLİLER SAAT 13,30 DA GELECEKLER. VEZNESİNİ O ZAMAN KESECEĞİM.. BÖYLE YAPMAM SİZCE DOĞRU MU???GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. :)

• TABİKİ DOĞRU HİÇBİR PROBLEM OLMAZ, YALNIZCA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN AYNI GÜN İÇERİSİNDE KAYDA ALMANIZ, BİR SONRAKİ GÜNE SARKARSA YENİDEN HAZIRLAMANIZ GEREKİR.
    SAYGILAR...

• Değerli meslektaşım kendi güvenliğiniz için bence işlem sahipleri gelsin tekrardan hazırlayın işlemi;
    Neden mi bakın yapmış olduğunuz bu işlemde işlem saati çıkmakta bu saatte belki bu insanlar yasadışı bir iş yaptılar ve de siz eğer bu işlemi yaparsanız bu insanların belirtilen saatte noterde oldukları kayıtlara geçecek,bizim kimseye güvenme gibi bir lüksümüz yok bunu sizler daha iyi bilmektesiniz.bizler güvene dayalı değil,güvensizliğe dayalı iş ve işlemler yapmak zorundayız.

• Engin Bey saat yazım nette çıkmıyor, veznede kayda alındığı saat çıkıyor.Saygılar..

http://www.tnb.org.tr/Hizmetle…vuzlar/ARAC_SATIS_SSS.PDF

SIKÇA SORULAN SORULAR-YAZIM NETLE İLGİLİ- 3. SORU VE CEVABI
    3. Araç satış sözleşmesini hazırladım. Ancak ilgilisi daha sonra gelerek, makbuz kesimini
    yaptıracak. Bekleme süresi nedir?
    Hazırlanmış olan bir araç satışının yevmiyesi mesai bitimine kadar kesilmelidir. Eğer işlem bir
    sonraki güne sarkarsa sözleşme baştan hazırlanmalıdır. Gün içerisinde geçen sürede, araç üzerinde
    yeni bir ceza, mahrumiyet vb. olur ise zaten veznede makbuz kesme aşamasında sistem bu bilgiyi
    verecektir.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Yani tanıdığımız bildiğimiz müşterilerimize zaman zaman yapılabilir yeter ki bunu alışkanlık haline dönüştürmeyelim.İnsanları bu yönteme alıştırmayalım.

• YAZIM NETTE SAAT CIKMIYORKİ.BİZDE YAPTIK AMA HASTA OLDUĞU İÇİN GEÇ GELDİ VEZNEDE FALAN HATA VERMEDİ AMA ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEMEK GEREKİR TABİ.

• Hülya Hanım vezneden makbuz kesilmediği sürece istediğiniz an vazgeçilebilir.Yazım nette istediğiiz kadar hazırlayın vezneden makbuz kesilmediği sürece vazgeçilebilir.Tabiki bende bu yolun fazla kullanılması taraftarı değilim ama bunlarında olduğunu söylemek arkadaşlarımızı bilgilendirmek amaçlı.Saygılar...

• Aynı şekilde başıma gelen bir şeyi anlatayım ;
    bir gün sabah saat 10,30'da bir araç satışı için evrakları bıraktılar bana işlemi hazırla bir öğleden sonra gelip imzalarız dediler.Allah'tan işlerim yoğundu hazırlayamadım,saat 3te geldiler bizim işlem hazırmı dediler yok hayır dedim kızdılar çekip gittiler.ve işin en can alıcı noktasına geldik saat5,45 te savcı aradı bugün araç satış işi yaptıran şu kişiler geldimi denildi evet dedim beni otopsiye götürdüler meğer saat 10,50 de cinayet işlenmiş cinayeti işleyenler bana araç satışı için gelen kişiler,eğer ben işlemi sabah 10,35 te yapsaydım işlem saati 10,50 çıkardı ortalama,bu cinayeti işleyenlerde 10,50 noterlikte gözükeceklerdi,,,Allah ıma bin şükür

• Engin bey benim demek istediğim ilgiler gelince veznede makbuz kestiğiniz andaki saat sisteme giriyor
    yazım netteki yazdığını saat değil.Tabiki benimde düşüncem ilgililer olmadan evrak tanzim etmemek.Ama zaten kayıt saati veznedin makbuzu kestiğiniz saattir.Yani öyle bir durum olsa bile siz yine sağlamdasanız makbuzu kestiğiniz an vatandaşlar yanınızda olucak neticede.Saygılar...

• Valla hiç risk almamak en doğrusu ne kadar yardım etmeye çalışırsanız çalışın, çoğu insanlar iyilikten anlamıyorlar, Engin Bey' e katılıyorum.Allah korumuş valla kendisini

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Bence her iki tarafda alıcı da satıcı da hazır bulunmalılar. Beklemeliler. Genelde Alıcı noterlikde hazır bulunuyor. Satıcı ise (genelde galericiler) işlem hazır olunca imza atmaya geliyor. Birde bizim gibi küçük ilçelerde herkes bir birini tanıyor. İşini yapsak bir türlü yapmasak iki türlü. Ben şahsen mesleğimi ifa ederken çok zaman tanıdık kişilerden zorlanıyorum.Vatandaşın zaten (99) kez işini yaparsın, 1 kez işini yapmadınmı senden kötüsü yok. Vatandaşın işine geldinmi seni över, İşine gelmedinmi döver misali. Vatandaş işi görülünceye kadar. DİKKAT ETMEK LAZIM, FAZLA İŞ SAHİPLERİNE GÜVENMEMEK LAZIM. ALLAH KÖTÜYE ÇATTIRMASIN.....Herkese selam ve saygılar.

• Bence her iki tarafda alıcı da satıcı da hazır bulunmalılar. Beklemeliler. Genelde Alıcı noterlikde hazır bulunuyor. Satıcı ise (genelde galericiler) işlem hazır olunca imza atmaya geliyor. Birde bizim gibi küçük ilçelerde herkes bir birini tanıyor. İşini yapsak bir türlü yapmasak iki türlü. Ben şahsen mesleğimi ifa ederken çok zaman tanıdık kişilerden zorlanıyorum.Vatandaşın zaten (99) kez işini yaparsın, 1 kez işini yapmadınmı senden kötüsü yok. Vatandaşın işine geldinmi seni över, İşine gelmedinmi döver misali. Vatandaş işi görülünceye kadar. DİKKAT ETMEK LAZIM, FAZLA İŞ SAHİPLERİNE GÜVENMEMEK LAZIM. ALLAH KÖTÜYE ÇATTIRMASIN.....Herkese selam ve saygılar.

Değerli meslekdaşımın görüş ve önerilerine katılıyorum.Zaten doğru olanı da bir işlem bitirildiğinde tarafların aynı anda orada olmaları esastır.Selamlar

• Hülya Hanım vezneden makbuz kesilmediği sürece istediğiniz an vazgeçilebilir.Yazım nette istediğiiz kadar hazırlayın vezneden makbuz kesilmediği sürece vazgeçilebilir.Tabiki bende bu yolun fazla kullanılması taraftarı değilim ama bunlarında olduğunu söylemek arkadaşlarımızı bilgilendirmek amaçlı.Saygılar...

bunu öğrendiğim iyi oldu ben yazılımdan çıktıktan sonrada dönemiyoruz sanıyordum

Yalnız çıktısını aldığımız vakit sorgulama saati TNB.den gözükmekte.

• Arkadaşlar artık yeni sistemde arac satış saati olarak makbuzun kesildiği andaki saat sisteme işliyor evrak hazırlanmasında ve evrak üzerinde kesinlikle saat çıkmıyor bilgilerinize

• Yalnız çıktısını aldığımız vakit sorgulama saati TNB.den gözükmekte.

Cevabımı; "yazım.net'ten yazıcıya gönderirken NPS.belge numarası için kobille şifre giriyoruz(elektronik ortamda imzalamış oluyoruz). Bu imza ile tarih ve saatte TNB.nin NPS. sistemine kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlarda TNB. tarafından görünür." olarak düzeltiyorum. :) Kolay gelsin.

• ben bir form hazırladım bu forma ilgililerin bilgilerini alıyorum. araç plaka, seri no, ilgililerin tc no.su filan
    tabiki telefonlarını da sistem çalışmaya bsaşladığında da satışı yazdırıp ilgilileri imzaya çağırıyorum.
    bir matbuu form hazırlayınca danha güzel oluyor isteyen arkadaşylar varsa formun excel formatını yollayabilirim