Vekalet tasdiki Hk.

• Arkadaşlar bir konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

1976 da yapılmış olan bir genel vekaletnamenin suret tasdiki isteniyor ancak Vekalet fotoğraflı, Vekaletname tasdikini isteyen vekil kişi fotoğraf getiremeyeceğini belirtiyor. Bende bunun üzerine işlem tasdikini veremeyeceğimi söyleyince dilekçe ile Noterliğimize baş vuracağını ve cevabını istediğini söyledi. Bu durumda ne yapmam gerektiği hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz acaba.

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Önce iyimisin onu sorayım sana, sonra 1976 yılında yapılmış vekaleti nerede kullanacak acaba bu vatandaş, tapuda kullanacaksa bi kere onu tapu kabul etmez, burda bizim tapu kabul etmiyor, tapuda kullanacaksa mutlaka fotoğraflı olması lazım, ama diğer resmi dairelerde kullanacaksa, o şekilde fotokopisini çekip aslı gibidir yapıyoruz,fotoğraf getiremeyeceğini söylerse ve illa fotoğraflı yapman gerekiyorsa biz bizde bulunan dosyasını alıp fotoğrafçıya birlikte gidip çoğalttırıyoruz, ondan sonra tastikini yapıp veriyoruz.Kolay gelsin sana

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Sevgili ayaz..
    Vekaletname üzerindeki resimden herhangi bir fotoğrafçıda bastırabilirsin.
    hem vatandaşın işini görmüş olursan, hem noterin para kazanmış olur hemde sen strese girmemiş olursun.

• Sevgili meslektaşım,
    Vekaletname tasdiki şayet Tapu dairelerinde kullanılmayacaksa ilave resime gerek yoktur diye düşünüyorum. İlgilinin hususi br isteği var ise fotoğrafçılardaki scanner photo add programları marifetiyle vekaletin üzerindeki resimden çoğalttırabilirsin. Böyle işlemlerden asıl resim olmadanda suret verilebileceği gibi asl vekaletteki resmin aynısı olması kaydı ile(çünkü aslı gibidir ypılıyor farklı resim olamaz) verebilirsin.Vezne işlem kodu 4,2
    Sevgilerimle

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Ama şöyle bir durum var ben kuşkulandım açıkçası. Adam malatyadan gelmiş vekalet çıkartmak için buraya. Yeni vekalet yapması daha uygun olduğunu söyleyınce ben bunu ıstıyorum diye diretiyor belkı vekalet verenin rızası yoktur, Neden fotoğraf çekmesi için fotoğrafçıya gideyim ki

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Çaktırmadan vekaletten teyit almanı öneririm. Sorun yoksa ve evrak asılsa fazla kuşkulanmana gerek yok sen neticede imza tasdiği yapmıyorsun kardeşim

• Vekaletin tanzim olunan noterlikten teyit almanı öneririm.Murat kardeşimde bunu belirtmiş,
    Sonra eğer fotoğraflı istiyorsa aynı fotoğraftan olmak koşuluyla yapabilirsiniz.
    Şayet illa fotoğrafsız ver diyorsa fotokopi çekip tasdik edebilirsiniz.Eğer şüpheli bir durum varsa vekaleti iyice kontrol etmenizde fayda vardır.Saygılar.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• O zaman sana bir ipuçu;
    Evraklardan suretler çıkartmaya ibaresi yok ise vermeyebilirsin vekile sureti. Bana kalırsa vekaleti veren rahmetli olmuştur, vekil ise resmi dairelere o vekaleti yediremedi. Senden yeni tarihli suret alıp planladığı işlemi icra edecek.
    Bana kalırsa basettiğim gerekçeyi öne sürerek ancak ilgilisine verebiliriz tezini uygulayabilirsin.

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Abi fotoğrafsız olarak tasdikleyip verdim. Ama fotoğraf yapıştırmadım, arkasına fotoğrafsız olarak almak istediğine dair yazı yazdım verdim. İleriki bi zamanda işlem yaparsa neden fotoğraf yapıştırmadın demesın diye. Teşekkür ederim herkeze.

• Eğer elinde aslı yoksa dairedeki dosyasından vericeksen ilk önce vekalet verenmi veya vekilmi diye bak.Eğer vekalet veren yada vekilse vermende bir mahsur yoktur.Şayet ikiside değilse kesinlikle verme.Şayet veren ölmüşse mirasçısı ise mirasçı olduğu gösteren veraset ilamını iste orda mirasçı ise verebilirsin.Verdiğin suretin arkasınada ben .... nın mirasçısı olarak evraktan bir suret aldım diye yazdırıp imzalattır.Bu şekilde uygundur diye düşünüyorum.

• Sayın meslektaşım Hülya Hn.,
    Bahsini ettiğimiz vekaletname aslının ilgilinin elinde olmasından mütevellit suretini pek tabii dirki alabileceği ve nüfus kayıt örneği yada benzeri bir evrakı istememizin dayanağının olmadığını sanıyorum. Şayet noterlik dairesinden suret alınacaksa yukarıdaki istişarelerimiz kuşkusuz muteberdir diye düşünüyorum. Lakin yanılıyor da olabilirim. Konunun kavranması için ve genel mutabakat için ilave bilgilerde müstesnadır. Saygılarımla

• Evrak aslı elinde gelmişse yapılması gerekir.Eğer elindeki evrakla dosyadaki evrak birbirini tutuyorsa vermesinde hiçbir mahsur yoktur.Bizi ne gibi bir sebep bağlıcak burda sorumluluğumuz yok evrak aslı gelmiş tasdik edip vermişiz.Bunda ne sorun olabilir.

• Noterlik Kanunu
    Madde 94 - Noterler tarafından yapılan işlemlerin örnekleri, ancak ilgililerine,
    kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verilir.