GEÇİCİ BELGE İLE SATIŞ HK.

• Arkadaşlar Kolay gelsin Hayırlı işler Geçici belge ile ne zamana kadar satış yapabiliriz ilgili aracı bir ay önce almış bir ayı geçmiş geçici belge ile satış yapabilir miyiz? Herhangi bir Süre var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederimmm. İyi çalışmalar Saygılar..

• GEÇİCİ TESCİL BELGESİ İLE 1 AY İÇERESİNDE SATIŞ YAPILABİLİR.ŞAYET SATIŞ YAPILMAMIŞSA 1 AY İÇERİSİNDE RUHSATI ÇIKARTMALARI GEREKİR.ONDAN SANRA SATIŞ YAPILIR.SAYGILAR.

• Arkadaşlar bir aracın satışı eskiden yapılırken bir ay içinde ilgili trafikte kayıt ve tescil etme mecburiyeti vardı.Ama şimdi noüter'de satış yapıldıktan sonra makbuz kesiminden sonra araç otomatikman alan kişinin adına kayıt ve tescil edilmiş oluyor.Bir aylık süre sadece alan kişinin tescil belgesi için verilmiş bir süredir.Onun için bir ay içinde tescil belgesini almayan bir alıcı elindeki geçici belgeye görede satışını yapabilir diye düşünüyorum.Geçici belgenin bir aylık süresinin olmasına bakılmaksızın yapılır.Allah'a emanet olun

• ARKADAŞLAR YAPMAYIN.GEÇİCİ BELGENİN SAĞ ÜSTÜNDE NEDEN SÜRE VAR SİZCE OZAMAN.YAPILABİLİRSE.
    BİZDE BAZEN TNB DEKİ NOTERLERİN GİBİ MANASIZ ANLAMSIZ YORUMLAR YAPIYORUZ FARKINDAMISINIZ.
    GEÇİCİ BELGEYLE 1 AY SÜRE İLE SATIŞ YAPABİLİRSİNİZ.31.GÜN YAPAMAZSINIZ.BU KURALDIR.YORUMA KAPALIDIR.

• zeki bey kesinlikle yalnışınız var yasaya göre 1 ayı geçince ruhsatı almadan satış yapılamaz
    öyle bir satış yapılıyorsa yasalara uygun değildir.Saygılar.

• 4. Tescile ilişkin geçici belge ile satış yaptırmak isteyen vatandaş geldi. Ancak bir aylık süre
    geçmiş. Satış işlemini yapacak mıyım?
    Tescile ilişkin geçici belge bir ay süre içinde geçerli olduğu için işlem bu belge ile yapılamaz.

kaynak: TNB 102 nolu pdf sunusu

• muayenede de geçici belgenini süresi bitince muayene yapmıyorlar. Ama dikkat etmek lazım eski versiyonda geçici belgenin süresi geçince satışa izin veriyordu. şimdikinde bakmadım ama. es kaza süreye dikkat etmezsek satışa izin veriyor sistem uyarı vermiyor.

• murat beyin cevabı gayet nettir bence bu konuyu tartışmak bile yalnış
    kanunlar açık ve nettir tartışmaya nahal bırakmıyor
    bizim işimiz kanunları uygulamak yorum yapmak değildir diye düşünüyorum.

• Değerli bilgileriniz için tşk ederim.Ancak bir ay önce satışı yapılan aracın geçici belgesine dayarak bir satış işlemi girişi yapılınca satışın yapılması için engel göstermiyor satışı hatasız yapıyor.Geçici belgenin üzerindeki geçerlilik tarihi kanunen geçerli olan tarihtir.İşlemi hatasız yaptığına göre dikkatli olmak lazım o zaman

• kolay gelsin herken geçiçi belgeyle bir ay içinde satış yapılabilir diyor bence ilk 15 gün içersinde alınmıyan ruhsatlar trafikten postaya verildiyse satış geçiçi belğeyle yapılmaz ruhsat aslı postada olduğu için asalıyla satış yapılır yazımdada olmıycanı düşünüyorum yalnışmı düşünüyorum acaba

• kolay gelsin herken geçiçi belgeyle bir ay içinde satış yapılabilir diyor bence ilk 15 gün içersinde alınmıyan ruhsatlar trafikten postaya verildiyse satış geçiçi belğeyle yapılmaz ruhsat aslı postada olduğu için asalıyla satış yapılır yazımdada olmıycanı düşünüyorum yalnışmı düşünüyorum acaba

bende sizekatılıyorum ilk onbeş gün içinde olması lazım bencede dediğiniz gibi onbeş günsonra postaya veriliyormuş madem adam sattığı arabanın ruhsatını tekrar eline alcak her türlüsahtekarlığa aaçık bi durum gerçi bis egm den görebiliyoruz ama oldukigözdenkaçtı vss. o zaman ne olcak.

• Arkadaşlar şöyle biliyorum, aracın sigortası yapılmadığı sürece ruhsat hiç bir şekilde düzenlenmiyor, ne ilk 15 gün ne de son 15 gün, ancak şöyle bir durum daha var; sigorta yapıldı 15 gün sonra ruhsat posta ile alıcıya gönderildi adres tesliminde geçici ruhsat ile ruhsatın takas yapıldığı, yanlışmıyım acaba,

1 ay geçerlilik tarihi olan bir belge var ve bize bu belge ile satış yapma yetkisi tanınmış. ben yaparım kimse niye yaptın demez.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Arkadaşlar şöyle biliyorum, aracın sigortası yapılmadığı sürece ruhsat hiç bir şekilde düzenlenmiyor, ne ilk 15 gün ne de son 15 gün, ancak şöyle bir durum daha var; sigorta yapıldı 15 gün sonra ruhsat posta ile alıcıya gönderildi adres tesliminde geçici ruhsat ile ruhsatın takas yapıldığı, yanlışmıyım acaba,

1 ay geçerlilik tarihi olan bir belge var ve bize bu belge ile satış yapma yetkisi tanınmış. ben yaparım kimse niye yaptın demez.

ya tabiki bize o yetki verilmiş bende yaparım ama mantıken onbeş gün içinde olması daha ii olur die düşünüyorum :)

• Değerli arkadaşlarım;Geçici tescil belgesinin tanzim tarihini takip eden son 29. günü satışı yaptım,sistem de buna izin verdi.
    Diyelimki ruhsat çıkmış adresine yollanmış postada gecikme olmuş,geçici belge ile satış yapıldıktan sonra, ikinci bir satış yapmağa tevessül etmesi halinde sistem buna izin vermez .O nedenle yasa gereği geçici tescil belgesinin otuz gün geçerliliği vardır.Sistemin izin vermesi halinde satış en son gün dahi yapılabilir,hukuken bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.selamlar

• CABİR ABİ SİSTEM BİR AYDAN SONRADA İZİN VERİYORMUŞ ARKADAŞLAR ÖYLE SÖYLÜYOLAR
    BİZİM KANUNEN YAPMAMIZ GEREKEN GEÇİCİ TESCİL BELGESİNİN 1 AYLIK SÜRESİ BİTİNCİ
    RUHSATI OLMADAN SATIŞ YAPMAMAMIZ.SAYGILAR

• Arkadaşlar bir aracın satışı eskiden yapılırken bir ay içinde ilgili trafikte kayıt ve tescil etme mecburiyeti vardı.Ama şimdi noüter'de satış yapıldıktan sonra makbuz kesiminden sonra araç otomatikman alan kişinin adına kayıt ve tescil edilmiş oluyor.Bir aylık süre sadece alan kişinin tescil belgesi için verilmiş bir süredir.Onun için bir ay içinde tescil belgesini almayan bir alıcı elindeki geçici belgeye görede satışını yapabilir diye düşünüyorum.Geçici belgenin bir aylık süresinin olmasına bakılmaksızın yapılır.Allah'a emanet olun

cabir abi bu yoruma istinaden dedim abi sence yalnışmı abi

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().