POLİS OKULU YÜKLENME SENEDİ

• Evet yanlış anlamışım daha doğrusu ilk mesajınızı atlamışım.

Kemalettin Bey'in bahsettiği genel yazıda da kırmızı renk ile belirttiğim paragraftan yola çıkarak işlemin tek taraflı yapılabilineceği görülmektedir. tabi her zamanki gibi kanun net değil yoruma açık

Alıntı

Yine uygulamada duraksamalara neden olan bir hususta, Kredi Yurtlar Kurumundan alınacak kredi için, hâkim iznine gerek olup olmadığı, ana ve babanın birlikte onay vermesi gerekip gerekmediğidir.
    Bilindiği gibi, T.M.K.nun 343 üncü maddesinin birinci fıkrasına göre “velâyet altındaki çocuğun fiil ehliyeti, vesayet altındaki kişinin ehliyeti gibidir”.
    Kredi Yurtlar Kurumundan öğrenim için kredi alınacağına göre, velâyet altında bulunan çocuğun, ayırt etme gücüne sahip küçük olduğu, yani sınırlı ehliyetsizler grubuna girdiği muhakkaktır.
    Sınırlı ehliyetsizler, T.M.K.nun 16 ncı maddesine göre yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça kendi işlemleriyle borç altına giremezler. Ancak, karşılıksız kazanmada ve kişiye sıkı sıkıya bağlı hakları kullanmada bu rıza gerekli bulunmamaktadır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Arkadaşlar birşey yazacağımda ne olur bana kızmayın. Böyle her biraz alengirli işlem geldiğinde genelgeye, yasaya yada ...yazısına bakalım dersek sonrası içinde kalıcı bir şekilde deneyim sahibi olamayacağımızı düşünüyorum. Önce mantık süzgeçimizden geçirmeliyiz tüm bu işlemleri, daha sonrada yazılı varakaları gayet tabii ki araştırıp kabul edeceğiz. Öyle içimden geldi yzdım, isterseniz bu yazımı yok sayabilirsiniz. Kolaylıklar hepinize........

• Özgür bey Lakin belirttiğniz yasa maddelerinin altına da

Velâyet altındaki çocuk ayırt etme gücüne sahipse ana ve babasının rızası ile borç altına girebileceklerinden,
    - Hâkimin iznine gerek yoktur.
    - Ana ve babanın birlikte hareket etmeleri gerekir.

Denilmiş !

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Arkadaşlar birşey yazacağımda ne olur bana kızmayın. Böyle her biraz alengirli işlem geldiğinde genelgeye, yasaya yada ...yazısına bakalım dersek sonrası içinde kalıcı bir şekilde deneyim sahibi olamayacağımızı düşünüyorum. Önce mantık süzgeçimizden geçirmeliyiz tüm bu işlemleri, daha sonrada yazılı varakaları gayet tabii ki araştırıp kabul edeceğiz. Öyle içimden geldi yzdım, isterseniz bu yazımı yok sayabilirsiniz. Kolaylıklar hepinize........

Farklı bir bakış açısı

Murat Bey;

Düşüncenize katılıyorum. Askerdeki gibi "burada mantık yoktur" dersek, hiç bir işlem yapamayız. O yüzden genelde mantık yürütmekte yarar vardır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Murat Bey;

Düşüncenize katılıyorum. Askerdeki gibi "burada mantık yoktur" dersek, hiç bir işlem yapamayız. O yüzden genelde mantık yürütmekte yarar vardır.

vatandaşın işini yasal çerçevelerde mantığada uygun olarak yapmak uygundur katılıyorum değerli meslektaşlarıma

• Murat Bey;

Değilmi yani?

vatandaşın işini yasal çerçevelerde mantığada uygun olarak yapmak uygundur katılıyorum değerli meslektaşlarıma

Değilmi yani dadaşım, bende kimi zaman başka kurumlara kendi işimi yaptırmaya gittiğimde mantığımın almadığı yönetmliklerle karşılaşıyorum(bazende kara düzen insanlar). İşte o zaman empati yapıyorum. Aynen başımdan geçen bir örneği anlatayım: Vatandaş oğlunu almış geldi bize. Şu kefaletname olayı. Babası çokta aktif değil, ne dersen he diyor, mzlum, gariban belliki hayat ona çok çektirmiş istiyorki oğlum kurtulsun(bunlar gerekçe değil tabiiki ama duyguyu aktarmak için önemliydi). Annesi cahilmi cahilmiş okuryazarlığı yokmuş üstelik evde bırakmışlar getirmemişler. Neyse biz durumu anlatık tabi medeni kanun annede olabilir böyle sadece senn imzanla yaparsak geri çevirebilirler diye. Adam hiçbirşeyden anlamadı çöktü sanki. Tam noterden geri gidiyorlardıki içim etmedi, sesledim amcayı yanıma. Sen geç otur bakayım şöyle yanıma dedim. Kefaletnameyi isteyen makamı aradım. Bakın sadece babası sıfatıyla deyip ve birtek babasının imzasını alsak kabul edermisiniz diye uzun tel.förüşmesinden sonra bir yetkiliye sordum. Yetkili de küçük bir araştırma yaptı ve pek tabii olur dedi yapılabilir dedi. Ogünden beri biz öğrenci kefaletnamelerini tek imza+kefil /ler imzası ile yapıyoruz. O amcanın gözlerindeki ışığı halen unutamıyorum, birilerine yrd.olmak ve işe yaradığını görmek çok özel bir duygu arkadaşlar. Yanlız çokta abartmamak gerkir, çünkü suistimallerde oluyor. Sizlerle bu tatlı anımı paylaşayım dedim. Kolaylıklar hepinize............ :)

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• Değilmi yani?Değilmi yani dadaşım, bende kimi zaman başka kurumlara kendi işimi yaptırmaya gittiğimde mantığımın almadığı yönetmliklerle karşılaşıyorum(bazende kara düzen insanlar). İşte o zaman empati yapıyorum. Aynen başımdan geçen bir örneği anlatayım: Vatandaş oğlunu almış geldi bize. Şu kefaletname olayı. Babası çokta aktif değil, ne dersen he diyor, mzlum, gariban belliki hayat ona çok çektirmiş istiyorki oğlum kurtulsun(bunlar gerekçe değil tabiiki ama duyguyu aktarmak için önemliydi). Annesi cahilmi cahilmiş okuryazarlığı yokmuş üstelik evde bırakmışlar getirmemişler. Neyse biz durumu anlatık tabi medeni kanun annede olabilir böyle sadece senn imzanla yaparsak geri çevirebilirler diye. Adam hiçbirşeyden anlamadı çöktü sanki. Tam noterden geri gidiyorlardıki içim etmedi, sesledim amcayı yanıma. Sen geç otur bakayım şöyle yanıma dedim. Kefaletnameyi isteyen makamı aradım. Bakın sadece babası sıfatıyla deyip ve birtek babasının imzasını alsak kabul edermisiniz diye uzun tel.förüşmesinden sonra bir yetkiliye sordum. Yetkili de küçük bir araştırma yaptı ve pek tabii olur dedi yapılabilir dedi. Ogünden beri biz öğrenci kefaletnamelerini tek imza+kefil /ler imzası ile yapıyoruz. O amcanın gözlerindeki ışığı halen unutamıyorum, birilerine yrd.olmak ve işe yaradığını görmek çok özel bir duygu arkadaşlar. Yanlız çokta abartmamak gerkir, çünkü suistimallerde oluyor. Sizlerle bu tatlı anımı paylaşayım dedim. Kolaylıklar hepinize............ :)

Değerli hemşehrim elbetteki bazı engeleri mantığa dayalı metodlarla çözmek güzel şey ama bunların hiç birisi kanunların emrettiği kriterlerin önüne geçemez.Zaten medeni kanunun 342.Maddesi ikinci paragrafını okursanız "İyiniyetli üçüncü kişiler,eşlerden herbirinin diğerinin rızası ile işlem yaptığını varsayabilirler" der.Siz o sorumluluğu aldıktan sonra karşıkı kurum niye sıkıntı çıkartsınki? Daha olayın başında Erkan bey açıklamıştı.Anne veya babadan birisinin fiili imkansızlığı sözkonusu ise,açıklama yapılmak suretiyle işlem yapılabilir.Selamlar

• 2002 yılında yenilenen medeni kanuna göre velayet hakkının kullanılmasına ilişkin açıklamalar oldukça tatmin edici, yerinde ve doğru kesinlikle katılıyorum.
    Ancak velilerden birisinin noterlik dairesine gelemeyecek derecede fiziki imkansızlığı varsa, bunu beyan etmesi ve beyanının da işleme açık şekilde yazılması
    kaydıyle direkt tasarrufu yerine getiren işlemler hariç diğer işler yapılabilir diye düşünüyorum.
    Kaldı ki bu işlemin yapılması, işleme ilişkin tasarrufların yerine getirilmesi anlamına gelmez.
    T.C. kanunlarını her vatandaş bilmek zorunda ki idare zaten bilmek zorunda. İdare gerek duyuyorsa diğer velininde muvafakatını ister yada konuya ilişkin
    tasarrufu yerine getirir.

Bununla beraber en doğrusu ve en sağlamı iki velininde işleme aynı anda katılmasıdır.
    Saygılar.