vezne ana ekrandaki kdv :(((

• slm arkadaşlarım son vezne güncellemesini yaptık,sonra sorunu düzeltilerek tekrar yükledim.Ayarlardan posta ücreti olan kısmı 5 yaptım.Ama akşam iş bitişinde ,örneğin Posta 5 yazması gerekirken 5,90 TL yazdı.TNB bağlandım düzeltmelerden dediler.yevmiyede sorun olmaz dediler.bende 90 kuruş başıma 90 tane iş çıkartmasın dedim.sorun olmaz yevmiyede dediler.arkadaşlarım ne yapmam lazım bilemedim.yardımlarınız için teşekkürler.

• Değerli meslektaşım;

Bildiğim kadarı ile Ayarlar bölümüne yazacağınız posta ücreti bölümüne KDV hariç tutarı yazmanız gerekiyor yani güncelleme yaptıktan sonra 5 TL. olarak değiştirdiğiniz bölüm artı KDV olarak hesaplama yapıyor şöyleki 5 TL. X 0.18= 5,90-TL. tahsilat yapmış oluyorsunuz işlemden bu KDV yevmiye defterinize yansımıştır KDV olarak tahsil ettiğniz bu 0,90-TL yi Ağustos ayı KDV beyanınızda beyan ederek maliyeye yatırmanız bunun zimmet olmasından çıkacaktır ki bu yöntem şu aşamada daha sağlıklı görünmektedir. Ücretin uhdenizde olması nedeni ile İade makbuzu kesin demek isterdim lakin neden ise TNB 52,3vezne kodunu tasarlarken KDV iadesi düşünülmemiş olduğundan KDV iadesini yapma mümkün olmayacak gibi görünmekte ayrıca iade işleminde işlem ilgilisini de bulmanız gerektiğini düşünüyorum ki en azında işlem makbuzuna kişiye makbuz toplamını elden aldım gibisinden bir ibare yazdırılıp imzasının alınma ile iadenin olabileceğini kanısındayım.

<p>"Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Erkan ().

• Bence yanlışı düzeltmeye çalışmak çok zordur. İadeyle uğraşmamanızı kdv beyanı ile devlete iletileceğini hesaba katarsak sonrası için önlem almanızı geçmişi dikkate almamanızı öneririm.

• Bizdede vezna ana ekranında posta ücreti öyle gösterdi bizde tnb ile görüştük makbuz ve yev. döküne bakmamızı söylediler orada posta ücretleri 5 tl olarak görünüyor doğru olarak yani o yüzden sorun olmaycağını söylediler.

• arkadaşlarım yardımlarınız için teşekkür ederim.Derya öktem kardeşim bende aradım tny 'yi banada sana söylediklerini dediler ama ,vekillik dönemim olduğu için için hiç rahat değil :(((

• elçin hanım sizi cok iyi anlıyorum ama gerçekten biz cok kişiye daha sorduk bu durumu ikna oldu noterim inşallah bir şey cıkmaz.Allah yardımcınız olsun kazasız belasız vekillik döneminizi bitirirsiniz inşallah.

• Arkadaşlar;

Sakin olun, hiç bir problem yok. Bugüne kadar vatandaştan zaten 5,90 TL posta ücreti alıyorduk, bunun 5 TL sini PTT ye 0,90 Krş. unu KDV olarak vergi dairesine yatırıyorduk, 1 Eylül den itibaren PTT tebligat ücreti KDV dahil 5 TL oluyor. Yapılan güncellemelerde bununla ilgili bundan böyle vatandaştan toplamda alacağımız 5 TL nin tamamını PTT ye yatıracağız (tebligat ücreti 4,24 TL, kdv ücreti 0,76 krş.), bugün mesai sonu PTT ücretini 4,24 TL olarak düzeltmeyi unutmayınız.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Arkadaşlar;

Sakin olun, hiç bir problem yok. Bugüne kadar vatandaştan zaten 5,90 TL posta ücreti alıyorduk, bunun 5 TL sini PTT ye 0,90 Krş. unu KDV olarak vergi dairesine yatırıyorduk, 1 Eylül den itibaren PTT tebligat ücreti KDV dahil 5 TL oluyor. Yapılan güncellemelerde bununla ilgili bundan böyle vatandaştan toplamda alacağımız 5 TL nin tamamını PTT ye yatıracağız (tebligat ücreti 4,24 TL, kdv ücreti 0,76 krş.), bugün mesai sonu PTT ücretini 4,24 TL olarak düzeltmeyi unutmayınız.

Özgür bey konuyu çok güzel yakalamış panik yok işler hallolur :)

Selamlar...

• Arkadaşlar;

özgür beye aynen katılıyorum

• Özgür bey 2 seçenek var 1.ncisi postaneye 4.24 yatıracağız 0.76 yı da KDV beyannamesi ile vergi dairesine yatıracağız, 2.ncisi Postayı 5 yatıracağız ay sonunda KDV beyannamesinde gösterilerek geri alınacak, yani KDV yi peşin ödeyip ay sonunda düşümü yapılara geri alınacak, uygulama nasıl olacak acaba biraz durum karışık gibi postanede 4.24 ü kabul etmiyormuş zaten, selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen metin ().

• Metin Bey, PTT ye 5 TL olarak yatıracağız, vatandaştan almış olduğumuz bu kdv yi (0,76 krş) PTT kendisi maliyeye ödeyecek artık,

ay sonu alacağımız muvazene dökümünde;
    Gelen KDV (bunda PTT dahildir)= 1.000 tl,

Giden KDV (yapmış olduğumuz harcamalarda ödediğimiz KDV)= 100 tl

PTT ye ödenen KDV = 200 TL

Vergi diresine yatan kdv (bizim yatıracağımız kdv) = 700 TL

1000-100-200=700 tarafımızdan maliyeye yatırılacak,

PTT ücreti karşılığı tahsil ettiğimiz kdv ücreti, KDV beyannamesi verirken bugüne kadar yapmış olduğumuz harcamalar karşılığı indirdiğimiz KDV miktarı gibi indirime konu olacaktır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Arkadaşlar sıkıntı yok merak etmeyin. Tek fark ,90 krş vatandaştan ilave kdv adı altında ücret almayacağız. Biz kdv yi ptt adına vatandaştan alıp ptt ye ödüyoruz. Aylık iş cetveli ve muvazenede ptt ye ödediğimiz 4,24 ün üstü olan +0,76 krş(toplamda yine 5 tl) kdv den indirilenler arasında oluyor. Sağ serbest bekleme yapmayın devam edin!!... :))

ÖNEMLİ OLAN RUH GÜZELLİĞİ DEĞİL, RUS GÜZELLİĞİDİR!....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murad ().

• biz vatandaştan 5 tl alacağız 4,24 + 0,76 (kdv) =5 tl bu tutarın tamamı ptt ye ödenecek

onu anladım ama yevmiye defterinde akşam döküm aldığımızda mesela 10 tane tebligat var 42,5 tl tutacak ama biz ppt 50 tl yatıracağız o aradaki farkı notere nasıl anlatcam ben y.defterinde neyse hesap odur dicek bunun izahını nasıl yapayım ???

• Arkadaşlar sıkıntı yok merak etmeyin. Tek fark ,90 krş vatandaştan ilave kdv adı altında ücret almayacağız. Biz kdv yi ptt adına vatandaştan alıp ptt ye ödüyoruz. Aylık iş cetveli ve muvazenede ptt ye ödediğimiz 4,24 ün üstü olan +0,76 krş(toplamda yine 5 tl) kdv den indirilenler arasında oluyor.

onu ben anlıyorum günlük kasa tutarken nasıl yazacağız ben orda takılıyorum benim derdim o panik falan değil yaptığım ben anladımda benim üstlerime nasıl anlatcam onu soruyorum.

• Vezne/Rapor Dökümleri/Yevmiye Raporları/Günlük Kasa Dökümü 'nden bir çıktı alarak anlatabilirsin, eminim anlayacaklardır.

• Arkadaşlar sıkıntı yok merak etmeyin. Tek fark ,90 krş vatandaştan ilave kdv adı altında ücret almayacağız. Biz kdv yi ptt adına vatandaştan alıp ptt ye ödüyoruz. Aylık iş cetveli ve muvazenede ptt ye ödediğimiz 4,24 ün üstü olan +0,76 krş(toplamda yine 5 tl) kdv den indirilenler arasında oluyor. Sağ serbest bekleme yapmayın devam edin!!... :))

ÇOK KISA VE NET BİR ANLATIMLA MURAT KARDEŞİM ÇOK İYİ ÖZETLEMİŞ SORUN YOK AYNEN BÖYLE OLUCAK