MİRAS TAKSİM SÖZLEŞMESİ

• Değerli meslaktaşlarım murisden kalan cem’an 6 adet taşınmaz mal var , mirascılardan biri aşağıda yazılı şekilde taksim yetkisi vermiş ama vekalet verene herhangi bir mal isabet etmiyor yani herhangi bir mal vermiyorlar, peki bu vekaletnameye istinaden taksim sözleşmesi yaparmısınız özel bir yetki ararmısınız ? Farklı farklı yorumlar geldiğinden dolayı sizin görüşleriniz almak istedim. İyi çalışmalar

TAKSİM : dilediği şekil ve şartlarla ifraz, tefrik, tevhit, parselasyon ve miras dolayısı ile taksim veya rızai taksim yapmaya, taksim veya rızai taksim sözleşmeleri imzalamaya, taksim sonucu adıma isabet etmiş veya edecek taşınmazların tapu sicilinde tescil işlemlerini yaptırmaya, şuyuun idamesine veya izalesine, şufa hakkımı kullanmaya, veya bu hakkımdan feragate, izaleyi şuyu talebinde bulunmaya, bu hususlara ilişkin olarak dahi imzalanması gereken tüm evrak ve belgeleri dahi tanzim ve imzalamaya

• Kemalcığım konuyu biraz daha açabilirmisiniz,vekalet verene mal isabet etmiyor demenizdeki kasıt mirasçı değilmi? değilse niçin vekalet vermiş? vekaletname içerisiğinde herhangi bir eksiklik yok,tüm mirasçılar huzurda ise rızai taksim sözleşmesi yapmak mümkündür.Malüm rızai taksim sözleşmesinin noterden düzenleme mecburiyeti yoktur.Tapu memuru huzurunda da yapılabilir.Ancak ilgililer özellikle noterden isterlerse!!raiç değerleride göz önünde bulundurmak üzere işlem yapabilirsiniz.

• Şayet Noterlikte miras taksim sözleşmesi yapılacak ise; Değer göstermek zorunluluğu yoktur. Değer yazılmaz ise (maktu harç alınacak damga vergisi alınmıyacaktır.)

Değer gösterilmiş ise işlemden değer üzerinden nispi damga ve imza başına nispi harç alınıcaktır.

• Kemalcığım konuyu biraz daha açabilirmisiniz,vekalet verene mal isabet etmiyor demenizdeki kasıt mirasçı değilmi? değilse niçin vekalet vermiş? vekaletname içerisiğinde herhangi bir eksiklik yok,tüm mirasçılar huzurda ise rızai taksim sözleşmesi yapmak mümkündür.Malüm rızai taksim sözleşmesinin noterden düzenleme mecburiyeti yoktur.Tapu memuru huzurunda da yapılabilir.Ancak ilgililer özellikle noterden isterlerse!!raiç değerleride göz önünde bulundurmak üzere işlem yapabilirsiniz.

Cabir abicim yukarıda yazdığım gibi
    ‘’ mirascılardan biri aşağıda yazılı şekilde taksim yetkisi vermiş ama vekalet verene herhangi bir mal isabet etmiyor yani herhangi bir mal vermiyorlar

şimdi 5 mirascı var 3'ü kendi adına 1 kişide vekaleten kendi adına asaleten imza atıyor ama vekalet veren adına mal almıyorlar vekalet örneğini yazdığım şekilde vekalet vermiş peki vekalet veren yarın birgün itiraz edermi ben taksim sözleşmesinde mal verilmemiş diye bize bir sonuç doğururmu x noterliklerde ek ilave olarak menkul ve gayrimenkul almaya diye yetki istiyor ve vekalet veren adına x kişi menkul mal verilmiştir deniliyor, sizin uygulamalarınız nasıl ??

İlaveten Değer gösterme zorunluluğu yoktur taksim sözleşmelirned Cabir abicim .

• Şayet Noterlikte miras taksim sözleşmesi yapılacak ise; Değer göstermek zorunluluğu yoktur. Değer yazılmaz ise (maktu harç alınacak damga vergisi alınmıyacaktır.)

Değer gösterilmiş ise işlemden değer üzerinden nispi damga ve imza başına nispi harç alınıcaktır.

Adem bey aynı görüşteyiz ama vekalet verene mal vermiyorlar ondan dolayı yarın birgün itiraz edermi , bana mal vermemişler diye , yani vekaletname örneği normal maktu evrağımız bazı noterliklerde taksim sözleşmesini yapmıyorlar mal almıyorsa özel yetki istiyorlar ..umarım anlatabilmişimdir :)

• Adem bey aynı görüşteyiz ama vekalet verene mal vermiyorlar ondan dolayı yarın birgün itiraz edermi , bana mal vermemişler diye , yani vekaletname örneği normal maktu evrağımız bazı noterliklerde taksim sözleşmesini yapmıyorlar mal almıyorsa özel yetki istiyorlar ..umarım anlatabilmişimdir :)

Sayın meslektaşım olmaz öyle şeyy. mirasçıların tümü katılacak taksim sözleşmesine. boşver vekil veya vekiller gitsinler tapuya tapuda yapsınlar. adres ilgili tapu müdürlüğüüü.... (doğru düzgün bir iş olsa amenna bizlerde yaparız)

• Değerli meslaktaşlarım murisden kalan cem’an 6 adet taşınmaz mal var , mirascılardan biri aşağıda yazılı şekilde taksim yetkisi vermiş ama vekalet verene herhangi bir mal isabet etmiyor yani herhangi bir mal vermiyorlar, peki bu vekaletnameye istinaden taksim sözleşmesi yaparmısınız özel bir yetki ararmısınız ? Farklı farklı yorumlar geldiğinden dolayı sizin görüşleriniz almak istedim. İyi çalışmalar

TAKSİM : dilediği şekil ve şartlarla ifraz, tefrik, tevhit, parselasyon ve miras dolayısı ile taksim veya rızai taksim yapmaya, taksim veya rızai taksim sözleşmeleri imzalamaya, taksim sonucu adıma isabet etmiş veya edecek taşınmazların tapu sicilinde tescil işlemlerini yaptırmaya, şuyuun idamesine veya izalesine, şufa hakkımı kullanmaya, veya bu hakkımdan feragate, izaleyi şuyu talebinde bulunmaya, bu hususlara ilişkin olarak dahi imzalanması gereken tüm evrak ve belgeleri dahi tanzim ve imzalamaya

Kemalcığım mevcut vekaletnameye göre vekalet verenede bir hak tanımak lazım.İfade ettiğin gibi verilen vekaletnamede tüm miras haklarımdan dilediği mirasçı lehine bedelli veya bedelsiz olarak feragat etme gibi özel bir yetki verilmiş olsa mesele yok,ama bu haliyle yapılacak işin pek sağlıklı olabileceğini zannetmiyorum.Selamlar sevgiler.

• Kemalcığım mevcut vekaletnameye göre vekalet verenede bir hak tanımak lazım.İfade ettiğin gibi verilen vekaletnamede tüm miras haklarımdan dilediği mirasçı lehine bedelli veya bedelsiz olarak feragat etme gibi özel bir yetki verilmiş olsa mesele yok,ama bu haliyle yapılacak işin pek sağlıklı olabileceğini zannetmiyorum.Selamlar sevgiler.

Ama bu var müşter geldi pardon ilgili babamdan kalan gayrimenkülü intikal-taksim ve satış yetkisin verdi bizde genellikle matbu düzenleme işlemlerden intikal-taksim ve satış yetkisini yazdık aradan uzun bir süreden sonra geldiler dediler biz taksim yapcaz , vekalet verenlere hiç bir mal hak etmiyez dediler .. O zaman bu taksim sözleşmesi yapılmaz !!!!!

• Kemal bence kendinizi riske atmayın.Vekaletnameyi devre dışı bırakın bence Tüm mırasçılar asaleten kendi adlarına imza atmak suretiyle sözleşmeyi imzalasınlar.Riske girmeyin.Mahkemeye bile yansıyabilir bu olay.İtiraz edebilir çünki vekalet veren.Eğer kabul etmezlerse adem abinin de dediği gibi tapuya yönlendirin..saygılarımla.

• Değerli meslektaşım bulunduğum noterlikde günde 3 en fazla 5 satış yaparız geri kalan taksim sözleşmesi, satış vaadleri-emanet para yani düzenleme işlem ağırlıklı, geçenlerde yaşadığım bir olay bu vekaletnameye istinaden taksim sözleşmesi yapmadık x noterliğinde aradılar bu şekilde yaparsınız diye sonra araştırmaya girdim ve inaninki o kadar çok noterlik bu şekilde taksim sözleşmesi yapıyor konuyu ondan buraya taşıdım

• Kemalcim, elinizdeki vekaletnamedeki yetki gayet açık. Taksim sözleşmesi irade beyanıdır. vekalet verenin iradesi vekaletnamedeki yetkilerle sınırlıdır. Ne vekilin ne de oradaki diğer mirasçıların söyledikleri ile farklı bir şey yapamazsınız. Cabir abinin dediği gibi özel yetki olması şart

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sayın meslektaşım;
    vekalet veren şahıs mal almıyorsa bu kişilere yapılacak işlem miras hakkından feragat işlemidir.
    şayet bu kişiye para, araç, vs ne veriyorlarsa bunları taksim sözleşmesinin içinde belirterek yapabilirsiniz.
    mirastan feragat işlemini sonrası diğer mirasçılar Tapu dairesine giderek taksim işlemini orada yapmaları bence daha uygun olur diye düşünüyorum.

Siz sayın meslektaşlarıma küçük bir uyarı; taksim yetkileri içeren vekaletname yazarken içerisinde mutlaka "HİÇBİR BEDEL VE MİKTAR FARKI GÖZETMEKSİZİN" ibaresini mutlaka kullanın.

Saygılarımla..