ARAÇ ALIMI VEYA SATIMI VEKALETLERİNDE SÜRE

• Malüm bilindiği gibi gerek araç alımı ve gerekse araç satımı için vekaletname yazıyoruz.

Birde vekaletnameye süre yazıyoruz.
    İşbu vekaletname ....tarihi MESAİ BİTİMİNE KADAR GEÇERLİDİR. diye.

İyi Güzelll

Araç satış işlemi yaparken örneğin mesai saati bitmiş oluyor mesala saat 17.45 veya. 18.00 gibi

Araç satışına sistem otomatik saat atıyor.
    İşin aksi tarafını düşünürsek

Arkadaşlar bu konuda ne gibi görüşleriniz vardır.

• Noterlik Kanununda mesai tanımı açık bir şekilde yapılmıştır.

Örnek, bizim burada mesai saati 17:00, buna göre 18:00 e kadar işlem alma yetkisi tanıyor ancak araç satış sistemi ile ilgili bazen TNB tarafından bu süre uzatılabilmektedir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• özgür kardeşim emeğine sağlıkta onları biliyoruz. tşk ederim.

işin aksi tarafını düşünürsek ne olur mesela

Yargıya intikal ederse ne olcak mesala

Adam azil edememiştir. yetişememiştir. teyit durumu söz konusu alınamamıştır. vesselam vesselam saat 18.00 araç satışı yapılmıştır. mesai saati bitmiş olacaktır.

Yazılan vekaletna sürelerinde kafa karıştırıcı olay var. MESAİ BİTİMİNE KADAR GEÇERLİDİR. diye yazıyoruz genelge gereği.

MESAİ BİTİMİNE KADAR GEÇERLİ DİR YERİNE .........TARİHİ SONUNA KADAR DİYE YAZILMIŞ olsa daha ehvan olacaktır gibi geliyor bana..

• Üç beş kuruş para kazanabilmek için mesai saatlerinde bile işlerine geldiği gibi oynuyorlar,geçen gün TNB sitesinden bir mesaj saat 19,30 kadar satış yapılabilir.İyi güzelde yapıldığını düşünün çalışanlar hariç herkes menfaat temin edecek bir başka deyimle para kazanacak,"Şunu deseler çalışanların mesai hakları ödenmek üzere ...saate kadar çalışın" bunu demezler nasıl olsa medeni kölelerin çalışacaklarını biliyorlar.Esas konuya gelince Adem arkadaşıma hak veriyorum.RİSKLİ VE DE TARTIŞMALI BİR KONU...

• Noterlik Kanunu açıkca yazmış Adem bey ,bir ikincisi ilgili ister azil yaptırsın ister yaptırmasn noterliklerin azil varmı yok mu bizi ilgilendirmez ,vekilin sorumluluğunda yeterki vekalet sahte olmasın ,vekalet mesai bitimine kadar demiş ve siz hala mesainizi bitirmemişsiniz ve çalışıyorsunuz dayanağınızda va noterlik kanunu .

• Noterlik Kanunu açıkca yazmış Adem bey ,bir ikincisi ilgili ister azil yaptırsın ister yaptırmasn noterliklerin azil varmı yok mu bizi ilgilendirmez ,vekilin sorumluluğunda yeterki vekalet sahte olmasın ,vekalet mesai bitimine kadar demiş ve siz hala mesainizi bitirmemişsiniz ve çalışıyorsunuz dayanağınızda va noterlik kanunu .

Kemal bey size kolay gelsin.

• Üç beş kuruş para kazanabilmek için mesai saatlerinde bile işlerine geldiği gibi oynuyorlar,geçen gün TNB sitesinden bir mesaj saat 19,30 kadar satış yapılabilir.İyi güzelde yapıldığını düşünün çalışanlar hariç herkes menfaat temin edecek bir başka deyimle para kazanacak,"Şunu deseler çalışanların mesai hakları ödenmek üzere ...saate kadar çalışın" bunu demezler nasıl olsa medeni kölelerin çalışacaklarını biliyorlar.Esas konuya gelince Adem arkadaşıma hak veriyorum.RİSKLİ VE DE TARTIŞMALI BİR KONU...

Değerli abeyim görüşlerinize aynen katılıyorum; Noterlik çalışanının mesaisi olma, gecesi gündüzü olmaz vs.vs. maaşlara gelince sıkı pazarlıklar çalışmaya gelince istediğin kadar çalış yorulurmuş yorulmamış kimsenin umrunda değil bu demokrasi gereği olsa gerek bunun adı adilane adalet olsa gerek vicdan muhasebesi olsa gerek bilmiyorum nereye sığdıracağımı bunuda gelin sizler sığdırın. Selam ve saygılar...

Nüfus Müdürlüğü Çalışanlarına Referandum Dolayısıyla Ek Mesai Ücreti Ödenecek ::)

Referandum Nedeniyle Nüfus Müdürlüklerinin 12 Eylül Tarihine Kadar Hafta Sonları Açık Tutulması Nüfus Müdürlüğünde Çalışanların Ek Mesai Ücretlerini Gündeme Getirdi. Türk Büro -Sen, Nüfus Müdürlüğünde Çalışanların Ek Mesai Ücreti Alacaklarını Bildirdi.

Böyle bir durumda Noterlik çalışanlarına ne ödenirdi acaba ?
    ;)

• Noterlik personeli sabah 8,00 de veya 8,30 da işe başlamak zorundadır.Ama mesai bitimi olan 17,30 işi bırakma gibi bir hakkı yoktur.İş Bitinceye kadar bila bedel çalışmak zorundadır.Ertesi günü olaki beş dakika geç kaldı!!!bir önceki gün saat dokuza kadar çalıştığı hiç bir şekilde dikkate alınmadan azarlanır.Tersini söyleyen beri gelsin :) :) :)

• Noterlik personeli sabah 8,00 de veya 8,30 da işe başlamak zorundadır.Ama mesai bitimi olan 17,30 işi bırakma gibi bir hakkı yoktur.İş Bitinceye kadar bila bedel çalışmak zorundadır.Ertesi günü olaki beş dakika geç kaldı!!!bir önceki gün saat dokuza kadar çalıştığı hiç bir şekilde dikkate alınmadan azarlanır.Tersini söyleyen beri gelsin

Aynen Katılıyorum. Değerli Meslektaşıma. Doğruya Doğru.

• Noterlerin çalışma saatleri:
    Madde 51 - Noterlik dairesinde günlük çalışma, o yerdeki diğer resmi daire-
    lerle birlikte başlar. Noter odaları, odada üye bulunan noterliklerin günlük ça-
    lışma ve tatil saatini odanın her yıl ki olağan genel kurul toplantısında, bir
    yıl süre ile uygulanmak üzere tespit eder ve Türkiye Noterler Birliği ile Adalet
    Bakanlığına bildirir. Şu kadar ki, noterlik dairesindeki iş kabulü süresi o yer-
    deki diğer resmi dairelerden en çok bir saat daha fazla olabilir. Noter, günlük
    çalışma süreleri dışında iş kabul edemez. 52 nci madde hükümleri saklıdır.

bunu öyle yorumlamayın
    bence bir saat sonrasına kadar dediği günlük çalışma saatleri olarak etfediyor noter odası 8-12-1-5 olarak kabul etmiş ise o zaman sizin mesainiz aynı olur ama noter odası bunu 9-12-1-6 yaparsa o zaman bu geçerli bu nedenle 17 didimi kesin yapmayın

• abi senide çoluğun çocuğun işin gücün var bırak git niye çalışıyon niye mesaiyi uzatmaya çalışıyon anlamadım
    bırakalım kanun yorumlamayı mesaiyi bitirmkeye bakalım ne yapacanız yapma gönder
    gelmesin ardam 5 ten sonrna alıştırma ağzını
    bak bir anımı anlatayım daha bir kaç gün önce oldu bu
    bir galerici aradı
    konyadan yola çıkıyarum hayati bir iş geliyorum satışı yapıver diye
    konya bana 100 kilometre hı deyince gelmez 150-150 bassa 40 dakkada gelir abi beni aradığında saat 16:48 filan olmaz dedim
    ertesi gün geldi. gönüllenmiş sert çıkıyor ahbab bize
    yapsan, beklesen ne olurdu dedi olmazdı olamazdı dedim. girdik bilgileri aracı sorguladık
    şimdi sıkı durun araçta takyidat çıktı iyi mi
    beklesem ne olacaktı değerli zamkanım heba olacaktı
    niye
    sadece 20 tl için
    değmez arkadaşlar
    ben gelene sistem mesai ile birlikte kapatıyor kusura bakma yarrın erken gel messaiyi öğren diyor yolluyorum sizde yapın iyi olacak alıştırmayın sizin oralarda alışıyorlar bizim buralarda ahkam kesiyorlar
    değmez arkadaşlar 20 tl için

• Mehmet bey konuyu tam olarak anlayamadınız sanırım.

• yok
    abi anladım abi
    anladım da 5 ten sonra vekalet geçerli mi geçersiz mi diye direnmeye gerek yok
    mesai bitti vekalet geçersiz güle güle diyemiyorsunuz bunu anlamadım
    işte bu nedenle şüpheyi ortadan kaldıran arasatta kalmamanıza çözüm formülü benim yazımda