TEMLİKNAME

• Merhaba arkadaşlar,
    X firması , Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desdeklenen Ar-Ge projeleri kapsamında "............" üretimi başlıklı projesi kapsamında , projeye ilişkin TÜBİTAK tarafından kendisine ödenecek olan ....... TL. sı proje bedelini , ...... Bankası lehine temlik etmek istemektedir. (Banka ' dan herhangi bir kredi almıyor , yani kredinin teminatı ilgili birşey yok)
    Bu işlemle ilgili Ar-Ge kapsamında DAMGA VERGİSİ muhafiyeti uygulanırmı / uygulanmazmı ?
    Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

• Harç ve damga vergisi tahsil edeceğim

Değerli arkadaşım, Ayhan Bey'in bahsettiği 2009/61 sayılı genel yazının 3. maddesinde belirtilen Tübitak tarafından onaylı listenin ibraz halinde damga vergisinden muaf yapılabilir. Saygılarımla.

• Saygıdeğer Cafer kardeşim , Ayhan beyin bahsetmiş olduğu yazıyı incelediğimde , muafiyet Ar-Ge çalışmaları ile ilgilidir . Burada Ar-Ge çalışması bitmiş , tamamlanmış ve bunun sonucunda hak edişini üçüncü bir şahsa temlik ediyor. Bunun normal bir temlik olduğu harç ve damga vergisi tahsil edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Saygalarımla,

• Bahri beyin görüşüne katılmakla birlikte;İlgililer böyle bir muafiyetin uygulanabilirliğinden söz ediyorlar ise, vergi dairesinden alınacak mukteza sonucuna göre hareket etmek daha da uygun olur diye düşünüyorum.

• Bunun normal bir temlik olduğu harç ve damga vergisi tahsil edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygıdeğer arkadaşım, uyarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.