Avukat vekaletnameleri

• Arkadaşlar; Avukat vekaletnamelerinde biz işlem arkasına kimlik ekliyoruz ama çoğu noterlik (büyük bir çoğunluk) eklememekte. Bununla ilgili herhangi bir genel yazı ve genelge varmıdır acaba? Bizmi yanlış yapıyoruz?

• Biz artık eklemiyoruz Zeynep Hanım ki eskiden ekliyormuşuz ama karşılaştırma veya ek ücret almadan.
    Siz eklediğiniz de karşılaştırma ücreti alıyormusunuz?

• İşlemin arkasına ekleyip ücretlendiriyoruz evet. Onu öğrenmeye çalışıyorum. Bizi bağlayıcı bir hüküm varmı yok mu? Yoksa bizde vatandaştan boşuna fazla ücret talep etmeyelim :)

• Sevgili Meslektaşım;

Biz kendi Noterliğimizde Araç alım - satım, hasar bedeli alımı, Bankadan veya Ne bileyim bazı yerlerden para çekme, Boşanma ile ilgili Avukata verilen ve Düzenleme Yapılan Tüm İşlemlerde konusunda yetki verildiği zaman İlgilinin kimliğini ekleyip Müstenidattır kaşesini basıyoruz.

Sizin sorunuzun cevabını yanıtlar mı bilmem ama 1996/1 sayılı genelge ve buna ek olarak 1996/156. sayfada ( 26.04.1996 tarih ve 6256 hukuk sayılı yazı ) mevcut bilginize Saygılarımla.

Mey Biter Saki Kalır, Her Renk Solar Haki Kalır, Diploma Cehlini Alsada Varsa Hamurunda Eşşeklik Baki Kalır...

• Yaa arkadaşlar sizde karıştırıp durmayın noterleri kızdıracaksınız. Para onlardan kazanılıyor.Şöyle ay sonunda gelir hanelerindeki yazı ücretlerine bir baksanızya benimki 30000 Tl.den aşağı düşmüyor maşallah,bunun çoğusu fotokopiden.... :) :)

• Sevgili Meslektaşım;

Biz kendi Noterliğimizde Araç alım - satım, hasar bedeli alımı, Bankadan veya Ne bileyim bazı yerlerden para çekme, Boşanma ile ilgili Avukata verilen ve Düzenleme Yapılan Tüm İşlemlerde konusunda yetki verildiği zaman İlgilinin kimliğini ekleyip Müstenidattır kaşesini basıyoruz.

Sizin sorunuzun cevabını yanıtlar mı bilmem ama 1996/1 sayılı genelge ve buna ek olarak 1996/156. sayfada ( 26.04.1996 tarih ve 6256 hukuk sayılı yazı ) mevcut bilginize Saygılarımla.

Buyurun genelgeler burda,değerli meslekdaşıma teşekkür ediyorum.Yapıştır nüfus hüviyet cüzdanını, oda yetmiyor çift kimlik! ehliyeti de ver bakalım,yapıştır al iki yazı ücreti,ye babam ye.... :) :)

• Bir noterimizin TNB ye başvurusu sonucu gelen cevap yazısında okumuştum, "bankadan para çekmeye yetki veren vekaletnameler kapsamında yer alan vekaletnamelere kimlik fotokopilerinin eklenmesi ve bu nedenle yazı ve karşılaştırma ücretine tabi tutulmaları gerektiği, düşünülmektedir", denildiğinden;

Avukat vekaletnamelerinin içinde çoğunlukla AHZU KABZA yetkisini yazıyoruz, kimlik fotokopisi eklenip karşılaştırma veya yazı ücreti alınabilir görüşündeyim.

* Fikir edinmek için TNB yazısının örneğini ekliyorum, tereddütlerin kalkması için bu konunun TNB ye sorulması daha doğru olacaktır. Bilginize.

• Bir noterimizin TNB ye başvurusu sonucu gelen cevap yazısında okumuştum, "bankadan para çekmeye yetki veren vekaletnameler kapsamında yer alan vekaletnamelere kilik fotokopilerinin eklenmesi ve bu nedenle yazı ve karşılaştırma ücretine tabi tutulmaları gerektiği, düşünülmektedir", denildiğinden;

Avukat vekaletnamelerinin içinde çoğunlukla AHZU KABZA yetkisini yazıyoruz, kimlik fotokopisi eklenip karşılaştırma veya yazı ücreti alınabilir görüşündeyim.

Mantık doğru katılıyorum :)

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Murat Güçlü ().

• T.C.Kimlik numarası uygulamasından sonra işlemlere ayrıca kimlik fotokopisi eklemenin, vatandaşın cebinden fazla para almaktan başka bir espirisi yoktur diye düşünüyorum. :) :)Amannnn kimse duymasın şaka yaptım.

• Avukat vekaletnamelerinde kimlik neye göre hangi genelgeye göre eklendiğini bende bilmek istiyorum.
    Biz eklemiyoruz ve öyle sanıyorum ki;böyle bir genelgede yok,
    Avukat vekaletnamelerine kimlik ekleneceğine dair genelge bulan arkadaşa peşinen teşekkür ederim.
    Bundan 2 önceki noterimiz ahzu,kabza yetkisi olduğu
    avukat vekaletnamelerinde bilgi amaçlı herhangi bir masraf almadan ekletiyordu.
    Şu an boşanma vekaletnameleri hariç eklemiyoruz,vatandaşın yükü zaten ağır
    daha da ağırlaştırmaya gerek yok.Ayrıca pencereye,empati yapıp birazda vatandaşın gözü ile bakalım.
    Ben vatandaşım ve haketmediğim bir ücreti herhangi bir kurumda niye ödeyeyim?
    Zaten her 3 vatandaştan 2 si ücretlere itiraz ediyor.Ayrıca teftişte müfettişlerin gözüne çarptığı zaman rahatlıkla tenkite alacaklarını tahmin ediyorum.Biraz fazla yazdım sanıyorum.Saygılarımla.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Biz eklemiyoruz , ilgili genelgeler ile nelere ekleneceği açık zaten, avukat vekaletnamesine eklemeye ne gerek var, sadece dairede kalana bilgi için alıyoruz

• Boşanma vekaletinde zaten her ikisinede ekliyoruz bilgi için ise dava vekaletlerinde bir fotokopi alıyordum lakin bende de Noter değişikliği oldu ve ahzu kabz yetkisi olan dava vekaletlerinde artık ekleyecekmişim :)

• Boşanma vekaletinde zaten her ikisinede ekliyoruz bilgi için ise dava vekaletlerinde bir fotokopi alıyordum lakin bende de Noter değişikliği oldu ve ahzu kabz yetkisi olan dava vekaletlerinde artık ekleyecekmişim :)

Demekki noterliğimizin sabit bir uygulamasından ziyade atanan noterlerin uygulamaları önemli :) Noterimiz kimlik fotokopisi eklenecek derse ekliyoruz, hayır derse eklemeyiz, Yazı, karşılaştırma ücreti alınacak derse alıyoruz, demezse almıyoruz. Bizim değil noterlerimizin elinde olan bir durum :)