ÇEK KANUNU ile ilgili

• Arkadaşlar,
    20.12.2009 tarih ve 27483 sayılı Resmi gazete'de yayımlanarak yürürleğe giren 4941 sayılı Çek Kanunun 5 nci maddesinin (3) şıkkında "Çek hesabı gerçek kişi, kendisi adına çek düzenlemek üzere bir başkasını temsilci veya vekil olarak tayin edemez" denildiğinden bundan sonra gerçek kişiler için çek 'le ilgili vekaletname düzenlenirken dikkat edilmesi gerekmektedir.
    Saygılarımla,

• Değerli arkadaşlarım, bu kanun çıktıktan sonra, yazım-netteki vekalet metinlerinin içerisinde bulunan çek imzalama yetkilerinin tamamını çıkarttım, saygılarımla.

• Değerli meslektaşlarım gözden kaçırılmaması gereken bir konuda yasaya bakıldığında gerçek kişilere ait çeklerden bahsediyor tüzel kişiler vekalette çek tanzimine ilişkin vekalet verebilecekler anlamınamı geliyor ? Selamlar...

• Aynı tereddütü bende yaşadım,şuan elimde olan işlemde tüzel kişilik adına bir vekalet verilecek çekler ile ilgili ama Çek Kanunu gerçek kişilerden bahsetmiş,Yine de emin olmak istedim,sizlerde uygulamalar nasıl???

• Değerli arkadaşlarım;
    Tüzel kişiliklere mensup kurumlar kanunlarla belirlenmiştir.Noterliklerde genelde Anonim Şirketler,Eshamlı Komandit,Limited ve Kollektif şirketler gibi tüzel kişiliğe haiz kuruluşlar vekaletname verme ihtiyacı hissederler,Çek yasasına gelince tüzel kişilik adına çek alımı, çekin tanzimi ve imzalanması yönetim kurullarınca yetkilendirilen kişilerce deruhte edilir.Şirket adına verilen çekin tanzimi de bizzat yetkili tarafından yapılmalıdır.Yani şirket yetkilisi şirket adına,"gerçek kişilerde olduğu gibi " çek tanzimi konularında üçüncü bir şahsa vekaletname vermemelidir.Talebi halinde de noter böyle bir yetkiyi vekaletnameye yazmamalıdır diye düşünüyorum.

• Ticari hacmi iyi olan gerçek kişilerin şirketleşmesi, şirketlerinde rekabet piyasasına ayak uydurabilmeleri için acilen kurumsallaşmaları gerekmekte diye düşünüyorum. Piyasada bende varım diyebilenlerin pazar payları daha artacaktır. Şu bir gerçek, tüzel kişilerin ticari güvenleri gerçek kişilere göre daha fazla. Yeni düzenlemelerin amacı belkide bu eğilimli olabilir.

Yasada her ne kadar sorumlulukların çek sahibine ait olacağı söylensede, Noterlik kurumunun temel ilkesinin ".. anlaşmazlıkları giderici ve kolaylaştırıcı nitelikle işlemler yapması .." doğrultusunda gerçek kişilerin verdikleri vekaletnamelerdeki çek imzalama, keşide etme, bankadan teslim alma gibi yetkileri kaldırıyorum. Tüzel kişilerin verdikleri vekaletnamede herhangi bir değişiklik yapmıyorum.

Saygılar...

• İbrahim bey; henüz ham bir konu olmasına rağmen sizin düşüncenize de saygı duyuyoruz ama!bizim düşüncemiz yazmama ve yapmama yönünde.Selamlar sevgiler.

• Bir yetkinin gerçek kişi için ayrı,tüzel kişi için ayrı olması bana pek mantıklı gelmedi , genelgede her ne kadar gerçek kişi için diye yorumlansa da bence tüzel kişiler içinde yapılmamalıdır.