OKURYAZAR OLMAYANLARIN DÜZENLEME İŞLEMLERİNDE NOTER ÜCRETİ HK.

• Harç, damga vergisi ve resimden muaf işlemlerle kamulaştırma tebliğlerinde noter ücreti :

Madde 8 - Noterler, özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen, ancak değer içeren işlemlerden, harç alınmış olsa idi alınması gereken harcın yüzde onu oranında noter ücreti alırlar. Değer içermeyen bu çeşit işlemler dolayısıyla noterler onadıkları her imza için 2.44-TL. ücret alırlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Değerli meslektaşlarım Noterlik Ücret tarifesinin 8. maddesini yeni eklenen ve harçtan muaf olan düzenleme işlemlerde değer içeren işlemlerinde uygulayamıyormuyuz neden veya nerden 4,95 noter ücreti alıyor ?

• Harç, damga vergisi ve resimden muaf işlemlerle kamulaştırma tebliğlerinde noter ücreti :

Madde 8 - Noterler, özel kanunlarında harç, damga vergisi ve resimden muaf olduğu belirtilen, ancak değer içeren işlemlerden, harç alınmış olsa idi alınması gereken harcın yüzde onu oranında noter ücreti alırlar. Değer içermeyen bu çeşit işlemler dolayısıyla noterler onadıkları her imza için 2.44-TL. ücret alırlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Değerli meslektaşlarım Noterlik Ücret tarifesinin 8. maddesini yeni eklenen ve harçtan muaf olan düzenleme işlemlerde değer içeren işlemlerinde uygulayamıyormuyuz neden veya nerden 4,95 noter ücreti alıyor ?

Cevabını yine ben vereyim arkadaşlar evet aynen uygulanıyormuş :)

• Erkan bey 4,95 'i hangi koddan girerek buldunuz ???
    54.1'den girdiğimde 1 imza için 2,44, 2 imza için 4,88 noter ücreti alıyor.
    54.2'den girdiğimde de imza 1, değeri 1000,00TL giriyorum bu kezde noter ücretini 3,82 alıyor. işlemin değeri arttıkça tabiki noter ücretide (belli bir miktardan sonrası için) artıyor. biraz daha açıklarsanız sevinirim.

• Erkan bey 4,95 'i hangi koddan girerek buldunuz ???
    54.1'den girdiğimde 1 imza için 2,44, 2 imza için 4,88 noter ücreti alıyor.
    54.2'den girdiğimde de imza 1, değeri 1000,00TL giriyorum bu kezde noter ücretini 3,82 alıyor. işlemin değeri arttıkça tabiki noter ücretide (belli bir miktardan sonrası için) artıyor. biraz daha açıklarsanız sevinirim.

Sema ücret kısmına 50.000,00-TL. yazdığında göreceksinki 4,95 alıyor :)

Nasılmı alıyor ?

50.000/1000=50x0,99=49,50-TL
    49,50x%10=4,95 işlem tamam.

• Sema hanım maharet orda idi zaten :)

:D
    okur yazar olamayanların işlemleri gayrimenkül işlemleri ve önceden düzenleme şeklinde yaptığımız işlerler hariç asıl yapıyoruz, zaten bu konudada genelge çıkacakmış yakında orda herşey ortaya çıkar selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Erkan bey ilk yazdığınız yazıda özür dileyerek söylüyorum ki hafif bir anlatım bozukluğu vardı ve bu yüzden açıkçası ben tam olarak anlamayadım.Nacizane anladığım kadarıyla paylaştım sadece.

saygılar...

Lalapaşalı eli maşalı :) bak hafif bir anlatım bozukluğu olduğunu görebiliyorsun lakin maharet orda diyorum işte 4,95 de verdim ama 50.000,00-TL. yi bulamıyorsun :)

• Lalapaşalı eli maşalı bak hafif bir anlatım bozukluğu olduğunu görebiliyorsun lakin maharet orda diyorum işte 4,95 de verdim ama 50.000,00-TL. yi bulamıyorsun
    :) :) :) :)

• "Lalapaşalı eli maşalı bak hafif bir anlatım bozukluğu olduğunu görebiliyorsun lakin maharet orda diyorum işte 4,95 de verdim ama 50.000,00-TL. yi bulamıyorsun"
    50.000,000.-TL yi bulun dedinizde benmi bulamadım erkan bey :D

• İyi niyetinizi ve samimiyetine her zaman inandım Erkan Bey. :) Yardımlarınız için ayrıca ve yine herzaman olduğu gibi teşekkürlerimi sunuyorum..

Sağol yok bu sözlerin birçoğunu yazarken samimi değildim ama bir okadar muziptim (eli maşalı kısmı) :) o iylik sizlerin iyliği ricaderim bilgi baylaşılınca güzeldir bir nebzede olsa yararımız oldu ise ne mutlu bizlere işte bu sitenin en büyük yararlarından biri sizler gibi değerli şahsiyetlerle tanışma, konuşma ve paylaşım fırsatlarını sunuyor bizlere. Selamlar...