Okur-yazar olmayanların isteği

• Arkadaşlar ; ilgili okur yazar değil. "Kendisine okur yazar olmayanların muafiyetten yararlandığı hususu anlatıldı ve ilgilinin isteği üzerine muafiyet hakkından yararlanmak istemediğini işleminin onaylama şeklinde yapılmasını istediği" gibi bir ibare düşülerek işlemin onaylama yapılması mümkün müdür? Yoksa ilgiliye anlatılmaksızın , isteğe bağlı değil mutlaka düzenleme yapılmak zorunda mı?

• İmza atamayanlara ilişkin 1086 sayılı Kanunun 297. maddesinde yer alan hükümlere, değiştirilmek suretiyle 6100 sayılı HMK nun 206. maddesinde yer verilmiştir. Yapılan düzenleme ile 1086 sayılı Kanunun 297. maddesinde öngörülen ihtiyar heyeti ve iki tanık huzuruyla işlem yapılması usulü tümüyle kaldırılmış ve imza atamayanların mühür veya bir alet ya da parmak izi kullanmak suretiyle yapacakları hukukî işlemleri konu alan belgelerin, senet niteliği kazanabilmesi, münhasıran noterler tarafından düzenleme biçiminde gerçekleştirilmiş olması koşuluna bağlanmıştır.

Böylelikle, bir yandan, yapacakları hukukî işlemlerin doğuracağı hüküm ve sonuçlar konusunda imza atamayan veya imza atmaya muktedir olmayanların noterler tarafından aydınlatılmak suretiyle korunmalarının sağlanması; diğer yandan da, hukukî güvenliğin alt bir öğesi konumunda bulunan işlem güvenliğinin tesis edilmesi amaçlanmıştır. (NK. Md. l).

Maddenin ikinci fıkrasında, imza atamayan kimselerin, cüzdanla iş yapmayı usul edinmiş kuruluşlarla (Örneğin: Bankalar) olan işlemlerinde, kullanacakları mühür, kazınmış imza, işaret ve parmak izinin, işlemin başlangıcında hesap defterine veya cüzdanına basılmış olması veya önceden noterde bir örneği saklanmak üzere onanmış bulunmasının yeterli olduğu ve her işlemde ayrıca böyle bir onayın aranmayacağı hüküm altına alınmıştır

206. maddenin 3. fıkrası ile tamamen yeni bir hüküm getirilerek, “Yukarıda belirtilen hükümler dairesinde düzenlenecek olan senetler için ilgilisinden HARÇ, VERGİ VE DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ alınamayacağı belirtilmiştir.

bu konuda vatandaş iyice bilgilendirildikten sonra
    şayet olsun ben onaylama istiyorum derse onaylama yapılmasında kanunen bir engel yok
    yalnız yapılan işlemin tasdik şerhine
    ilgilinin onaylama yapılmasını talep etmesi üzerine tanzim edilmiştir
    diye yazarsanız daha sağlam olur ve
    işlemin onaylanması yapılmasını talep ve kabul ettim
    diye yazarak altına ilgilinin imzasına almanız daha sıhhatlı olur.

• Valla size birşey söylyeyimmi?
    Yarın öbürgün teftişte, adalet müfettişleride bizi düzenleyip onaylayacaklar gibime geliyor ama hayırlısı....

• 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun, imza atamayanların durumu başlıklı 206. maddesi, Kanunun "İspat ve Deliller" başlıklı dördüncü kısmının, "Belge ve Senet" başlıklı ikinci bölümünde düzenlenmiştir. Anılan maddenin 1. fıkrası, "İmza atamayanların mühür veya bir alet ya da parmak izi kullanmak suretiyle yapacakları hukuki işlemleri içeren belgelerin senet niteliğini taşıyabilmesi, noterler tarafından düzenleme biçiminde oluşturulmasına bağlıdır." hükmünü içermektedir. Madde metninden de açıkça anlaşıldığı gibi, imza atamayanların senet niteliğini taşıması istenen hukuki işlemlerinin, noterler tarafından düzenleme biçiminde yapılması gerektiği öngörülmüştür. Senet yazılı bir belgede açıklanan irade beyanıdır (Bkz. Baki Kuru, Hukuk Muhakemeleri Usulü, 2001). Ancak "senet" kavramı anlamı içinde, bu irade beyanının kişinin aleyhine delil teşkil etmesi hususunu da doğal olarak barındırmaktadır. Bu itibarla, hangi hukuki işlemlerin "senet niteliği" taşıması gerektiğinin açıklanan hususlar göz önünde bulundurularak, somut olayın özelliklerine göre değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.” denilmektedir.

Bu görüşün tetkiki ve konuyla yakından ilgili akademisyenler ile yargı çevrelerinden alınan görüşler ve yapılan müzakereler sonucu;

Okur-yazar olmayan veya fiziki engelleri sebebiyle imza atmaya muktedir olmayan kimselerin yapacakları hukuki işlemleri içeren tüm belgelerin senet niteliğini taşıyabilmesi için HMK. nun 206 ncı maddesi doğrultusunda düzenleme şeklinde yapılması gerektiği,

TNB 06.10.2011 tarihli yazısında 6100 sayılı yasanın yorumunda işlemler düzenleme biçiminde olacak diyor diyor.

bu konuda vatandaş iyice bilgilendirildikten sonra
    şayet olsun ben onaylama istiyorum derse onaylama yapılmasında kanunen bir engel yok
    yalnız yapılan işlemin tasdik şerhine
    ilgilinin onaylama yapılmasını talep etmesi üzerine tanzim edilmiştir
    diye yazarsanız daha sağlam olur ve
    işlemin onaylanması yapılmasını talep ve kabul ettim
    diye yazarak altına ilgilinin imzasına almanız daha sıhhatlı olur.

Sayın VERTENDEL,işlemlerin onaylama biçiminde de yapılacağına dair bu bilgileri nereden aldınız?Yasayı delen zorlama yorum olmuş gibi geldi bana,ilgili zaten okuryazar değil,onaylama veya düzenleme arasındaki farkı bilmesi mümkün değil.Yukarıdaki yorumun kaynağını açıklarsanız,bizde öğrenmiş oluruz.Bu vesile ile bütün arkadaşlara hayırlı sabahlar hayırlı ve bereketli günler diliyorum...

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Değerli meslektaşım olmaz düzenleme şeklinde olması gerekir.

değerli meslektaşım vatandaş senet niteliği taşımasını istemiyorsa
    onaylama yapılabilir
    senet niteliği taşıması için delil olması için düzenleme olması gerekir

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Okur-yazar olmayan veya fiziki engelleri sebebiyle imza atmaya muktedir olmayan kimselerin yapacakları hukuki işlemleri içeren tüm belgelerin senet niteliğini taşıyabilmesi için HMK. nun 206 ncı maddesi doğrultusunda düzenleme şeklinde yapılması gerektiği,

TNB 06.10.2011 tarihli yazısında 6100 sayılı yasanın yorumunda işlemler düzenleme biçiminde olacak denilmektedir.

• Arkadaşlar kanun maddesi var yazı değil genelge değil bu, düşünülecek bir şey de yok. Açık ve net yazıyor okur yazar olmayanların işlemleri düzenleme yapılır diye aksi halde senet niteliği taşımaz diyor . Bence diyecem :) :) bencede değil beyana bakılmaz . İsteğe bağlı olarak onaylama yaparsanız işlem geçersizdir ve sorumluluk kesinlikle sizindir .

• Bazen ilgili daha önceki tarihlerde yaptırdıgı vekaletin işine yaramadıgını söylerek, elinde getirdi (onaylama) vekaletin aynısının olmasını istiyor. Durumu anlatmamıza rağmen ikna olmuyor bazıları. Parası neyse veririz sen yap diyorlar :) O yüzden sormuştum :)

• Bazen ilgili daha önceki tarihlerde yaptırdıgı vekaletin işine yaramadıgını söylerek, elinde getirdi (onaylama) vekaletin aynısının olmasını istiyor. Durumu anlatmamıza rağmen ikna olmuyor bazıları. Parası neyse veririz sen yap diyorlar :) O yüzden sormuştum :)

Zeynep hanım anlatmasınıza gerek yokki aynısını yazın ama düzenleme yapın.

• İnsanlar için çoğu zaman içeriğin bi önemi yok sanki şekil aynı olmayınca yine geçersiz olacakmış gibi algılıyorlar :)

• değerli meslektaşım vatandaş senet niteliği taşımasını istemiyorsa
    onaylama yapılabilir
    senet niteliği taşıması için delil olması için düzenleme olması gerekir

Olmaz Olamaz ''hukuki işlemleri içeren tüm belgelerin senet niteliğini taşıyabilmesi için HMK. nun 206 ncı maddesi doğrultusunda düzenleme şeklinde yapılması gerektiği,'' sonuç bu

İyi çalışmalar

• Bu yasa taslağı hazırlanırken herhalde çalışanlar içkiliymişler. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor, hiçbir mantık ve izan mecrasına oturmuyor....

Aklıma Mazhar Alanson'un "Ne kadar enteresan" parçası geldi, DJ arkadaşlara duyuru, iyi gider bunun üzerine :)

• Bu yasa taslağı hazırlanırken herhalde çalışanlar içkiliymişler. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor, hiçbir mantık ve izan mecrasına oturmuyor....

Aklıma Mazhar Alanson'un "Ne kadar enteresan" parçası geldi, DJ arkadaşlara duyuru, iyi gider bunun üzerine :)

:)

muradım seni görmek ne güzel valla özlemişiz
    bence bu kanun iptal olur ama ne zaman hayırlısı bakalım