BANKALARIN GETİRMİŞ OLDUĞU İHTARLAR

• İyi günler arkadaşlar bankalar muacceliyet ihtarnamesi ve hesap kat ihtarnamesi şeklinde iki tür ihtar getiriyor ayrıca ben bankaların getirmiş olduğu muacceliyet ihtarlarını 26,3 kodundan imza onaysız yapıyorum acaba yanlışmı yapıyorum bankaların göndermiş olduğu ihtarların içeriğinde dikkat etmemiz gereken hususlar nedir hangi koddan kesmemiz gerekir ??

• Canım bankaların göndermiş oldukları her türlü ihtarnameleri 6.1 den kesiyoruz sadece kredi borcu ile ilgili olanları harçdan muaf yani 6.3 kodundan kesiyoruz. onunlailgili yazıda geldi hatta şuan cok yoğunum müsait olursam onuda eklerim kolay gelsin.saygılar.

• Mali Danışmanlık 396-17711

Ankara, 06.09.2007

Özü: Kredilerle ilgili ihtarnamelerde harç istisnası hk.

G E N E L G E

( 43 )

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

........................ NOTERLİĞİNE

Finansbank A.Ş’nin Birliğimize yaptığı başvuruda bankalarının kullandırdığı kredilerin geri ödenmemesi nedeniyle noterler aracılığı ile ihtarname keşide ettikleri belirtilerek, 492 sayılı Harçlar Kanununun 123 üncü maddesi ve 43 Seri Nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği gereğince, bankaların, yurtdışı kredi kuruluşlarının ve uluslararası kurumların kullandıracakları her türlü kredilerin temini ve bu krediler nedeniyle kredi kuruluşlarına karşı verilecek teminatlar ve alınan bu kredilerin geri ödenmesi safhasında geri ödemeye ilişkin işlemlerin harçtan müstesna tutulacağının hüküm altına alındığı, ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 01.11.2005 gün Harç/2005-1 sayılı krediler konulu Harçlar Kanunu Sirküleri ile 492 sayılı Kanunun yukarıda açıklanan 123 üncü maddesi ile kredi kuruluşlarınca kullandırılan kredinin kredi kuruluşuna geri dönüşüne kadar geçecek süreçte bu Kanun hükümlerine göre doğacak harçların aranılmamasının öngörüldüğü ifade edilerek, bu tebliğ ve sirkülerin dikkate alınarak banka tarafından kredilerin geri ödenmemesi nedeniyle keşide edilecek ihtarnamelerden harç alınmaması yönündeki talebi, Gelir İdaresi Başkanlığına intikal ettirilmek suretiyle bu konuda görüş istenilmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığından cevaben alınan ve Yönetim Kurulumuzun 28.08.2007 günlü toplantısında görüşülen 02.08.2007 tarih ve 069684 sayılı yazıda;

“İlgide kayıtlı yazınız ve eklerinin incelenmesinden, bankaların kullandırdığı kredilerin geri ödenmemesi nedeniyle noterler aracılığı ile keşide edilecek ihtarnamelerden harç alınıp alınmayacağı hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere 492 sayılı Harçlar Kanununun 123 üncü maddesinin son fıkrası “Anonim, eshamlı komandit ve limited şirketlerin kuruluş, sermaye artırımı, birleşme, devir, bölünme ve nev’i değişiklikleri nedeniyle yapılacak işlemler ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (Bu kooperatifler ile Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma Anonim Şirketi tarafından bankalardan kullandırılacak krediler için verilecek kefaletler dahil) bankalar, yurt dışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini ve bunların teminatları ile geri ödemelerine ilişkin işlemler harca tabi tutulmaz.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükmün sorunsuz uygulanması amacıyla Başkanlığımızca yayımlanan 1/11/2005 tarihli ve Harç/2005-1 sayılı Harçlar Kanunu Sirkülerinde söz konusu istisnanın uygulanmasına ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulunulmuştur.

Buna göre, bankalarca kullandırılan kredinin temini ve bu krediler nedeniyle kredi kuruluşlarına karşı verilecek teminatlar ve alınan kredilerin geri ödenmesi safhasında geri ödemeye ilişkin işlemlerin harca tabi tutulmaması gerektiğinden, kredilerin vadesinde ödenmemesi sebebiyle noterlikleriniz aracılığı ile keşide edilecek ihtarnamelerden harç alınmaması icabeder.”

denilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının görüşü gereğince, kredilerin vadesinde ödenmemesi sebebiyle noterlikler aracılığı ile kredi borçlularına hitaben keşide edilen ihtarnamelerin de kredilerin geri ödenmesi safhasındaki işlemler gibi nitelendirilmesi ve harçtan istisna edilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN

Hasan YENİ

(İstanbul 28.Noteri)

• Arzu hanım Gemerek'te başka noter olmadığı için 26,3 vezne kodunu kullanarak kesmiş olduğunuz işlemler doğrudur şayet ihtarın konusu kredinin geri ödemesi, temini, kredi kartı ödemesi gibi 06.09.2007 Tarihli 43 Numaralı Genelge veya 19.10.2007 Tarihli 57 Numaralı Genelge genelgelerde bahsedilen işlemlere ait ihtarlar harçtan muaf olarak kesile bilir, ortak hesap olan noterler genelde bankalarda gelen bu tür ihtarnameleri işlemine göre 6,1 veya 6,2 veya 6,3 kodlarından kesmektedir sizde ister 26,3 kodunu ister 6,3 kodlarını kullanarak işlemin makbuzunu kesebilirsiniz bir diğer konu ise şayet bu ihtarları imza onaylı yapıyor iseniz yol ücretinide almanızı tavsiederim gerekirse gidin bankada imzalarını alın yol ücreti ile makbuz kesin banka yetkilileri gelip noterlikte imzalamıyorsa tabi yok imza onaysız yaparım diyorsanız sorun yok ozamanda temsil belgelerini işleme ekler şerhini ona göre yazar tebliğe alırsınız yanılmıyorsam Gemerek ilçesindeki noterliğiniz 3 sınıf noterlik olup iş hacmi de fazla olmamakta size tavsiyem imza onaylı yapın banka imzalamadan göndersin ihtarları size imza onayını yapın mahallinde imza alındığını belirtin ve bankaya gidip imzalarını alın böylelikle yol ödeneği alarak gelire katkı sağlamış olursunuz. ;) Kolaylıklar diliyorum....

• Bankaya borcu (kredi - kredi kartı-herhangi bir kredinin geri ödenememesi) olupta gecikmeye düşenlere çekilen banka ihtarnamelerden harç alınmaz.

Ortak hesaba dahil noterlikler 6,3 kodundan dahil olmayan noterlikler 26,3 kdundan işlemi yapabilirler...

• valla arkadaşlar bende şu yoldan çıkıyorum eyer kredi borcunda her hangi bir ödemede aksaklık olmayıp gönderilen ihtar ve hesap durumunu gösteren ihtarnameler harçlı, eyer borcu ödeyin diye göderiyorsa banka harçsız bu şekilde daha rahat anlıyorum.

• Arkadaşlar cevaplarınız için çok tşk ederim benim için çok faydalı oldu. Ayrıca Erkan bey sizin söylediklerinizde noterliğimiz için azda olsa katkı sağlar yalnız bütün bankalar ilçede değil onun için ulaşım zorluğu var. Şuanda tek çalıştığım için böyle birşey yapmama imkan yok yeni noterim gelince bu konuyu düşünürüz :)

• valla arkadaşlar bende şu yoldan çıkıyorum eyer kredi borcunda her hangi bir ödemede aksaklık olmayıp gönderilen ihtar ve hesap durumunu gösteren ihtarnameler harçlı, eyer borcu ödeyin diye göderiyorsa banka harçsız bu şekilde daha rahat anlıyorum.

Zaten harçsız tahakkuk koşulunun mantığıda budur arkadaşlar; borçlu zaten içeride borcundan dolayı zor durumda birde noter harç vergisini ödemesin diye bu uygulama çıkarıldı.