• Günaydın arkadaşlar bi konuda sizlerinde görüşlerinizi ve uygulamanızı almak istiyorum azilnamelerde azil edilen kişi sayısı bir lakin adres iki bu şekilde olduğunda muhatap adedini nasıl giriyorsunuz. Kolay gelsin.saygılar.

• Genelgesini ekledim lakin herkes farklı bir uygulama yapıyor o sebepten sizlerin uygulamalarınızı öğrenmek istedim cevaplar için çok teşekkür ederim.saygılar.

Ankara, 23.05.2002

Özü: Muhatabın birden fazla adresine tebliğ işleminde harç uygulaması Hk.

G E N E L G E

(19)

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

........................ NOTERLİĞİNE

Noterliklerde gerek ihtarname ve gerekse protesto işlemlerinin, ilgililerce, muhatabın birden fazla adresine tebliğinin talep edilmesi halinde harcın ne suretle alınacağı hususunun tetkiki ile sonucunun tüm noterlere duyurulmasına ilişkin olarak bir noterliğimizden alınan müracaat hakkında Maliye Bakanlığından görüş alınması cihetine gidilmiştir.

Maliye Bakanlığına gönderilen:

“İncelenmesinden de görüleceği gibi, muhatap tek olmasına rağmen tebliğ işlemlerinden sonuç alınabilmesi için muhatabın hem ev, hem de işyeri adresine tebligat talep edildiği anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, 492 sayılı Kanuna ekli (2) sayılı tarifenin II/2 pozisyonunda, her nevi tebliğ, ihtar, ihbar ve protestolardan muhataba tebliğ edilecek beher nüsha için harç alınacağı hükme bağlanmıştır.

Sözü edilen hükme göre, aynı muhatabın birden fazla adresine yapılması talep edilen her tebliğe konu işlem nüshasından ayrı ayrı harç tahsil edilmesi gerekmektedir. Zira Kanunda ,birden fazla veya tek muhataba yapılacak her tebliğ nüshasının harca tabi tutulmasının öngörüldüğü düşünülmektedir.” şeklinde görüş ihtiva eden 15.02.2002 günlü ve Hukuk 418-2757 sayılı yazımıza cevaben alınan ve Yönetim Kurulumuzun 13.05.2002 günlü toplantısında görüşülen 04.04.2002 günlü ve 15137 sayılı Bakanlık yazısında, “ İlgi yazınız konusunu teşkil eden ve noterliklerde tek muhatabın birden çok adresine tebligat talep edilmesi işleminde, 492 sayılı Harçlar Kanununa ekli (2) sayılı tarifenin II-2 pozisyonunda yer alan her nevi tebliğ, ihtar, ihbar ve protestolardan muhataba tebliğ edilecek beher nüsha için harç alınacağı hükmüne göre, her tebliğe konu işlem nüshasından ayrı ayrı harç alınması gerektiği şeklindeki görüşünüze Bakanlığımızca da iştirak edilmektedir.” denilmektedir.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

BAŞKAN

Hasip DİNÇER

(Ankara 24.Noteri)

• Günaydın arkadaşlar bi konuda sizlerinde görüşlerinizi ve uygulamanızı almak istiyorum azilnamelerde azil edilen kişi sayısı bir lakin adres iki bu şekilde olduğunda muhatap adedini nasıl giriyorsunuz. Kolay gelsin.saygılar.

Belirttiğiniz genelgede de gayet açık bir şekilde yazıldığı görülmektedir.
    Bu genelgeye rağmen farklı uygulama yapan arkadaşlarımız varise, bence vardır bu uygulamaları tamamen kendi sorumluluklarındadır.
    Sizinde yaptığınız gibi muhattabın adresi çoğaldıkça artan adres sayısınca muhattap adeti girilmelidir.

• Merhaba meslektaşım

Aynı kişiye ayrı ayrı adreslere göndermek için,
    Muhatap adedi yine bir olacak

Toplam nüsha adedi bir adet daha artırılacak, vezne tahakkuk ekranından posta ücreti ilave edilecek ben öyle yapıyorum.

Adem abi müfettişler görmesin :)

• Belirttiğiniz genelgede de gayet açık bir şekilde yazıldığı görülmektedir.
    Bu genelgeye rağmen farklı uygulama yapan arkadaşlarımız varise, bence vardır bu uygulamaları tamamen kendi sorumluluklarındadır.
    Sizinde yaptığınız gibi muhattabın adresi çoğaldıkça artan adres sayısınca muhattap adeti girilmelidir.

Nokta...