Genel Yazı-2012/18 (Yurtdışı Tebligatları Hk.)

• Hukuk - 1706

Ankara, 01/02/2012
    Özü: Yurtdışı tebligatların Adalet Bakanlığı aracılığıyla gönderilmesi gerektiği hk.

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ........................ NOTERLİĞİNE

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Prensipler Dairesi Başkanlığının, 20 Ekim 2011 tarihinden itibaren tebligatların Bakanlıkları aracı kılınmaksızın doğrudan Dış Temsilciliklere gönderilmesini talep etmesi üzerine, durum Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne iletilerek, adı geçen Daire Başkanlığının yazısı doğrultusunda uygulamada bir değişiklik yapılıp yapılmayacağının bildirilmesi istenmiştir.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce gönderilen ve Yönetim Kurulunun 19/01/2012 günlü toplantısında görüşülen 19/12/2011 tarihli ve 53452/126775 sayılı yazıda: "Bilindiği üzere 7201 sayılı Tebligat Kanunu'nun 25/a maddesine 11/01/2011 tarih ve 6099 sayılı Kanun'un 7. maddesiyle eklenen son fıkrasında "Bu maddeye göre kazaî merciler tarafından çıkarılacak tebligatta, tebliğ evrakı doğrudan o yerdeki Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna gönderilebilir." ifadesi kullanılmıştır. Türkiye Noterler Birliği'ne bağlı olarak faaliyet göstermekte olan noterler kazai merci niteliğinde kurumlar olmadığından, söz konusu düzenleme kapsamında değillerdir. Bu nedenle halen devam eden uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmamış olup, noterlerin yabancı memleketlerde bulunan kimselere tebliğ olunacak evrakı Bakanlığımızı aracı kılmak suretiyle göndermeye devam etmeleri gerekmektedir." denilmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

Fahri KÖSE
    BAŞKAN
    (Beyoğlu 37. Noteri)

(GENEL YAZI:18)

• Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Birde bunun uygulaması yapalım.

İlgili Noterliğimize geldi diyelim.
    Muhatabın adreside diyelim ki yurt dışı olsun.
    adım adım uygulaması nasıldır. ;)

Örneğin yine Basına gönderilecek tekzip ihbarlarını yazdık diyelim, daha sonra yapılacak adım adım uygulaması nedir. ;)

Bu türlü işlemlerin bir de uygulamalarının nasıl olacağı bahsedilse çok güzel olur.

• Adem bey;
    İlgili müracaat ettiğinde Maliyeye veya Mal müdürlüğü saymanlığına yönlendirin , ihtarname muhatabı hangi ülkede ise;o ülkedeki adrese yapılanacak tebligat ücretini yatırsınlar size geldiklerinde ellerinde mevcut üç nüshadan ibaret ihtarnameyi normal usullerde tasdik edin,bir nüshasını dairenizde saklayın bir nüshasını ilgiliye verin bir nüshasını da bir üst yazı ile saymanlıktan alınan makbuzu da eklemek suretiyle muhatabına tebliğ edilmek üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğüne gönderin. Selamlar.

• Adem bey;
    İlgili müracaat ettiğinde Maliyeye veya Mal müdürlüğü saymanlığına yönlendirin , ihtarname muhatabı hangi ülkede ise;o ülkedeki adrese yapılanacak tebligat ücretini yatırsınlar size geldiklerinde ellerinde mevcut üç nüshadan ibaret ihtarnameyi normal usullerde tasdik edin,bir nüshasını dairenizde saklayın bir nüshasını ilgiliye verin bir nüshasını da bir üst yazı ile saymanlıktan alınan makbuzu da eklemek suretiyle muhatabına tebliğ edilmek üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış ilişkiler Genel Müdürlüğüne gönderin. Selamlar.

.... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

................. adlı işlem sahibi .... adresindeki ........’a .... işlemini tebliğ etmek istediğinden ................... yurtdışı adresine yapılacak olan tebligatın harç ve ücretinin işlem sahibi olan ........’ den tahsil edilmesi ve tahsilat makbuzunun ilgiliyle birlikte noterliğimize gönderilmesi hususunu rica ederim...

.................NOTERİ
    ........................

TEBLİGAT ADRESİ
    .......................................

SA YI : ……./ - Muhabere
    KONU:
    YURTDIŞI TEBLİGAT TALEBİ

ADALET BAKANLIĞI
    ULUSLARARASI HUKUK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ANKARA

……... Noterliği'nin …… gün ve …….. yevmiye sayılı işlemi ile yapılan ve …………….. adresinde mukim …… a tebliğ edilmesi talebini içeren ………. İşleminin bir sureti ve tebliğ masrafının Vergi Dairesine yatırıldığına ilişkin makbuz ekte sunulmuştur.Gereği bilgilerinize arz olunur..../....../.....

…………. NOTERİ
    ………………

EKLER :

1.)…….. yevmiye sayılı işlem(TEBLİĞ MAZBATALI ZARF İÇİNDE)
    2.)Tebliğ masrafının yatırıldığına ilişkin ……. Vergi Dairesi Müd.nün ……. gün ve ….. sayılı ……TL. bedelli makbuzu

Adres:
    Uluslararası Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü
    Adalet Bakanlığı Ek Bina Mustafa Kemal Mah. 2151 Cad. No:34 (06530) Söğütözü/ANKARA
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size]
    [size=3] [/size]

• Bu hususta bir konuyu hatırlatmak istedim;

Muhatap yabancı uyruklu ise (Türk vatandaşı değilse) evrakın ve tebliğ zarfının o dile tercüme edilerek düzenlenmesi gerekiyor.

• Teşekkür ederim meslektaşlarım.
    Ben de sizlerin sayesinde öğrenmiş oldum.

Derler ya bir laf vardır.

Altının önünde demirinde beli bükülür diye..

ALTIN gibi kişilersiniz.
    Tebrik ediyorum sizleri..Allah hepinizden razı olsunn.

• Sayın Meslektaşlarım..
    Adalet Bakanlığı'na göndereceğiniz bu tür işlemlerde veya diğer yazışmalarınızda muhakkak CUMHURİYET BAŞSAVCILIKLARINI aracı kılınması gereklidir.
    Saygılarımla.

• Merhaba meslektaşlarım.
    Bi konu daha aklıma gelmiş iken yazmaktan vazgeçemedim.

Zaman zaman ihtarnamenin ekinde, İlgili muhataba kesmiş olduğu faturayı göndermek istiyor.
    bunun uygulamasını nasıl yapıyorsunuz.

• - Üstadımız Cabir abiye biz minnettarız, değerli tecrübelerini bizimle paylaştığı için, sevgi ve saygılarımla.

-Adem abi, fatura aslı ekte gönderilmiştir diye ihtar-ihbarın içeriğine yazıp aslını gönderiyoruz, bize ve ilgiliye fotokopisini alıyoruz, bilgine.