PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ

• ARKADAŞLAR PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ SEÇEREK ARABA SATIŞI YAPIYORUZ.İLGİLİ BİR AY İÇİNDE BAĞLI BULUNDUĞU TRAFİĞE BAŞVURUP PLAKASINI VE RUHSATLARINI ALIYOR.PEKİ BİR AYI GEÇİNCE PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ İPTAL OLUYOR. SORUM BUNDA SONRA BİR TANE MUAMELECİ ABİMİZ TELEFONLA ARAYIP . PLAKA DEĞİŞİKLİĞİNİN GÜNÜ GEÇMİŞ ARAÇLAR İÇİN FAZLA ALINAN BİR TESCİL BELGESİ PARALARINI İDAE İÇİN YAZILAN BİR DİLEKÇE VARMIŞ BİLGİNİZ VARMI DİYE SORDU VERGİ DAİRESİNE YAZILIYORMUŞ. YAPAN ARKADAŞLAR VARMI SAYGILAR....

• Plaka değişikliğini seçerek plaka değişim beyanında bulunmuş ise, bir aylık zaman içindede adresinin bulunduğu yer trafiğine ilgili alıcı müracaat etmedi ise, satış esnasındaki (üzerindeki eski) plakaya göre ruhsatlar tescil kuruluşunca tanzim edilip ilgiliye ptt marifeti ile gönderiyorlar.

• Plaka değişikliğini seçerek plaka değişim beyanında bulunmuş ise, bir aylık zaman içindede adresinin bulunduğu yer trafiğine ilgili alıcı müracaat etmedi ise, satış esnasındaki (üzerindeki eski) plakaya göre ruhsatlar tescil kuruluşunca tanzim edilip ilgiliye ptt marifeti ile gönderiyorlar.

Arkadaşında sorduğu plaka değişikliği talep edildiği belge parası alındığı bununda plaka değişikliği 1 ay içine yapılmadığı için bu ücretin maliye veya vergi dairesi tarafından ücretin iade edildiği hakkında sormuş arkadaşımız ;)

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Arkadaşında sorduğu plaka değişikliği talep edildiği belge parası alındığı bununda plaka değişikliği 1 ay içine yapılmadığı için bu ücretin maliye veya vergi dairesi tarafından ücretin iade edildiği hakkında sormuş arkadaşımız ;)

Bu paraların nereye gittiğini bende merak ediyordum. Öğrenmiş oldum. :) Demek böyle bir imkan varmış

• Arkadaşında sorduğu plaka değişikliği talep edildiği belge parası alındığı bununda plaka değişikliği 1 ay içine yapılmadığı için bu ücretin maliye veya vergi dairesi tarafından ücretin iade edildiği hakkında sormuş arkadaşımız ;)

Sayın ayaz, biz iade makamı olmadığımıza göre, vergi dairesinden sorunun gerekli cevabı alınabilir. ben buralarda hiç duymadım. uygulama olayınıda yukarıya yazdım bilgilerinize...

• bende adem abiye katılıyorum
    neticede beyana göre yapıyoruz
    verilen beyan yerine getirilmemişse
    kanaatimce vergi daireside bu parayı iade etmez diye düşünüyorum
    iade edildiğinide hiç duymadık

• İlgili trafikten yazı almış, plaka değişikliği yapılmadığından dolayı trafik belgesi bedelinin ilgilisine iade edilmesi hakkında, vergi dairesine götürmüş, vergi dairesi emin olmadığı için bizden de yazı istemiş, bende ekte sunduğum örneği yazarak vergi dairesine gönderdim. Vergi dairesi trafik bedelini ilgilisine ödedi diye biliyorum. Bilginize.

.... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ'NE

... isimli şahıs Noterliğimize müracaatla 11.06.2012 tarihinde ... yevmiye nolu araç satış sözleşmesiyle ... plakalı aracı adına aldığını, sözleşmede plakayı değiştireceğini beyan ettiğinden araç trafik belgesi bedeli olarak 77,50-TL ödediğini, şimdi ise plaka değişikliği için trafiğe müracaat etmesi gereken 1 aylık süreyi geçirdiğini beyan ederek, trafik belge bedelinin iadesini talep etmiştir.
    Noterliğimizce G 366672 nolu makbuz ile tahsil edilen 77,50-TL araç trafik belgesi bedeli makbuz karşılığı müdürlüğünüze yatırılmıştır. Müdürlüğünüz ve trafik tescil kayıtları incelenerek, plaka değişikliği yapılmadıysa ilgilisi ...'a iadesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

• trafik veya vergi dairesinin kanun,tamim veya yönetmeliklerinde varmıymış böyle bir şey.

• Arkadaşlar bu konuda biz yazışmalarda bulunduk
    1-Süresi içerisinde plaka değişikliği yapmayan ilgili MUŞ ilinde ikamet ettiği için TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ-MUŞ dilekçe yazıyor. ve parayı talep ediyor dilekçesinde banka hesap numarası veriyor ve yatırılmasını talep ediyor.
    2- TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ise Bağlı bulunduğumuz BAYRAMPAŞA VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE yazı gönderiyor.
    ve paranın İlgilinin hesabına gönderilmesi talep ediliyor.
    3- BAYRAMPAŞA VERGİ DAİRESİ Noterliğimize yazı gönderiyor. ve altına şu notu düşüyor.
    İLGİDE KAYITLI YAZI VE EKLERİ GEREĞİ YAPILMAK ÜZERE EKTE SUNULMUŞTUR.
    Denilmektedir.
    4- Son aşamada bizde haliyl tahsil etmiş olduğumuz 77,50 TL.yi kanuni süresi içerisinde BAYRAMPAŞA VERGİ DAİRESİNE YATIRDIĞIMIZ için bir üst yazı yazılarak ve gerekli makbuz fotokopileri eklenerek BAYRAMPAŞA VD. gönderdir.
    SONUÇ olarak: İlgili parayı Noterlikden değil İlgili vergi dairesinden tahsil etmesi gerekir. Bu konuda vergi dairesinin Noterliğe yazı yazmasına hiç gerek yoktu.
    --------------------------------------
    İLGİLİNİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ İSE ŞÖYLE YAZMIŞLAR.
    TRAFİK TESCİL VE DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE
    ......... plaka sayılı aracım için .... tarih .. yevmiye sayılı ...... Noterliğinde Noter satışı ile birlikte plaka değişikliği talebinde bulunmuştum. Ancak 30 gün içerisinde ..... trafik tescil deneletme şb müdürlüğüne müracatla bulunması gerekirken bahsekonu zaman zarfında gerekli müracatta bulunmadım.plaka değişikliği hakkımı kaybetmiş bulunmaktayım. Noter tarafından ücreti tahsil edilen trafk belgesinin dökümü tarafımızca alınmayacağından dolayı notere ödemiş olduğum trafik belgesi ücretinin TR........ nolu ..... bankası hesabıma ödenmesini için gerekli işlemlerini yapılmasını Arz ederim......DİYE EVRAKTA DİLEKÇE ÖRNEĞİ VAR. BİLGİLERİNİZE. BİRAZ UZUN OLDU AMA BAŞIMDAN GEÇTİĞİ İÇİN ANLATTIM.

• Çok teşekkür ediyoruz bilgilerinizi paylaştığınız için sağolun. Bu konuyu hep merak ediyordum ama burada uygulaması hiç olmamıştı. Tekrar teşekkürler.

• :) :) Yanlış beyanda bulunarak,noteri,Vergi dairesini,Trafik şb.müdürlüğünü meşgul edeceksin ondan sonra da para iadesi talebinde bulunacaksın para iadesi yerine otuz gün içinde plaka değişikliği yapmayanı cezalandırmak lazım.Şimdi bundan sonra alışkanlık haline gelir nasılolsa param iade ediliyor,dolayısiyle değişiklik tlebinde bulunayım.Sonra değiştirmeyebilirimler çoğalabilir.Bana da geldiler reddettim.Git işini maliye ile çöz dedim.Elinde noterlik satışı var,aldığın ruhsat var,palakının değişmediği belli,eee noter niye aracı olup, zaman kaybedecekmiş?......

• :) :) Yanlış beyanda bulunarak,noteri,Vergi dairesini,Trafik şb.müdürlüğünü meşgul edeceksin ondan sonra da para iadesi talebinde bulunacaksın para iadesi yerine otuz gün içinde plaka değişikliği yapmayanı cezalandırmak lazım.Şimdi bundan sonra alışkanlık haline gelir nasılolsa param iade ediliyor,dolayısiyle değişiklik tlebinde bulunayım.Sonra değiştirmeyebilirimler çoğalabilir.Bana da geldiler reddettim.Git işini maliye ile çöz dedim.Elinde noterlik satışı var,aldığın ruhsat var,palakının değişmediği belli,eee noter niye aracı olup, zaman kaybedecekmiş?......

En mantıklısıda bence bu :D :D

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

Kesinlikle Cabir bey e katılıyorum... gereksiz yere iş çıkartmaktan başka birsey değil bu, aynen gidip işini vergi dairesi ile çözsün, paranın asıl kaynağı orası nede olsa... :D

bende değerli şeyhime abime aynen katılıyorum