Diploma tastiki

• Arkadaşlar merhaba

Bugün daireye gelen bir ilgili 2004 yılında noterliğimizde diplomasını tastik ettirmiş ve şimdi diplomanın aslını üniversite de okuduğu için okulun aldığını ve benden eski tastike dayanarak yeni bir diploma tastiki istedi.Bende bir kaç sorudan sonra ilgilinin lise mezunu olarak işe gireceğini öğrendim oysa ki kendisinin üniversitede okuduğunu ön lisans hakkını elde ettiğini öğrendim ve diplamasını tastik etmedim.Ancak aslını getirmesi halinde diplomasını tastik edebileceğimi söyledim.
    Eğer ki diplomasını tastik etseydim.Lise mezunu olanların hakkını yiyeceğini oysa ki kendisinin ön lisans mezunu olduğunu söyledim.Doğru mu yaptım acaba?

• Ama o kişinin gerçekten önlisanstan mezun olduğunu biliyormusunuz Ali bey . Bence o kişi madur oldu ve bir diğeride eğer daha önce diplomasını tastik etmişse bizde ve yılını yevmiyesini biliyorsa kişide o ise niye vermeyelim keyfi muamelemi yapalım bizim işimiz yardımcı olmak değilimi

• ali bey

aynı durumda ilgilinin talebi üzerine dairemizdeki dosyasında bulunan diploma örneğinden suret çıkartır,dairemizdeki dosyasından çıkarıldığını şerh eder, onaylar verirdim.

kolaylıklar diliyorum

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Ali bey birde kişi mezun olmadığı sürece yani önlisanstan mezun olmadığı sürece lise mezunudur değilmi dolayısı ile o statüde baş vurması yani lise düzeyinde cok normaldir

• Ali bey
    Eğerki size önlisans mezunu olduğunu söylemese diploma örneğini verecektiniz bizim işimizdede önlisans mezunu olunca lise diplomasının örneğini veremezsin diye bir kanun yok sanırım bence vermeniz gerekirdi....

• evrakların bir nüshalarının daire arşivlerinde depolanmasının bir gayesi de bu gibi hallerde kişilerin düzenlettikleri evraklardan gerektiğinde bir suret,örnek alabilmeleri değilmi?bu nedenle kişinin değişen özelliklerinden dolayı daire arşivinden ilgilisi olması koşuluyla suret vermenin bir sakıncası olmadığı kanaatindeyim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

• diploma suretini daire dosyasından ilgili gelmişse tastikler veririm hiç o kadar soruda sormam gerekte olmadığını düşünüyorum ilgili ne yaparsa yapsın tastikli fotokopiyi bence. kimliğiyle geleni karşılaştırmam yeterli diye düşünüyorum.

• Merhaba,
    İlgilinin Lisans veya Önlisansa kayıtlı olması lise diplomasının asıllığını ve geçerliliğini etkilemez. Bu nedenle ilgili üniversite mezunu dahi olsa lise diplomasının suretini alabilir. İlgilinin belge ile yaptığı beyanın hukuki sorumluluğu ve cezai sorumluluğu kendisine aittir. Şerh düşülerek verilmesi taraftarıyım.

Fakat sizide anlıyor ve saygı duyuyorum çok duyarlı ve düşüncelisiniz ama yinede tastik edilerek verilmesi en doğrusu

Saygılarımla