Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde kira ödemesi

• İlgililer kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmak istiyorlar,
    arsanın enson emlak beyan değeri:değeri:21.000.TL,SÖZLEŞME SÜRESİ 48 AY,
    mal sahiplerine verilecek daire adeti:27 adet anahtar teslimi.
    Müteahhit firma zamanında bitirmez ise beher daire için:1.000.TL kira talep ediyor.
    Bazı meslektaşlarımız:beher daire 1.000.TLX27=27.000.TLX48 AY=1.296.000.TL olarak cezai şart bedeli olarak alınmalı damga tahakkuk ettirilmeli diyor,bazıları ise gerek yok,sözleşme değeri:21.000.TL'dir,diyor.

Arkadaşlar değerli görüşlerinizi almak isterim.Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar.....

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Kira bedeli açık seçik net olarak ödeneceği belli ise, sözleşme değeriyle ödenecek kira veya parasal yardımın toplanması suretiyle ikisinin toplamının değeri üzerinden harç ve damga vergisi alınacaktır.

Şayet daireler bitirilmez ise, o günün rayiç bedeli üzerinden kira bedeli ödenecektir denilir ise, sadece emlak değeri üzerinden harç ve damga alınacaktır.

• Müteahhit mal sahiplerinin 48 ay boyunca aylık 1.000,00 TL.tutarında olan kira masraflarını ödeyecek diye bir şart olsaydı evet kira bedeli matraha katılabilirdi.Ancak anladığım kadarı ile burada, vaad edilen daireler zamanında teslim edilmezse aylık 1.000,00 TL. tutarında kira bedelinin ödeneceği belirtiliyor. Dolayısı ile daha zamanında bitirilip bitirilmeyeceği belli değil, onun için hesaplanması da mümkün değil. 2009/18 sayılı genelgeye bakarsanız hesaplanması mümkün olmayan cezai şartın matraha katılamayacağının belirtildiğini görürsünüz. Bu nedenle matrah emlak vergi beyan değeridir.

• Müteahhit mal sahiplerinin 48 ay boyunca aylık 1.000,00 TL.tutarında olan kira masraflarını ödeyecek diye bir şart olsaydı evet kira bedeli matraha katılabilirdi.Ancak anladığım kadarı ile burada, vaad edilen daireler zamanında teslim edilmezse aylık 1.000,00 TL. tutarında kira bedelinin ödeneceği belirtiliyor. Dolayısı ile daha zamanında bitirilip bitirilmeyeceği belli değil, onun için hesaplanması da mümkün değil. 2009/18 sayılı genelgeye bakarsanız hesaplanması mümkün olmayan cezai şartın matraha katılamayacağının belirtildiğini görürsünüz. Bu nedenle matrah emlak vergi beyan değeridir.

Serpil hanım. burada cezai şart açık ve seçik nettir. belli edilmiş.

• Serpil hanım. burada cezai şart açık ve seçik nettir. belli edilmiş.

Adem bey,burada Serpil Hanım' a hak veriyorum.Şöyleki:cezai şart tutarı açık:48 ay sonra bitirilmez ise aylık daire başına 1.000.TL diyor,ancak 48 ay bitiminden sonra belki 15 gün içinde daireler ahatar teslimi hazır hale getirilecek belki 15 ay sonra yani tarih belirsiz ve ucu açık.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Adem bey,burada Serpil Hanım' a hak veriyorum.Şöyleki:cezai şart tutarı açık:48 ay sonra bitirilmez ise aylık daire başına 1.000.TL diyor,ancak 48 ay bitiminden sonra belki 15 gün içinde daireler ahatar teslimi hazır hale getirilecek belki 15 ay sonra yani tarih belirsiz ve ucu açık.

:) Benim oyum da Serpil hanımdan yana.

• Adem bey,burada Serpil Hanım' a hak veriyorum.Şöyleki:cezai şart tutarı açık:48 ay sonra bitirilmez ise aylık daire başına 1.000.TL diyor,ancak 48 ay bitiminden sonra belki 15 gün içinde daireler ahatar teslimi hazır hale getirilecek belki 15 ay sonra yani tarih belirsiz ve ucu açık.

Tamam işte İbrahim bey, bitirilmez ise diyor, belki de bitirilecek. Ortada net birşey yok ki. Kira yardımı gibi bir şart olsaydı tamam, o zaman kira yardımı*ay bulunur matraha eklenirdi. Ancak ortada kesin bir bedel yok cezai şart olarak.

• bence burda belirsiz bir durum var
    zamanında teslim edilmezse

o zamanı bizim bilmemiz mümkün değildir
    veya teslim edilip edilmeyeceği belli değildir

kanaatimce emlak beyan değeri üzerinden işleme alınır diye düşünüyorum

• 1.000.x27 = 27.000. TL. 48 aya çarpılmaz. süre belli olmadığı için en fazla 1 yıla (yani 12 aya) çarpılır. çıkacak rakamda emlak değeri ile toplanır. devamlı ben hep böyle uyguladım. arıza olsa idi müfettişlerden tenkit yerdim galiba.

Sözleşmenin maddesine daireler zamanında bitirilmez teslim edilmez ise o günün rayiç bedeli üzerinden mal sahiplerine kira bedeli ödenir şeklinde yazdığımda oldu, yinede tenkide maruz kalmadım. Burada ise sadece emlak değeri vardı.

Arkadaşlar bilirsiniz. bu genelgeler birazda devenin hikayesine benziyor.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde harç ve damga vergisi uygulaması hakkında elimde bir kitapçık var, kitapçık farklı, genelgeler farklı. hangisi doğru?

• Sevgili Adem kardeşim bu bir yıldaki espri nedir bilmiyorum ama! İnşaatın gecikmesi yani süresinde teslim edilmemesi halinde her bir daire için 1000 lira bedeli ödenecektir.Peki diyelimki inşaat 48 ayda degilde 36 ayda tamamlandı :) mal sahipleri müteahhide ne verecekler?Sorunun cevabı" hiç" olduğuna göre buradaki ibareyi cezai şart olarak kabul edip biryıl veya 48 ayla çarpmanın ve bunun sonucundada çıkacak rakamı damga vergisine tabi tutmanın geçerli bir mantığı olmadığını,işlemde emlak raiç değerinin esas alınması gerektiğini düşünüyorum.Selamlar.

• Bende Rayiç bedel üzerinden tahakkuk edilmeli diye düşünüyorum. Yanı 21.000 T.L üzerinden yapılması gerekli (Çünka kira bedeli Müteahhit süresi içerisinde teslim etmediği takdirde deniliyor.)

• Sevgili Adem kardeşim bu bir yıldaki espri nedir bilmiyorum ama! İnşaatın gecikmesi yani süresinde teslim edilmemesi halinde her bir daire için 1000 lira bedeli ödenecektir.Peki diyelimki inşaat 48 ayda degilde 36 ayda tamamlandı :) mal sahipleri müteahhide ne verecekler?Sorunun cevabı" hiç" olduğuna göre buradaki ibareyi cezai şart olarak kabul edip biryıl veya 48 ayla çarpmanın ve bunun sonucundada çıkacak rakamı damga vergisine tabi tutmanın geçerli bir mantığı olmadığını,işlemde emlak raiç değerinin esas alınması gerektiğini düşünüyorum.Selamlar.

Evet bence de.

• Adem bey,o bir yılı ne diye esas alıyorsunuz?dayanak nedir?Birde o kitapçıkta başka emsal örnekler var ise paylaşırmısınız?Amacımız sizi sorgulamak filan değil,bilgi paylaşımı yapıyoruz,neticede faydalı da oluyor,bilgi dağarcığımız çoğalıyor.

• Aynı sözleşmeden geçen yıl yaptım. Geçikme halinde her daire için ilgiliye düşen dairelerden aylık 200 dolar kira alınır ibaresi vardı zamanında teslim edilmezse. ilgiliye 17 daire düşüyordu 200 dolarx17 daire + emlak değerini aldım. Kira yı yıllık almadım. 1 aylık üzerinden hesap yaptım. Parayı gördümmü harçı alırım müfettiş fazla aldın desin bana eksik aldın demesin. İlgiliyede uyarmıştım cezai şartı koyarsan masraf fazla olur diye olsun dedi alan razı satan razı ;D ;D ;D

• İbrahim bey, 1 yıl hesabını sözleşmelerde olsun, taahhütlerde olsun, kira sözleşmelerinde olsun süre olmaz ise 1 yıl hesabıyla hesap yapıyoruzya, benim görüşümde o yöndedir. Hatta paylaşmanıza konu olan sözcükte 1.000. TL. Kira talep ediyor deniyor. (Bu cümlede farklı sanki kira yardımı gibi) Hep kelime oyunu var burada, müteahhit inşaatı zamanında bitirmez teslim etmez ise daire başına 1.000.TL yi bedeli şartı ceza olarak öder der ise (bu cümlede farklı)

[size=11pt]IV. [/size]KAT KARSILIGI INSAAT SOZLESMELERINDE HARC VE DAMGA VERGISI UYGULAMASI

[size=11pt]• [/size][size=11pt]Gayrimenkul satis vaadi ve kat karsihgi in§aat sozlesmelerinde in§aata tahsis olunan arsanin i§lem f rihinocki emlak vergisine esas degerinin ilgili belediyeden almacak bir yazi ile belgelendirmek suretiyle i§leme yazilmasi, ilgililer tarafmdan daha yuksek bir deger beyan cdilmesi halinde ise yliksek olan bu degerin i§leme yazilarak nispi hare ve damga vergisi uygulanmasi gerekmektedir. (TNB 2007/6 S.Genelge)[/size]

[size=11pt]• [/size][size=11pt]Tasmmazin tamami degil de bir kismi kat karsihgi insaat sozlesmesine konu ediliyorsa, bu durumda arsanin tamamrnin degerinden insaata tahsis olunmayan kismrn degerinin diisiilerek, insaata tahsis olunan kismm degeri bulunup, bu deger iizerinden hare ve damga vergisi hesaplanmahdrr.(TNB 1991/53 S.Genelge)[/size]

[size=11pt]• [/size][size=11pt]Sozlesmede insaata tahsis olunan arsanin birden 90k maliki olmasi ve hissedarlann her birinin miiteahhit ile ayn ayn kat karsihgi insaat sozlesmesi yapmasi durumunda, miinferiden diizenlenen sozlesmeler hissedarlann kendi hisseleri ile ilgili taahhiidii ihtiva edeceginden, bu konuda diizenlenen sozlesnieler kendi hisselerinin degeri iizerinden nispi hare ve damga vergisine tabi tutulmalidir.(TNB [/size]1991/53 S.Genelge)

[size=11pt]• [/size][size=11pt]Sozlesmede arsa sahibi tarafmdan muteahhide aynca bir odeme yapilmasi halinde, 492 Sayih Harclar Kanununun 46 ve 488 Sayih Damga Vergisi Kanununun 6/2 maddesi geregince; insaata tahsis olunan arsanin toplam degeri ile arsa sahibi tarafmdan muteahhide devredilecek kismm degerine yine arsa sahibi tarafmdan muteahhide odenecek paramn ilavesi sonucu bulunacak degerden [/size]yuksek olamndan nispi har9 ve damga vergisi tahsil edilmesi gerekmektedir. (TNB 2006/31 S. Genelge)

[size=11pt]• [/size][size=11pt]Devlet thale Kanununa gore yapilan ve vergi kaydi olmayan kamu arsasmin degeri arsanin mahalline [/size][size=11pt]gore belirlenecek emlak vergisi metrekare birim degerinin arsanin biiyuklugu ile carpimi sonucu tespit edilir. (TNB 1993/46 S.Genelge)[/size]

[size=11pt]• [/size][size=1em]][/size][size=11pt]Kat karşılığı insaat sozlesmesinde müteahhit tarafmdan aynca arsa sahibine kira yardimi yapilmasi ya da arsa sahibine ait vergi borcunun odenmesi gibi parasal yardimda bulunulmasi durumunda, sozleşme degeriyle, odenecek kira veya parasal yardimın toplanmasi suretiyle bulunacak deger üzerinden harç ve damga vergisi hesaplanmalıdır.[/size][size=0.7em][/size][size=11pt]• [/size]

[size=11pt]Kat Karşılığı inşaat sozlesmelerinde cezai sart odenmesi kararlaştırılmış ise 492 Sayılı Harçlar Kanununun 38/2 maddesi geregince, cezai sart baslı basina bir akde konu olmadikça harç alınamayacağından, cezai şart dikkate alınmadan sozlesme degeri üzerinden harç hesaplanacaktir.(TNB 1987/16 S.Genelge). Damga vergisi bakimmdan ise 488 Sayilı Damga vergisi Kanununun 6/2 maddesi geregince sozlesme degeri ile cezai Şart miktarı karşılaştırılarak yüksek olanı üzerinden damga vergisi alınacaktır.[/size][size=11pt](TNB 1978/30 S. Genelge).[/size]

[size=11pt]Hukuk Komisyonu[/size][size=11pt] [/size][size=11pt]Ankara Noter Odasi 2008 -2009[/size]

;D Cabir abim güzel bir soru, sözleşmenin süresi 48 ay, ve 48 aya şart koşulmuş, 48 ay içinde teslim edileceğidir. müteahhit çalışır çabalar 24 ayda da bitirebilir. 48 aydan önce teslim edilirse müteahhit ben 48 aydan önce teslim ettim. gelin bana inşaatı süresinden önce bitirdim banada bir şeyler verin deme şansı varmı? elbette yok. demekti mülk sahipleri bir şey veremeyeceklerine göre, :) ancak teşekkür edecek, müteahhit çabuk bitirdiği için dairelerini satacak, kirada oturan mülk sahipleride daireleri çabuk teslim Aldığı için kiradan kurtulacak. Mücbir sebepler dışında süresi içinde bitiremez ise peki burada ne zaman teslim edeceği bellimi? oda belli değil. (işte burada kendi görüşüme göre 1 yıl diyorum) sözleşme konusu vaadde bulunduğu için 48. aydan sonra belirlemiş olduğu kira bedelini ödeyecek. :) Ayrıca bir yıl veya 48 aya çarpmanın sonucunda çıkacak rakamın Damga vergisine tabi tutmanın geçerli bir mantığı olmadığı derken, her işlem içinde bir genelge çıkaracaklarını sanmıyorum. yukarıda bahsettiğim gibi, örneğin süresiz bir kira sözleşmesini, veya inşaat mühendislerinin işin başından sonuna kadar bulunacağım gibi vereceği taahhütlerde olsun, bir yıl hesabı yapıyorduk. bende o açıdan bir yıl hesabı değerlendiyorum. herkesin bir farklı yorumu var. nereye çekersen oraya gider. ikmal yememek bence her zaman iyidir. malum biliyoruz yıllardır herkes teftiş geçiriyor. fazla alınan harç veya damga vergisine müfettişler hiç sesini çıkartmıyorlar, fazla aldığını eksik aldığına saymıyorlar, eksik alırsan makbuzunu kes getir diyor. :) sonrada uğraş dur artık. hepimiz bunları yaşadık gördük geçirdik, İşlem yapılır, müşteri harç veya damga vergisini fazla aldın diye sancılanırsa, vergi dairesinden her zaman hakkını arayabilir, dilekçesini verebilir. benim görüşüm her zaman böyledir. Benden de kucak dolusu selamlar.

• Aynı sözleşmeden geçen yıl yaptım. Geçikme halinde her daire için ilgiliye düşen dairelerden aylık 200 dolar kira alınır ibaresi vardı zamanında teslim edilmezse. ilgiliye 17 daire düşüyordu 200 dolarx17 daire + emlak değerini aldım. Kira yı yıllık almadım. 1 aylık üzerinden hesap yaptım. Parayı gördümmü harçı alırım müfettiş fazla aldın desin bana eksik aldın demesin. İlgiliyede uyarmıştım cezai şartı koyarsan masraf fazla olur diye olsun dedi alan razı satan razı ;D ;D ;D

Alicim benim komşu noterim sen olsaydınnn, Adem abide olabilir :)