İŞ MAKİNASI SATIŞI

• bu genelgede yine eksikler var zaten tastamam olaydı şaşardım.
    M.M.satışlardan yine bahsedilmemiş.
    ticari araçların satışında plakayı nasıl ayrı satacağız, aracı plakasız satabilmemiz için öncelikle aracın hususiye çevrilip plakanın boşa çıkması lazım.. bu konulara hiç değinilmemiş.

• araç satışları bizden gitseydi trafik bunun satışını yapmıyaçaktı bize geleçekti satışlar ozaman maktu üçretli bir satış söz konusu olmayaçaktı o zaman nasıl bir uyğulama olaçaktı bu soruyu
    Maktu ücretli olması gerektiğini düşünüyorum diyen arkadaşlara sormak isterim

• Sevgili Erkan kardeşim, Sakal bırakmana gerek yok,demokrasilerde herkes fikrini söyler,fikirler birleşir bir doğru yol bulunur.Bu maliyenin görüşlerine de çok fazla itibar etmemek lazım zira, sap döner, keser döner,yönetim değişir bakarsın gelecek yöneticinin görüşü değişir sonra hepimiz sakal bırakmak durumunda kalırız. :) :) :) :)selamlar.

• bu genelgede yine eksikler var zaten tastamam olaydı şaşardım.
    M.M.satışlardan yine bahsedilmemiş.
    ticari araçların satışında plakayı nasıl ayrı satacağız, aracı plakasız satabilmemiz için öncelikle aracın hususiye çevrilip plakanın boşa çıkması lazım.. bu konulara hiç değinilmemiş.

Değerli meslektaşım M.M. satışlarda sonuç olarak araç satış işlemi olduğundan muaftır. Ticari araçlara gelince plakayı ve aracı ayrı ayrı sat veya birlikte işlemi yap kendin hesapla ellen ikmalden kes.

• 9- Araç satışını müteakip yapılan düzeltme işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,
    10- 1998/3 sayılı Birliğimiz Genelgesi dayanağı olan Gelir İdaresi Başkanlığı görüşüne göre, alıcı adına tescil işleminden önce dahi olsa, kati oto satış işleminin feshine dair işlemin fesih olarak değil, yeni bir alım satım işlemi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, bu fesih işleminden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,

Genelgenin bu maddelerinden araç düzeltme beyannamesi ve fesih işlemlerinden 20.00 TL. maktu ücret alınacaktır anlamımı çıkıyor. Yazı,karşılaştırma,harç,kağıt yokmu yani. :) :)

• Var olan işlemlerdeki harç damga, D.Kağıt, Harç falanda yakında kalkar hepsi sabit olur, Ne yaparsan 20,00TL. Maktu ücret olursa şaşırmayın arkadaşlar...... Araç alımı ve satımı, tescili araçlarla ilgili işlemler olması nedeni ile ilgili kanun gereği maktu 20,00TL. olurmu olur :)

• Değerli meslektaşım M.M. satışlarda sonuç olarak araç satış işlemi olduğundan muaftır. Ticari araçlara gelince plakayı ve aracı ayrı ayrı sat veya birlikte işlemi yap kendin hesapla ellen ikmalden kes.

Sayın Başkatibim,
    M.M.sözleşmeleri sonuçta bir araç satış sözleşmesi bu konuda hiçbir şüphem yok ama aynı zamanda'da borç-alacak ilişkisini doğuran bir sözleşme değilmidir.?

• Genelgeye dikkat ederseniz beyanname,fesihnamade araç satışı ile ilgili olduğu için muaf. Zaten bu araç satışları noterlik kanunu da bitirdi. 1980 anayasası gibi oldu :) :) :).yazı yok,karşılaştırma yok.

• Değerli meslektaşım M.M. satışlarda sonuç olarak araç satış işlemi olduğundan muaftır. Ticari araçlara gelince plakayı ve aracı ayrı ayrı sat veya birlikte işlemi yap kendin hesapla ellen ikmalden kes.

Allahtan Yeni Güncellemelerle düzelti bu karışıklık.