Fax ile işlem yapılması hk.

• 2013/57 Sayılı Genel Yazı gereği ilgili noterlikten alınan fax ile işlem yapılacağı bildirilmiş ise de işlemin yapıldığı noterlik ' işlemin 17.07.2013 tarihinde yapıldığını ve işlemin cilbentine yapıştırıldıdığını ' gerekçe göstererek işlemin faxsını göndermeyeceğini beyan etmiştir. Arkadaşlar fax alınabilmesi için aynı gün mü olması gerekir, cilbente takılan işlemin fotokopisi çekilerek fax çekilemez mi ?

• Genel yazıdan anladığım kadarı ile ilgilinin elindeki işlem noter tarafından faks veya elekronik posta yoluyla gönderilmesi ve teyidin her iki noterlikte de kayıt altına alınması şartı ile faks ile işlem yapılabileceğidir bende olsam o beyanda bulunan arkadaş gibi hareket etmek zorunda kalırdım daireden yapışılı işlem ancak mahkeme kararı ile söküle bilir. Genel yazıda gönderilmesi istenilen işlem yapıldıktan sonra ilgilinin elindeki nüshadan bahsediliyor. Fakslanacak işlemin ilgilisi olmaksızın başka biryerdeki noterin cilbendinden faks çekmesi de NK.'na aykırı olur.

• Genel yazıdan anladığım kadarı ile ilgilinin elindeki işlem noter tarafından faks veya elekronik posta yoluyla gönderilmesi ve teyidin her iki noterlikte de kayıt altına alınması şartı ile faks ile işlem yapılabileceğidir bende olsam o beyanda bulunan arkadaş gibi hareket etmek zorunda kalırdım daireden yapışılı işlem ancak mahkeme kararı ile söküle bilir. Genel yazıda gönderilmesi istenilen işlem yapıldıktan sonra ilgilinin elindeki nüshadan bahsediliyor. Fakslanacak işlemin ilgilisi olmaksızın başka biryerdeki noterin cilbendinden faks çekmesi de NK.'na aykırı olur.

bende bu konuda erkan beye aynen katılıyorum
    noterlik kanununda bu konu gayet net diye düşünüyorum

• Erkan bey haklı, Noter kalkıp faksı çeksin demiyor bencede, zaten bir o eksik, iş güç arasında cilbentteki islemin faksını mı çekmeye çalışacağız.... ilgili tarafından fakslanan... tabi bu bir genel yazı, yaparız veya yapmayız...

• Tapu daireleri işlemin aslından faks isteyebiliyor ve faksı gönderebiliyorsak (genel yazı gereği)

Söz konusu sorulan soruya istinaden Noterden Notere Neden faks gönderilemesin:.!! 2009/60 sayılı genel yazı. örnek verme mahiyetinde değildir.

• Tapu daireleri işlemin aslından faks isteyebiliyor ve faksı gönderebiliyorsak (genel yazı gereği)

Söz konusu sorulan soruya istinaden Noterden Notere Neden faks gönderilemesin:.!! 2009/60 sayılı genel yazı. örnek verme mahiyetinde değildir.

Adem bey biz örnek verme mahiyetinde düşünmedik zaten ( 55. maddesinin ikinci fıkrasında, noterlik evrak ve defterlerinin ancak mahkeme kararıyla noterlik dairesi dışına çıkarılabileceği açıkça belirtilmiştir. ) ve böylece açıkça belirtilmemiş bir genel yazıda ben yorumumla dairedeki işlemi fakslamam biraz anlamsız kalır ki iş yargıya intikal ettiğinde yargının ne karar vereceği hiç belli olmaz. Genel yazıda açıkça denilmiş olsaydı (tapu dairelerine çekilecek olanlar gibi) o zaman bile düşünürdüm ben bu hususu. Buhususta Genelge yokken.

• Adem bey biz örnek verme mahiyetinde düşünmedik zaten ( 55. maddesinin ikinci fıkrasında, noterlik evrak ve defterlerinin ancak mahkeme kararıyla noterlik dairesi dışına çıkarılabileceği açıkça belirtilmiştir. ) ve böylece açıkça belirtilmemiş bir genel yazıda ben yorumumla dairedeki işlemi fakslamam biraz anlamsız kalır ki iş yargıya intikal ettiğinde yargının ne karar vereceği hiç belli olmaz. Genel yazıda açıkça denilmiş olsaydı (tapu dairelerine çekilecek olanlar gibi) o zaman bile düşünürdüm ben bu hususu. Buhususta Genelge yokken.

Malüm her işlem için genelge çıkmıyor, onu o genelgeye atıf yapmak gerekir diye düşünüyorum. neticede tapuyada cilbetten söküp veya sökmeden görüldüğü gibi itinalı fotokopi çekerek faks çekiliyoruz, son çıkan genelge veya genel yazıyo göre sonuçta ikiside aynı oluyor. tapunun genelgesi örnek verme değildir diyor, yani faks olayı örnek verme değildir deniyor. ciltbenteki asıl işlemden farks gönnderin bişi olmaz diyor anlaşılan. yanlışmıyım yoksa. :)