Yeni Noterlik Kanunu hk ve tnb.

• MADDE 23 – Aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları
    aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, üçüncü fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra
    eklenmiştir.
    “Her ne sebeple olursa olsun boşalan birinci, ikinci, üçüncü veya dördüncü sınıf bir
    noterliği, atanan noter göreve başlayıncaya kadar; varsa o noterlikte çalışan noter
    yardımcısı, birden fazla ise kıdemlisi, yoksa o noterlikte çalışan ve stajının altı ayını
    tamamlamış olan stajyer, bu durumdaki stajyer birden fazla ise kıdemlisi, o noterlikte bu
    durumda stajyer de yoksa noter odasının uygun bulacağı ve görevlendireceği aynı
    durumdaki stajyer, bunlardan hiçbirisi bulunmadığı takdirde o noterliğin başkâtibi, onun da
    engelli bulunduğu hallerde en kıdemli kâtibi vekâleten yönetir.”
    Birinci fıkra gereğince noterliği yürüten görevliye, kendi aylık veya ücretinin
    yarısından az olmamak üzere, noter odası tarafından tayin olunacak ücret, noterlik gelirinden
    ödenir. Ancak, bu ücret noterliğin aylık safi gelirinin yarısından fazla olamaz. Bu ücretin
    hesaplanmasında çalıştığı gün sayısı esas alınır.”
    “İkinci fıkra gereğince noterliği yürüten görevliye noter odası tarafından tayin olunacak
    ücret, noterliğin geliri olup olmadığına bakılmaksızın görevlinin brüt maaşının yarısı
    üzerinden çalıştığı gün sayısı esas alınarak hesaplanır.”

Yeni noterlik kanununda bizide unutmamışlar biz çalışanlarımızı daha fazla nasıl ezebiliriz demişler aldığımız vekalet üçreti gözlerine batmış olacakki maaşın yarısı oranında düşürmüşler. Birçoğumuz bunu farketmemiş olacakki bir yazı göremedim. Aldığımız üçreti zaten tam olarak vermiyorlardı (kasa tazminatı yemek bedeli gibi vekalet üçreti belirlenirken bazı odalar bunu vermiyor) şimdi hiç vermiyecekler.

Bu arada bizim bir vakfımız var adını duydum para toplamak dan başka bir işe yaramayan. Arada bir araya gelip yemek yiyen bir topluluk. Birkaç meslektaşımızın kendi çapasıyla yaptığını dahi yapamayan bir vakıf.

Hafta sonu Araklı başkabi Yusuf Kibar , Tonya ,Arsin ve ben bir araya gelip yemek yedik, Yusuf Kibar arkadaşım Vakıf başkanımızı aradı sitemde bulundu bizi savunamıyorsunuz diye ve vakıf başkanımız kendi kulağımla duydum siz bizim üyemiz değilsiniz dedi ve küçük bir tartışma çıktı. O vakıf Yusuf bey arkadaşımızın yaptığının onda birini yapmamıştır. Gerisini size bırakıyorum.

• İkinci fıkra gereğince noterliği yürüten görevliye noter odası tarafından tayin olunacak
    ücret, noterliğin geliri olup olmadığına bakılmaksızın görevlinin brüt maaşının yarısı
    üzerinden çalıştığı gün sayısı esas alınarak hesaplanır.

vekil üçreti çoookkk alıyoruz ya gözleri kalmıştır aldığımız üçretde...çalıştığı gün diyorlar acaba bu Çalıştığı gün dedikleri iş günündenmi bahsediyorlar...
    Demek ki tnb'nin çok paraya ihtiyacı var yazıkkk... Vekilliğide bize bırakmasınlar noter atandığı zaman oda tarafından görevlendirilen bir hukuk mezunu gelsin o uğraşsın...
    Sağolsunlar bu meslekte çalışılmaz hale getirdiler...

• Gerçekten şokluk bir durum,eski noterlik kanunu hazırlanırken bazı kıdemli katip arkadaşların kanun metnine katkıları olduğunu biliyorduk,ancak bu sefer öyle olmadığı anlaşılıyor,tamamen kanun metnini hazırlayanların insafına/insafsızlığına kalmış olduğu anlaşılıyor.Yazık tek kelime ile yazık.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• KİM SEÇİLİRSE SEÇİLSİN HAYIRLISI OLSUN, AMA BİRAZDA PERSONELİN HAKKINI KORUYAN GÖZETEN MESLEKDAŞLARINA PERSONELLERİN DE BU MESLEK İÇİN ÖNEMİNİ BİR İKİ SATIRDA ANLATACAK EN AZINDN TEŞEKKÜR KONUŞMASINDA SEVGİLİ MESLEKDAŞLARIM DİYE BAŞLAYARAK BU ONURLU MESLEĞİ VE GÖREVİ YAPARKEN DESTEK VEREN VERMEYEN TÜM ARKADAŞLARIMA MESLEKTAŞLARIMA VE TÜM NOTERLERDE ÇALIŞAN BİZLER İÇİN EMEK ZAMAN HARCAYAN PERSONELLERİMİZİDE ANMADAN GEÇEMEYECEĞİM DİYE İKİ SATIR LAF'TADA OLSA Bİ KONUŞMA YAPACAK BİRİ SEÇİLSİN (20 YIDIR HİÇ BİR BAŞKANDAN DUYMADIM BÖYLE BİRŞEY) YOKSA YUNUS TUTAR SEÇİLİNCE PERSONELİN ELİNDENMİ TUTACAK VEYA Bİ BAŞKASI NEYSE BU KADAR YETER NE DEYİMKİ 20 YILDIR DOLUYUM AMA TEKRAR HAYIRLISI OLSUN :) :)

GEÇEN SENE BUNU YAZDIĞIMDA BU GÜNLERİN GELECEĞİNİ DEMEKKİ BİRAZ OLSUN HİSSETMİŞİM

• O maaşa o vekillik o sorumluluk o stres o vs derkennnn gelen işi yapmam giden işi yapmam daha iyi bu ne ya, sanki çok veriyorlardı da... görünürde 8 bin vekalet ücretinin tam olarak yarısı sgk+gelir vergisiydi, kalan net 4bin... eee simdi durum böyle olursa ne olacak.... bu kararları alanlar gerçekten şaşırmış vaziyette...

• Demek oluyor ki bizler noterler ve Noterler Birliği için hiç bir anlam ifade etmeyen değersiz bir eşya gibiyiz hiç bir kurum ve kuruluş personeline bu kadar zulüm etmiyor diyecek başka bir şey bulamıyorum

• Çokhaklısın sayın adminim bizde vekillik istemeyiz göndersinler adliyeden birisini baksın bizim yerimize üç kuruşa bakalım kim yapacak bu işi bende çok merak ediyorum. saygılarımla.

• Arkadaşlar adliye personellerinin durumu bizden farklı sanırım çünkü onlara kendi maaşları üzerinden vekillik ücreti ödeniyor üstelik gelir olsun olmasın onların paraları ödeniyor...Üstelik iş bile yapmıyarlarken vekillik ücretlerini alıyorlar...Sultan hanımın dediği gibi görevlendirsinler adliyeden bir persnel bakalım ne kadar iş yapacaklar

&quot;Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir.&quot;

• Bizim birlik olmamız onlar için hiçbirşey ifade etmeyecek, sözleri hazır.. hatta sözle anlatamazlar ise resmi yazı gönderirler.
    görevden kaçınılmaz....
    Ne demekse:

Çıkarttıkları kanuna bakarmısınız. El vicdan, El İnsaf, sözde bunlar hukuk ve adaleti temsil ediyorlar.. Emin ve adiller, Bunların neresinde adalet. neresinde hukuk, nereleri emin, nereleri adil,
    Siz sayın arkadaşlarımdan, şu iki satırda sormuş olduğum sorulardan (hukuk, adalet, emin, adil) herhangi biri Bu güne kadar biz katipler için hiç kullanılmışmıdır.
    Allahaşkına bileniniz veya göreniniz veya duyanınız var ise bizimle paylaşıp. bizleride mutlu ederseniz. inanın çok sevineceğim.

Saygılarımla..

• Bizim adam yerine koyulmadığımaza bakın bi yeni NBS de bir sürü hata var. Bu hataları en iyi katipler tespit edebiliyor ama bu hataları iletebileceğimiz bir yer yok. eskiden mailleri vardı şimdi kaldırmışlar. TNB onlineye yazamıyoruz. Bende tespit ettiğim hataları yazmama kararı aldım..Demekk i bi onların gözünde hiç bişiyiz...o yüzden kimse üzülmesin bundan böyle vekilliğim bittikten sonra bir daha vekil olarak çalmışmayacağım. O zaman adliye personeli görevlendirsinler bende yıllık izne ayrılacağım yıllık iznim bitince bir ay daha rapor vs..yeni uygulamam bu yönde olucak

&quot;Insanlara en adil sekilde dagitilan nimet akildir. Çünkü kimse aklindan sikayetçi degildir.&quot;

• UMARIM BİZLERİ ARTIK VEKİL YAPMAZLAR NOTER YARDIMCILARI ALSINLAR 9 TEMMUZDA VEKİLLİĞİM BİTTİ HER AY VERGİ ÖDÜYORUM CEBİMDEN EKİMDE 9 GÜNLÜK MUHTASAR ÖDEYECEM BİDE SENEYE MART AYINDA GELİR VERGİSİ HA BİRE CEPTEN ÖDEME YAP SANKİ NE KAZANDIM VALLA 2. ÜNİVERSİTEYE KAYIT YAPICAM OKUL BİTİNCE BAŞKA BİR MESLEKTE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAM BİZİM MESLEĞİN NE YAZIK Kİ GELECEĞİ YOK BENİM UMUDUM KALMADI ARTIK.

• Arkadaşlar tabiri caizse zenginin parası züürtün çenesini yorarmış biz ne desek boş herşey ortada işte resmen işine gelen çalışır gelmeyene işte kapı işte sapı diyorlar ne diyelim hakkımızda hayırlısı kendimizide parçalasak bizleri kaile alan yok malesef :(

• Değerli meslektaşlarım,
    Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR, Sayman Üye Ahmet UĞURLU,Yönetim Kurulu Üyesi Dursun CİN, Genel Sekreter Ayhan TOSUN, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Yaşar ŞİMŞEK, Hukuk İşleri Genel Müdürü Ömer KERKEZ, Personel Genel Müdürü Muharrem ÜRGÜP, Strateji Daire Başkanı Akın ÇAKIN ile Akademisyenler Prof. Dr. Süha TANRIVER ile Doç. Dr. Murat ATALİ den oluşan Türk delegasyonu;

Macaristan Noterler Birliği Başkanı Dr. Adam TOTH ile Macar Ulusal Noter Odasının davetlisi olarak 02-07 Eylül 2013 tarihleri arasında mesleki ilişkilerde bulunmak amacıyla Macaristan'a ziyarette bulunmuşlardır.

Bu görüşmelerde, Macar noterlik kurumlarının yapısı, görevleri, icra takiplerindeki ödeme emirlerinin noterliklerde ne şekilde yapıldığı konuları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Yine bu ziyarette, hukuki konuların ele alındığı mesleki sunumlar izlenmiş, noterlik arşivleri gezilmiş ve noterlik ofisleri ziyaret edilerek uygulamalar yerinde görülmüştür.

Yunus TUTAR
    Başkan

Brehh breh brehhh

• Birinci fıkra gereğince noterliği yürüten görevliye, kendi aylık veya ücretinin
    yarısından az olmamak üzere, noter odası tarafından tayin olunacak ücret, noterlik gelirinden
    ödenir. Ancak, bu ücret noterliğin aylık safi gelirinin yarısından fazla olamaz. Bu ücretin
    hesaplanmasında çalıştığı gün sayısı esas alınır.”

sabah konuyu noterime açtım,katipler ağlıyor,fukaranın ahı hiçbir şeye benzemez,sayın noterim dedim.Noterbey şaşırdı öyle şey olmaz,olmamalı dedi,mutlaka düzeltirler dedi,böyle böyle bu iş Ankaraya kadar gitmeli herkes noterine konuyu açmalı,kanun metnini hazırlayanlarda bir şekilde bu yanlıştan dönmeli,özellikle TNB'de kanun komisyonlarında çalışan noterlerimizin katipleri bir şekilde,noterlerine bu konuyu aydınlatmalı,biz hadi mesleğimizin sonlarına doğru yaklaşıyoruz,yeni gelen meslektaşlarımız için bir özenti olan başkatiplik statüsü, mesleğe yük olmamalı,böyle olursa kimse yetki almak istemez.Vekalet döneminde alınan sorumluluk ağır.İşlemlerden dolayı gelebilecek muhtemel zimmetler olabilir,KDV,Muhtasar,harçdamga sorumluluğu,ödenecek vekalet ücretinin vergisi,vekil hangisine konsantre olacak,eniyisi yetkisiz katip olup,kenara çekilmek.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*