BERAT KANDİLİ

• Mübarek üç aylardan ikincisi olan Şaban ayının 14. gecesini 15. geceye bağlayan zaman diliminine Berat Gecesi, o güne de Berat Kandili denir. Ramazan ayının habercisidir. Kur'ân, bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı. Bu gecenin, dört adı vardır. "Mübarek gece", "Berae gecesi" "Sakk gecesi", "Rahmet gecesi".
    Bu gecenin beş özelliği vardır:
    1) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır.
    2) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.
    3) Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.
    4) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.
    5) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.
    Berat Kandili olan bu mübarek geceyi nasıl ihya edeceğiz?
    1-Yatsı ve Sabah namazlarını mutlak surette cemaatle kılmalıyız ki, geceyi sabaha kadar ibadet etmiş olalım.
    2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım.
    3- Bir günlük kaza namazı kılalım
    4- Berâat gecesinde 100 rek'atlı Hayır Namazı vardır ki, kılan kimse o sene ölürse, şehitlik mertebesine nâil olur.

TÜM İSLAM ALEMİNİN VE MESLEKTAŞLARIMIN BERAT KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM

• Kemalettin hocam katkıların için teşekkür ederim.
    Bu vesile ile tüm müslüman aleminin kandilini kutluyorum.Emperyalizmin oyunlarına gelinilmemesini,vatanın birlik ve bütünlüğü için sağ duyulu hareket edilmesini barış dururken, savaş olmamasını temenni ediyorum.

• [size=1.35em]Bu gecenin tüm müslüman alemine birlik,
    dirlik berekete vesile olmasını
    ülkemize ve milletimize şuur,birlik getirmesini ve
    vatanımıza fitne tohumları ekenlerin,ekmeye çalışanların,
    fitne çıkartanların asla galip olmamasını ve onların anladıkları
    dilden ıslah olmasını yüce yaratıcıdan diliyorum. [/size]

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*