Senet Protestosu Hk.

• Dün bankanın bir senedi vardı... ALACAKLI kısmında "Gerçek Unlu Mamülleri" yazıyordu... önce sadece ünvan sandım ama arka kısımda kaşe vardı... LTD ŞTİ. ünvan eksik olduğundan senedi kabul etmedim, sizce kabul edilebilirmiydi? o sekilde yapmamda sakınca olurmuydu? herhangi bir yazı bulamadım....

10-Alacaklının isim ve soyadı yazılmayarak veya protesto için getirilen senetlerin alacaklı kısmında yalnızca “NİL TİCARET” veya “SEL TİCARET” gibi tüzel kişiliği göstermeyen unvanlar yanında alacaklının isim ve soyadı yazılmayarak düzenlenen senetler, protesto edilemez(TNB.nin 1989/42 sayılı genelgesi). var ben bu aklımda kaldığından buna dayanarak kabul etmedim ama net olarak bir yazı genelde bulamadım...

• [size=11pt]Ankara, 23.8.1988[/size]

[/size][size=11pt]Özü : Bankalarca protesto için getirilen bazı senetlerin kabul ediImemesi Hk.[/size]

[/size][size=11pt] [/size]

[/size][size=11pt]GENELGE[/size]

[/size][size=11pt](56)[/size]

[/size][/size][size=11pt]Protesto edilmek üzere bankalarca noterlere getirilen bazı senetlerde kanunlarca aranılan ve geçerlik şartı durumunda bulunan bilgilerin bulunmadığı veya üzerinde tahrifat sayılabilecek oynamaların mevcut olduğu görülmektedir.[/size]

[/size][/size][size=11pt]Bir senedin kıymetli evrak k[/size][/size][size=11pt]abul edilebilmesi ve protestoya tabi tutulabilmesi için[/size]

[/size][size=11pt]Türk Ticaret Kanununda sayılan tüm bilgileri ihtiva etmesi gerekmektedir. Bu nedenle tanzim tarihi, vade tarihi, miktarı, borçlusu veya LEHDER[/size][/size][size=11pt]konusunda noksan bilgiler bulunan senetlerle tanzim veya vade tarihlerinde [/size][/size][size=11pt]düzeltmeler bulunan senetlerin protesto için bankalara gönderilmemesi konusunda uyarılmaları hususu bugünkü tarihli yazımızla Bankalar Birliğinden rica olunmuştur.[/size]

[/size][/size][size=11pt]Uygulamada birlik sağlanması ve çeşitli uygulamalar nedeniyle şikayetl[/size][/size][size=11pt]ere[/size]

[/size][size=11pt]meydan verilmemesi için noterlerimizinde yukarıda sayıldığı şekilde noksan[/size]

[/size][size=11pt]bilgileri ihtiva eden veya tarihler üzerinde tahrifat bulunan senetleri protesto[/size]

[/size][size=11pt]için kabul etmemeleri gerektiğinin noterlerimize bir kere daha duyurulmasında yarar görülmüşt[/size][/size][size=11pt]ür.[/size]

[/size][/size][size=11pt]Bilinmesini ve buna göre işlem ifasını rica ederim.[/size]

[/size][/size][size=11pt]Saygılarımla;[/size]

[/size][size=11pt]Türkiye Noterler Birliği Başkanı[/size]

[/size][size=11pt]Rasim EYÜBOĞLU[/size]

[/size][size=11pt](Ankara 24. Noteri)[/size]

• alacaklıdan bahsediyor sanırım... şayet alacaklı ünvanında eksiklik var ve senedin arkasında ciro edilmiş kaşe basılmış ise, kaşedeki doğru ünvana göre protesto edebiliz