Araç Satışları Sureti

• abi seni birazcık da olsa güldürebiliyorsam benim için çok büyük bir mutluluk, senin yerin başka ;)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• sen rahat ol kemalim, özellikle sizin gibi BİRİNCİ sınıf vatandaşların B cilbentlerini didik didik kurcalayan müfettiş daha görmedim, duymadım, bilmiyorum

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ankara, 30.03.2010
    Özü: 5942 sayılı kanun gereğince araçların satışlarında uyulacak prensipler hk.
    G E N E L G E
    ( 9 )

..................NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ..................NOTERLİĞİNE

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına yazılan 07.01.2010 günlü ve Mali Danışmanlık 5-238 sayılı yazımıza cevap olarak verilen 23.03.2010 günlü ve 24412 sayılı görüşlerinin Yönetim Kurulumuzun 30.03.2010 günlü toplantısında değerlendirilmesi sonucunda;
    1- Araç satış ve devirlerinde damga vergisi ve harç istisnası uygulanacak olmakla birlikte, düzenlenen satış senedinde, ilgililerce beyan edilen satış değerinin yanısıra, kasko değerinin de yazılması,
    2- Bu Kanunla getirilen damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedelleri ile ilgili istisnanın (Ziraat ve Sanayi Odaları gibi) ilgili sicillerde (tescilli) kayıtlı tarım ve sanayide kullanılan (traktörler dahil) iş makinalarının satış ve devirlerinde de uygulanması ve maktu ücret alınması,
    3- Tescilli araçların satışında tatbik edilecek damga vergisi harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının 5086 sayılı Yabancılara İkinci El Taşıt Satışı Hakkındaki Kanun gereği yapılan, aynı araçla ilgili birinci ve müteakip satışlarda da uygulanması,
    4- 2918 sayılı Kanun gereği tescile tabi olan römorkların satışlarında da 5942 sayılı Kanun ile getirilen damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının tatbiki,
    5- Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 41 inci maddelerine göre trafik siciline kayıt edilmiş olup trafikten çekilen araçların bilahare satışında da damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli istisnasının uygulanması,
    6- Üzerinde rehin bulunan bir aracın, rehin alacaklısının muvafakati ile satış ve devrinde de 5942 sayılı Kanunla getirilen istisnaların tatbik edilmesi,
    7- Ancak, rehin alacaklısı tarafından düzenlenen ve 2007/31 sayılı Birliğimiz Genelgesi uyarınca damga vergisine tabi olmayan muvafakatname ile ilgili işlemden aracın kasko değeri üzerinden nispi harç ve ayrıca noter ücreti alınması,
    8- Ticari plakalı bir aracın satış ve devri işleminde, aracın değerinin dışında plaka için de bir değer gösterilerek;
    a) Plaka satışının ayrı bir işlem şeklinde yapılması halinde düzenlenen sözleşmeden plaka değeri üzerinden nispi damga vergisi ve harcın yanısıra değerli kağıt bedeli ve noter ücreti, yazı ve gereğinde karşılaştırma ücreti tahsil edilmesi,
    b) Plaka satışının araçla birlikte aynı kağıtta yer alması durumunda, satış sözleşmesinden, araç satışı için 5942 sayılı Kanun gereği tahsil olunacak maktu ücrete ilaveten, plaka değeri üzerinden nispi damga vergisi ve harç tahsil edilmesi,
    9- Araç satışını müteakip yapılan düzeltme işlemi, satış işleminin devamı ve onun tamamlanması manasında olduğundan, bu işlemden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,
    10- 1998/3 sayılı Birliğimiz Genelgesi dayanağı olan Gelir İdaresi Başkanlığı görüşüne göre, alıcı adına tescil işleminden önce dahi olsa, kati oto satış işleminin feshine dair işlemin fesih olarak değil, yeni bir alım satım işlemi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, bu fesih işleminden de 5942 sayılı Kanun gereğince satış işleminde olduğu gibi sadece maktu ücret tahsil olunması,

11- Tescil kaydı silinerek hurdaya ayrılan ve bir başkası adına kaydı söz konusu olmayan araçların satışlarından, işlemde gösterilen değer üzerinden nispi damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli ile nispi harç üzerinden noter ücreti, yazı ve karşılaştırma ücreti alınması,
    12- Araç satışından sonraki bir zamanda istenilen suretlerden gerekli harç ve ücretin alınması,
    gerektiği düşünülmektedir.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

Kaplumbağa Geldi Galiba :)

• Cabir abicim ben 55 kuruş daha fazla alıyorum yani damgasını

Bende aynısını alıyorum zira daha önce 4.1 den kesiyordum Son gelen Müfettişler 4.7 den kesmemi istediler yani damga vergili. içinde miktar olduğu için

• Pusat kardeş,sizin 4.7 uygulamanız eğer araç satışlarının maktu ücrete dönüşmesınden önce ise doğrudur.Bizdede öyle idi ancak maktu ücrete dönüşen bir işlemin aslından damga vergisi alınmayacağına göre müfettişe cevabınız ne oldu?şimdilik, 4.1 diyor başka bir şey demiyorum. :) :)selamlar

• Pusat kardeş,sizin 4.7 uygulamanız eğer araç satışlarının maktu ücrete dönüşmesınden önce ise doğrudur.Bizdede öyle idi ancak maktu ücrete dönüşen bir işlemin aslından damga vergisi alınmayacağına göre müfettişe cevabınız ne oldu?şimdilik, 4.1 diyor başka bir şey demiyorum. :) :)selamlar

Haklısın Haklı olmasına da. 4.7 de değer ihtiva eden işlemlere uygulanır diyor. E Araç Satışında değer var. !!!

• Haklısın Haklı olmasına da. 4.7 de değer ihtiva eden işlemlere uygulanır diyor. E Araç Satışında değer var. !!!

Sevgili Reşat;

İşlemin aslı damga vergisine tabi ise verilecek suretlerden de 0,55 TL damga vergisi tahakkuku yapmak gerekir ancak bahsetmiş olduğun araç satış işleminin içerisinde her nekadar değer geçiyor olsa bile işlemin aslından damga vergisi alınmadığı için suretlerinden de alınmaz, 01 Ocak 2010 yılından önce yaptığımız araç satış işlemleri için vezne kodu 4.7, bu tarihten sonraki suret tastikleri için 4.1 olarak uygulamamız gerekiyor.

• Ankara, 30.03.2010
    ( 9 ) nolu genelgenin, 12- Araç satışından sonraki bir zamanda istenilen suretlerden gerekli harç ve ücretin alınması,gerektiği düşünülmektedir.
    denilmektedir.

• Sevgili Reşat;

İşlemin aslı damga vergisine tabi ise verilecek suretlerden de 0,55 TL damga vergisi tahakkuku yapmak gerekir ancak bahsetmiş olduğun araç satış işleminin içerisinde her nekadar değer geçiyor olsa bile işlemin aslından damga vergisi alınmadığı için suretlerinden de alınmaz, 01 Ocak 2010 yılından önce yaptığımız araç satış işlemleri için vezne kodu 4.7, bu tarihten sonraki suret tastikleri için 4.1 olarak uygulamamız gerekiyor.

Ankara, 30.03.2010
    ( 9 ) nolu genelgenin, 12- Araç satışından sonraki bir zamanda istenilen suretlerden gerekli harç ve ücretin alınması,gerektiği düşünülmektedir.
    denilmektedir.

bende bu konuyu diyordum özgürcüm

• Değerli arkadaşım bak ne diyor araç satışlarından sonraki bir zamanda istenecek suretlerden gerekli harç ve diğer ücretler alınır.Yani şunu demiyor (Harç,Damga ve diğer ücretler alınır.)Diğer ücretlerdeki kasıt D.K.Noter ücreti yazı Kdv.gibi...yani ben böyle düşünüyorum.Ama siz illede suret damga vergisi alacağım diyorsanız söyliyecek birşeyimiz yok.Selamlar

• Değerli arkadaşım bak ne diyor araç satışlarından sonraki bir zamanda istenecek suretlerden gerekli harç ve diğer ücretler alınır.Yani şunu demiyor (Harç,Damga ve diğer ücretler alınır.)Diğer ücretlerdeki kasıt D.K.Noter ücreti yazı Kdv.gibi...yani ben böyle düşünüyorum.Ama siz illede suret damga vergisi alacağım diyorsanız söyliyecek birşeyimiz yok.Selamlar

;D ;D Abi vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler. Bundan Sonra 4.1 den keserim. fark eden sadece 0,55 Kr. Yılda Kaç Tane gelir ki.

• [2010/9 Sayılı genelge'nin sok hükmüne göre; Araç satışından sonraki bir zamanda istenilen suretlerden gerekli harç ve ücretin alınması,gerektiği düşünülmektedir, denildiğinden, bence de 4.7 makbuz kodundan kesilmesi uygun olur görüşü ağır basmaktadır.
    Tüm meslektaşlarıma kazasız, belasız işler dilerim....