2B ARAZİLERİNİN SATIŞI

• Merhaba,

Kişi hak sahibi olduğu 2b arazisini muvafakat veya satış vaadi yolu ile mirasçı bulunmayan 3. kişilere devir veya satış yapabilirmi ?

İlgilinin yapacağı muvafakatname veya vaad 3. kişiyi ne kadar korur ?

Yorumlarınızı bekliyorum.

• Muharrem bey, her ne kadar elle dokunur bir bilgi değilse de paylaşmak isterim.
    Bu 2B arazileri ile ilgili hak sahibi adına tapu tahsis belgesi düzenlenmektedir. Tapu tahsis belgesi bildiğiniz üzere tapu senedi ile farklılık arzetmektedir. Yani belirli şartların yerine getirilmesi şartı gibi. (Ki bu da büyük ihtimal ile satış bedelinin ödenmesi şartıdır.)

Bir zamanlar (2B'nin ilk gündeme geldiği yıllarda) şahsen yaşadığım bir durum gereği yaptığım araştırmaların neticesini aktarmak isterim.

Yakınım 2B ile kendi adına düzenlenen tapu tahsis belgesini getirdi. Ücretini ödeyemeyeceğini, istersem bana devir edebileceğini / satış yapabileceğini belirtti. Bundan kaynaklı bir araştırma yaptım.

Hak sahibi adına düzenlenen tapu tahsis belgesi üzerinde bir kanuna atfen düzenlendiği yazmakta idi.(Hatırlamaya çalıştım ancak muvaffak olamadım.) O kanun üzerinde yaptığım incelemede devir, satış, kiraya verme gibi kullanım ve mülkiyet hakkının devrinin mümkün olmadığını, hak sahibinin ölümü ile sadece mirasçılara müşterek olarak intikal edebildiğini, mirasçıların dahi kendi aralarında taksim yapamadığını, 3. şahsa devir edemediklerini gördüm.

Ayrıca 2B arazilerinin hak sahipleri ödemesi gereken ücreti ödemedikleri veya yerine getirmekle yükümlü olduğu başkaca şartları yerine getirmedikleri zaman, Maliye taşınmazı geri alıp, tekrar satışa çıkardığını tekrar satış yaptığını duydum.

Bütün bunlara rağmen; taşınmazı kendi aralarında yaptıkları veya buldukları/yeni icat ettikleri bir yöntem ile alım satım yaptıklarını, ancak tapu kayıtlarında halen ilk hak sahibi adına kayıtlı olduğunu da sözlü olarak biliyorum. (Yani yazılı bir evrak görmedim.) Mesela hak sahibi Yurt dışındaki birine devir etmiş, her yıl yaz ayında adam gelip dolaşıp gidiyor, Bakımı için biriyle anlaşmış ama tapu hala ilk sahibi adına.)

Sonuç olarak; tapu tahsis belgesi üzerinde yazılı kanun numarasını temin edip, onu araştırmak lazım.
    Taşınmaz bedelinin her ne kadar 10 yıl gibi bir zamanda ödeneceği belirtilmiş olsa da, 10 yıl sonra tasarrufun tamamen hak sahibine geçtiği ve bu süre sonunda satış vaadine konu olabileceğini görmek lazım.Yoksa ilgili kanun da yapılamaz demiş olmasına rağmen, taşınmazın satış vaadine veya devrine ilişkin konu edilmesi her iki taraf içinde sıkıntı doğurur gibime geliyor.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Tanju KIRLI ().

• [size=2]1)2B ve ecrimisil konusunda bilgilendirme, yasalar çerçevesinde çözüm üretmek için danışmanlık ve eğer gerekmekte ise somut talebe göre çözümün yargı yoluyla ve kapsamlı bir konu olduğu için Avukat vasıtasıyla yapılmasının önerilmesidir.[/size]
    [size=2]2) 2B arazilerin Devlet tarafından dahi vatandaşa satılması, kiralanması, intifa yada irtifak hakkı kurulması Anayasamızın 169. ve 170. maddelerine aykırıdır.[/size]
    [size=2]Bu güne kadar bu konuda çıkarılmış olan Yasalar dahi Anayasamıza aykırı olduğu için Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.[/size]
    [size=2]Bazı haber ve internet sitelerinde yer alan Beykoz un bazı köylerinde 2B arazilere ilişkin olarak hak sahiplerine tapularının verildiği şeklindeki haberler tamamen gerçeklere ve yürürlükteki Kanunlara aykırıdır.[/size]
    [size=2]3) Bu nedenle bu gün için yürürlükte olan Yasalar kapsamında herhangi bir 2B niteliğindeki arazinin vatandaşa satışı mümkün değildir.Bu nedenle vatandaşlar arasında yapılan 2B arazi satışları Devlet nezdinde hukuken yok hükmündedir.[/size]
    [size=2]Ancak Borçlar Kanunu kapsamında taraflarını bağlayan bir sözleşme niteliğindedir.[/size]
    [size=2]Malın sahibi olan Devletin Anayasanın ilgili maddeleri nedeniyle satamadığı 2B araziyi vatandaşın birbirine satması ve bu satışın kabul görmesi hukuken mümkün değildir.[/size]
    [size=2]4) Ancak bu tip 2B arazilerle ilgili olarak, bir şeyi fiilen elinde bulundurma olarak nitelenen ve hukuken ZİLYETLİK olarak tanımlanan zilyetliğin devri mümkündür.[/size]
    [size=2]Nitekim 5831 Sayılı Kanun kapsamında yürütülen kullanım kadastrolarında 2B araziler Maliye Hazinesi adına tapuya tescil edilmekte, üzerinde bulunan binalar ve şahıslar tespit edilerek Tapunun beyanlar hanesine işgalci olarak kaydedilmektedir.[/size]
    [size=2]5) Bu çalışma esnasında tespit edilerek tutanağa geçirilen işgalcilere on yıl geriye dönük olarak İdare tarafından ecrimisil ( haksız kullanma tazminatı ) takdir edilmekte, takdir edilen ecrimisil tutarı tahakkuk ettirilerek tahsil edilmektedir.[/size]
    [size=2]6) 2B araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altında sayılan araziler olduğu için, Devletin her zaman için 3091, 2886, 775 Sayılı Yasaları uygulayarak bu araziler üzerinde yer alan kaçak yapıları yıkma ve bu arazileri tahliye etme hakkı mevcuttur.[/size]
    [size=2]Nitekim 08.10.2009 tarihinde Beykoz da yer alan 2B niteliğindeki bir arazi, açık emsal teşkil edecek şekilde ilgili İdareler tarafından üzerindeki kaçak yapılar yıkılmak suretiyle tahliye edilmiştir.[/size]
    [size=2]7) 2B arazilerde zilyetlik devirlerinin ve tapunun beyanlar hanesine işgalci olarak geçirilen kaydın, tapu hakkına dönüşmesi için Anayasanın 169 ve 170. maddelerinin değiştirilmesi ya da daha önceden olduğu gibi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilinceye kadar geçerli olacak 2B arazilerinin vatandaşa satışı konulu bir Yasanın çıkarılması gerekmektedir.[/size]
    [size=2]Şu an için bu yönde bir yürürlükte olan bir Yasa yoktur, Yasa çıkarılacağı yönünde kuvvetli beklenti ve bu konuda muhtelif Yasa tasarıları ve dedikodular mevcuttur.[/size]
    [size=2]8) 2B arazilerde zilyetlik devirleri ve bunun ne şekilde olacağı şu anda yapılan Kadastro çalışmaları kapsamında çıkan Genelgelerde detaylı olarak tarif edilmektedir.[/size]
    [size=2]Bu nedenle de 2B arazilerde zilyetlik tespitinin 5831 Sayılı Kanunla istenilmiş olması, zilyetlik devrinin ne şekilde olacağının ilgili Genelge ile tarif edilmesinden hareketle ;[/size]
    [size=2]2B araziler üzerinde zilyetlik ve zilyetlik devrinin 5831 Sayılı Yasa ve Genelge kapsamında Devlet tarafından bilinen, tespiti istenen ve korunan bir hak olduğunu söylemek mümkündür.[/size]
    [size=2]SON SÖZ : 2B arazilerde zilyetlik çıkarılacak olan bir Kanunla tapu almak için hak sahipliği gerekçesi olarak belirlenmedikçe, zilyete her an Devletçe sonlandırılabilecek bir fiili kullanım, Devlete ise fiili kullanıcıdan ecrimisil alma ve dilediği zaman zilyetin taşınmazdan tahliye hakkını sağlayacaktır.[/size]

[size=2]detaylı bilgi http://www.2barazi.com/goster.aspx?metin_id=91[/size]

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen vrdent ().