Araç satış + Rehin Sözleşmesi

• Arkadaşlar bu yeni sisteme göre rehin sözleşmesini nasıl yapıyoruz acaba bilen varmı?
    Rehin sözleşmesinde bir değişiklik yok bildiğim kadarıyla fakat bunu araç satış işleminde nasıl belirteceğiz ve bildirimini nasıl yapacağız?
    Bilginiz varsa yazın lütfen....

• Ben yaptın gecenlerde. ama rehin koyan kişiye izah ettim. hemen git trafikten işlet dedim. Yoksa araç üzerinde rehin gözükmediğinden satışı gerçekleşir dedim. bir nüshada trafiğe gönderdim.

• satış sözleşmeleri ve geçici trafik belgelerinin üzeirne şerh düşün ve rehin alacaklısını muhakkak uyarın, kendisi trafiğe gidip işletsin

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Arkadaşlar bende rehin sözleşmesi yaptım,araç satış sözleşmesine,geçici tescil belgesine rehin şerhini işledim ve gerekli izahatı yaparak alıcıyı trafiğe yönlendirdim.Herkese iyi çalışmalar.

• Bence geçici tescil belgesine işlemekte çözüm değil.
    O zamanda kayıp ettim diyerek zayii ayırıp tekrar satış yapılır.
    Bunun çözümü bankalara 15 mayıs 2007 den sonra rehin koymak ve kaldırmak için trafikte ekran açılacak onun çalışmaları halen devam ediyor.
    Buna bağlı olarak rehin kaldırma yazılarıda kalkıcaktı.Ama halen çalışmalar halen devam ediyor.O açılacak ekranda noterlerede rehin koyma ve kaldırma yetkisi verilirse daha iyi olur diye düşünüyorum.İşte o ana kadar rehin senedi düzenlerken dikkat etmek lazım, neticede vatandaşın bu konudaki mağduriyetinde muhatap noter olacaktır.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Arkadaşlar kolay gelsin Rehin sözleşmesini Ptt yolu ile Tescilin yapılacağı trafik şube müdürlüğüne gönderme zorunluluğumuz veya böyle bir lüksümüz varmı acil cevap....

• Arkadaşlar kolay gelsin Rehin sözleşmesini Ptt yolu ile Tescilin yapılacağı trafik şube müdürlüğüne gönderme zorunluluğumuz veya böyle bir lüksümüz varmı acil cevap....

evet,genelgesi de var...
    2003'e 33 sayılı genelge.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• PTT yolu ile gönderme zorunluluğu yoktur diye düşünüyorum.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• ayrıca rehin yazısının da araç dosyasına işlenmek üzere ilgili tescil kuruluşuna intikal ettirilmesi gerekmektedir."

PTT yolu ile gönderme zorunluluğu yoktur diye düşünüyorum.
    [/quote]

evet,öyle görünüyor,illa da posta ile gönderin demiyor,ancak enuygun yol bu olarak gözüküyor,
    biz rehin sözleşmelerinde posta ücreti alıyor,posta ile trafiğe siciline işlenmek üzere bildiriyoruz.Umarız yanlış yapmıyoruzdur.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Ankara, 13.05.1999

Özü: Rehin şerhi Hk.

G E N E L G E

( 18 )

“Kanuni dayanağı belli olmayan, noterliklerce tanzim edilen rehin sözleşmesine göre şerhin işlenmesinin mümkün olmadığı” şeklindeki Emniyet Genel Müdürlüğü yazısına dayanılarak bazı Trafik Kuruluşlarınca noterliklerde düzenlenen rehin sözleşmelerinin tescil edilmediğine ilişkin başvurular Yönetim Kurulun’da görüşülmüş,

“Rehin kurulmuş sayılabilmesi için rehin sözleşmesinin yapılması gerekli olup, bu sözleşmenin noterlerce düzenlenemeyeceğine ilişkin bir yasa hükmüne rastlanılmadığı, akit serbestisi ilkesi doğrultusunda kanuna, ahlaka ve adaba aykırı olmayan konularda sözleşme tanzim edilebileceği” düşünüldüğünden konunun intikal ettirildiği İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğün’den gönderilen ve Yönetim Kurulu’nun 28.04.1999 günlü toplantısında görüşülen 14.04.1999 tarih ve 00057 sayılı Genelgede;

“Türkiye Noterler Birliği Başkanlığından alınan yazıda, akit serbestisi ilkesi doğrultusunda kanuna, ahlaka ve adaba aykırı olmayan konularda noterliklerin rehin sözleşmesi tanzim etmeye yetkilerinin bulunduğu bildirilmiştir.

Bu sebeple, noterliklerce tanzim edilen rehin sözleşmelerinin tebliğat yolu ile ilgili tescil kuruluşuna gönderilmesi halinde yazıyı alan tescil kuruluşu gerekli şerhi araç dosyasına işleyecektir.

Söz konusu şerhin kaldırılmasına dair herhangi bir noterlik tarafından ilgili Trafik Kuruluşuna gönderilecek yazıya istinaden de önceden konan şerh kaldırılacaktır” denilmektedir.

Bilginizi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla.

BAŞKAN

Hasip DİNÇER

(Ankara 24. Noteri)

E.TOPCU

KY.

Bu genelgede de rehin sözleşmesinin ilgili trafiğe gönderilmesinin zorunlu olduğu belirtilmesede,ona yakın bir anlam çıkıyor,sanıyorum.Ya da zorlama çıkarım yapmaya çalışıyoruz.Ancak bazı genelgelerimiz maalesef elastiki özellik taşıyor.

• ASLINDA BU YAZIYI OKURSANIZ serbestlik var ister gönder ister gönderme der gibi
    ancak
    rehin sözleşmesi iki taraf arasında yapılan ve tarafları karşılıklı yük altına taahhüt ve borç altına sokan bir sözleşmedir. bu nedenle tarafların mağdur olmamaları için trafik bürsuna gönderilmesinde yarar var

biz göndermezsek ilgili taraflar belki ihmal edecekler, belki de hiç gitmeyecekler ve rehin şerhi arasatta kalacak
    o yüzden
    işlemin doğuracağı sonuç itibarı ile trafik kayıtlarına girmesinde yarar vardır diye düşünüyorum her ne kadar genelgelerimiz hayır dese de veya elastiki olsada
    biz doğru bildiğimizi uygulayalım
    bizim cebimizden para çıkmıyor posta +kdv vatandaşın sırtına

• İbrahim Bey;

Kanun ne diyor: noterler rekabet yapamaz. Kanunu çiğnemeden rekabet yapabilmemiz için bu şekilde çıkartılan genelgeler önümüze sürülüyor.

• İbrahim Bey;

Kanun ne diyor: noterler rekabet yapamaz. Kanunu çiğnemeden rekabet yapabilmemiz için bu şekilde çıkartılan genelgeler önümüze sürülüyor.

maalesef öyle,
    genelgelerin mümkün olduğu kadar açık ve net olması gerekiyor,ancak sosyal olaylarda kesin ve net diye bir şey yok,ve kişiden kişiye doğrular değişiyor,belki de olayın temelinde genelgelerin hukukçular tarafından hazırlanması yatıyor,