Hisseli ve Vekaletli araç Satışı hk.

• İyi günler arkadaşlar , hisseli araç satışı için bir müşteri başvurdu. Araç 2 kişi adına kayıtlı , 1/2 hisseleri var. Satmak için 2 si de vekaletname vermiş. araç Satış Sözleşmesini nasıl düzenleyeceğiz. Daha önce hisseli ve vekaletli yapmadığım için tereddüte düştüm. Şimdiden çok teşekkür ederim.

• Değerli Meslektaşım eğer ikiside hissesini bir başkasına satıyor ise normal satıştan girip hissedarlardan herhangi birinin T.C nosu ile sorgulama yaptığınızda sizden ayrı ayrı iki hissedarında T.C nosunu istiyor, satış ekranında hissedarların kimlik bilgileri ve hisse oranları belli olmalıdır aksi durumda uyarı vermekte ve trafik tescilden hisse oranları girilmelidir, vekaleten yapıldığı için iki hissedarında ayrı ayrı kimlik bilgilerinin bulunduğu ekranın sağ alt kısmında " Asil " olan kısmını " vekaleten " seçip devam ettiğinizde yolları takip edip satış tamamlanmış olur,

Eğer hissedarlardan biri diğerine hissesini satmak diğeri de hisse almak için vekalet verdi ise satış şekli ekranından Hisse satışı kısmını seçmelisiniz daha sonra hissesini devreden ilgilinin T.C nosu ile sorgulama yaptığınızda gelen ekrandan hissesini devredecek ilgiliyi seçip devam ettiğinizde sadece hissesini devir edecek kişinin kimlik bilgileri görünecektir onada vekaleten satış işaretlendikten sonra işleme devam edilip alış ekranında alıcı hissedarda vekaleten alıcağı için ilk önce asıl alıcının kimliği sorgulanıp daha sonra vekalet kısmı işaretlenerek satışa devam ettiğinizde işlem bu şekilde tamamlanmış olacaktır selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen metin ().

• anladığım kadarı ile araç sahibi iki kişi ve hisselerini bir kişiye satış yapıyorlar: satışa başlarken normal diye işaretlerseniz daha kolay olacaktır. normal diye işaretlediğiniz takdirde araç satışını daha kolay yoldan yapmış olacaksınız. birde kimliklere vekil diye işaretlerseniz yeterli olacaktır.

• Hisseli satış aynı araç üzerinde hissedar olan 2 kişiden birinin hissesini diğerine devretmesi halinde yapılıyor. Her ikisi vekalet verdiyse yukarıda arkadaşların belirttiği gibi normalden girilip araç sahibi bölümüne vekalet girilerek yapılacak saygılar kolay gelsin.

• Değerli arkadaşlarım dün 8 hisseli bir araç satışı vardı 7 kişi vekaletname vermiş hissedarlardan birine oda kendi adına asaleten diğerlerinin adına vekaleten hareket edecek fakat sistemde asaleten vekaleten olayı gözükmüyor her hissedara vekil seçilerek yaptım fakat her seferinde vekilin kimlik nosu nu istiyor 8 defa kimliğini eklemiş sonra 7 tanesini sildim 1 tanesini bıraktım yanınada (kendi adına asaleten .... kişilere vekaleten diyerek yazdım)vekil aynı kişi olduğu için öyle yaptım fakat sistemde bunu daha farklı yapan arkadaşlarımız varmı merak ettim veya benim bilmediğim görmediğim başka bir şekli varmı şimdiden tşk ler

• Asaleten da var vekaletende var. Ayrıca silmenize gerek yok. Asaleten derken hiçbir şey işaretleminize gerek yoktu. Kendi kimliğini giriyorsunuz. Vaekaleten derken de kimlik erkara geldiği zaman vekil olarak işaretliyonuz. Hiçbirşey silmenize gerek yoktu.

• Değerli arkadaşım bunları biliyorum vekil olarak işaretliyorum zaten ama her defasında vekilin tc kimlik numarasını istiyor vede işleme ekliyor 7 kişinin vekili aynı kişi farklı kişiler değil aynı kişi vekil olduğunu için 1 defada vekilin kimliğini hem asaleten hemde vekaleten alamazmı onu sordum yanlış mı izah ettim acaba iyi çalışmalar diliyorum

• VEKİL AYNIDA OLSA
    HER HİSSEDARIN VEKALETİNİ VE VEKİLİNİ AYRI AYRI GİRMEK ZORUNDASINIZ

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Banada gelmişti bir kere 6 hisseli araç satış vetaleti, 1 kişi kendi adına asaleten ve 5 kişi adına vekaleten satıyordu arabayı, aynı şekilde ilgilinin kimliğini 6 defa yazdı onama kısmına, bende sizin gibi 5 kimlik dökümünü silip 1 tanesini bıraktım.