arsa üzerine bina yapmak için muvafakatname

• arkadaşlar bir arsa üzerine bina yapmak üzere ilgililerden muvafakatname istemişler.bu muvafakatnameye bedel yazmak gerekirmi yoksa bedelsiz olarak mı yaparız. .buna ait bi genelge bilen ,,hatırlayan varmı,şimdiden tşk ederim.

• MUVAFAKATNAME
    SAHİP VE HİSSEDARI BULUNDUĞUM....ADA...PAFTA...PARSEL NUMARASINDA KAYITLI GAYRİMENKUL ÜZERİNE DİĞER HİSSEDAR....NIN DİLEDİĞİ GİBİ İNŞAAT YAPMASINA RIZA VE MUVAFAKATİMİN BULUNDUĞUNU İLGİLİ MAKAMLARA KARŞI BEYAN VE KABUL EDERİM.
    (Herhangi bir değer gösterilmesine gerek yoktur)

• MUVAFAKATNAME
    SAHİP VE HİSSEDARI BULUNDUĞUM....ADA...PAFTA...PARSEL NUMARASINDA KAYITLI GAYRİMENKUL ÜZERİNE DİĞER HİSSEDAR....NIN DİLEDİĞİ GİBİ İNŞAAT YAPMASINA RIZA VE MUVAFAKATİMİN BULUNDUĞUNU İLGİLİ MAKAMLARA KARŞI BEYAN VE KABUL EDERİM.
    (Herhangi bir değer gösterilmesine gerek yoktur)

DEĞERLİ ŞEYHİM ABİME AYNEN KATILIYORUM

• Müştereken sahibi bulunduğumuz [] İli, [] İlçesi, [], [] mevki, [] pafta, [] ada, [] parsel nolu arsamıza diğer hisse sahibi olan [] isimli kişinin inşaat yapmasına, plan ve projelerini çizdirmesine, ruhsatlarını almasına rıza ve muvafakat ederim.
    yazım netteki bu muvafakatı, müstakilen sahibi olan bi kişi, hisse sahibi olmayan, her hangi bir kişiye muvafakat etmesinde bi sakınca olurmu?
    Sahibi bulunduğum........arsama .....kişinin inşaat yapmasına... şeklinde değiştirsek bi sorun olurmu? bu şekilde yazan arkadaşlar varmı? herkese kolay gelsin

• Müştereken sahibi bulunduğumuz [] İli, [] İlçesi, [], [] mevki, [] pafta, [] ada, [] parsel nolu arsamıza diğer hisse sahibi olan [] isimli kişinin inşaat yapmasına, plan ve projelerini çizdirmesine, ruhsatlarını almasına rıza ve muvafakat ederim.
    yazım netteki bu muvafakatı, müstakilen sahibi olan bi kişi, hisse sahibi olmayan, her hangi bir kişiye muvafakat etmesinde bi sakınca olurmu?
    Sahibi bulunduğum........arsama .....kişinin inşaat yapmasına... şeklinde değiştirsek bi sorun olurmu? bu şekilde yazan arkadaşlar varmı? herkese kolay gelsin

Duygu hanım bahsettiğiniz muvafakat aynı parselde inşaat yapan hissedarların verdiği muvafakatname sizin örneğiniz ise kendine ait bir taşınmaza başkasının inşaat yapmasına dair muvafakat ilgililerin tam olarak yaptırmak istediklerini aktarırsanız sanırım daha net cevaplar alırsınız.

04.05.2006 tarihli 33 numaralı Genelgeyi incelerseniz sanırım sorunuzun cevabını teşkil etmekte.

• Değerli arkadaşım hissedar olmayan bir kişiye diğer hissedarların inşaat yapması hususunda muvafakatname vermeleri ve bu muvafakatnamenin düzenlenmesi anlamında bizim açımızdan bir sakınca yok amma velakin,muvafakatla başkası arazisi üzerine yaptığım bina gayrimenkulün müştemilatı sayılır.Esas hissedarların ölümü halinde yasal mirasçılar derse ki biz bu muvafkatları tanımıyoruz.Topla tasını tarağını git ne etcem ben....Binayı :) :)kucaklayıp götürmekten başka çarem yok.Baba oğul gibi yakın olanlar belki idare edilebilir ama yabancı için böyle bir işlemin sakıncalı olduğunu düşünüyorum.Selamlar.

• baba tek başına arsanın sahibi, oğluna inşaat yapması için muvafakat veriyor. erkan bey 2006/30 sayılı genelgede benim yazdığım şekilde (maliki bulunduğum.....arsama....kişinin inşaat yapmasına muvafakat ederim) uygulama var, umarım cabir beyin bahsettiği bir sorunla karşılaşılmaz. bu şekilde daha önceki yıllarda birçok işlem yaptım. yardımlarınız için teşekkür ederim.

• Alıntı

Değerli arkadaşım hissedar olmayan bir kişiye diğer hissedarların inşaat yapması hususunda muvafakatname vermeleri ve bu muvafakatnamenin düzenlenmesi anlamında bizim açımızdan bir sakınca yok amma velakin,muvafakatla başkası arazisi üzerine yaptığım bina gayrimenkulün müştemilatı sayılır.Esas hissedarların ölümü halinde yasal mirasçılar derse ki biz bu muvafkatları tanımıyoruz.Topla tasını tarağını git ne etcem ben....Binayı :)kucaklayıp götürmekten başka çarem yok.Baba oğul gibi yakın olanlar belki idare edilebilir ama yabancı için böyle bir işlemin sakıncalı olduğunu düşünüyorum.Selamlar.

Cabir Üstadımın işaret ettiği şekilde ben yaşadım '' annesi'nin arsası üzerine kızı bir inşaat yaptırtdı, üç yıl sonra anne vefat etti. Kız üç erkek kardeşine sözünü geciremedi.Netice 1zale-i şuyuu'da bitti.Bende sakıncalı görüyorum.

Ancak arsa bölünebilir nıtelikte ise , ifraz edilip belirlenen arsa üzerine yapılabilir diye düşünüyorum.
    Saygılarımla.