Vasiyetnamenin Bildirimi

• Değerli meslektaşlarım;

Türk Vatandaşlığından çıkıp Alman Vatandaşlığına geçmiş olan (5203 sayılı kanunla tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belgesi mevcut) iş sahibi vasiyetnamesini TNB ye mi, yoksa eskiden kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne mi bildirmek gerekiyor?

• Sevgili Murat kardeşim çok güzel bir soru,
    Bence Türk vatandaşlığını kaybeden bir kişi Türkiye'deki haklarını kaybetmediğine göre nüfus idaresine bildirmek lazımdır.
    Ancak vatandaşlığı kaybedenlerin nüfus kayıtları tamamen kapatılıyor ise, ozaman TNB'ye göndermek gerekir diye düşünüyorum.
    :) :)İkisine birliktede gönderilebilir.

Bence Türk vatandaşlığını kaybeden bir kişi Türkiye'deki haklarını kaybetmediğine göre nüfus idaresine bildirmek lazımdır.
    Ancak vatandaşlığı kaybedenlerin nüfus kayıtları tamamen kapatılıyor ise, ozaman TNB'ye göndermek gerekir diye düşünüyorum.

Cabir beye aynen katılıyorum. şimdi Noterimle bu mevzuyu konuşuyorduk. fazla mal göz çıkarmaz dedik. her ikisinede bildirelim dedik.

CABİR ABİYE AYNEN KATILIYORUM FAZLA OLSUN EKSİK OLMASIN

• Alıntı

Sevgili Murat kardeşim çok güzel bir soru,
    İkisine birliktede gönderilebilir.
    ---------------------------
    Sevgili Murat kardeşim , nüfusa bildirirken iki nüsha gönderiyorsunuz.Onlar birisini Ankara'ya gönderiyorlarmış. Bizim Nüfus Müdürlüğünün uygulaması bu yönde.

• Namık Bey; 2007/8 nolu Genel yazı gereğince yabancı uyrukluların vasiyetnamelerini TNB ye bildirmemiz gerekiyor, bilginize.

Yaptığım araştırmalar sonucu Cabir üstadın dediğini uygulamanın en doğrusu olacağı kanaatindeyim, hepinize teşekkürler.

• Alıntı

Namık Bey; 2007/8 nolu Genel yazı gereğince yabancı uyrukluların vasiyetnamelerini TNB ye bildirmemiz gerekiyor, bilginize.
    ----------------------
    Murat bey, diğer arkadaşlarım belirttiği için tekrar yazmadım. Ayrıca Türk Vatandaşlığından çıkanların kayıtları tamamen silinmiyor. Kapalı kayıt olarak belirtiliyor. Bu suretle 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 06.07.2004 tarihli ve 5203 sayılı kanunla değiştirilen 29. maddesi hatırlatılarak, "Bu kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden başlayarak yabancı muamelesine tâbi tutulur. Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığı'ndan vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyeti'nin millî güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Kanunun 33 ve 35 inci madde hükümleri saklıdır" hükmündedir." denilmektedir.

Saygılarımla.