VEKALETNAME----

• Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya, satış bedellerini ödemeye, sözleşmelerini imzalamaya, tescile ilişkin geçici belgeyi imzalamaya, teslim almaya ve satışa ilişkin beyan ve taahhütte bulunmaya, her türlü vergi, harç, masraf ve primlerini ödemeye, fazla yatırılanları geri almaya, beyannamelerini imzalamaya, makbuz ve belgelerini almaya,sahibi bulunduğumuz veya bulunacağımız her türlü motorlu ve motorsuz araçlarımızı dilediği trafik şube veya bürolarında veya ilgili mercilerde kayıt ve tescil ettirmeye, araç tescil, trafik ve geçici yol belgelerini çıkartmaya, teslim almaya, fenni muayenelerini, tespitlerini yaptırmaya, plaka almaya, dilediği yere nakletmeye, dilediği sigorta şirketine dilediği şekil ve şartlarla her türlü sigortasını yaptırmaya, poliçelerini imzalamaya, her türlü vergi, harç, masraf ve primlerini ödemeye, fazla yatırılanları geri almaya, zayiinden tescil belgesi çıkartmaya, bu konularda gerekli tüm işlemleri yapmaya, vekaletnameden suretler çıkarttırmaya,birlikte veya ayrı ayrı ifayı vekalete, [] başkalarını da tevkil teşrik ve azle mezun olmak üzere [13022427236 T.C.kimlik numaralı, HALİL FEVZİ oğlu 23.3.1955 doğumlu, HÜSEYİN FATİH ARIŞAN 44818056590 T.C.kimlik numaralı, PAŞA oğlu 3.3.1973 doğumlu, HÜSEYİN ÇALIŞKAN 44794057314 T.C.kimlik numaralı, PAŞA oğlu 1.2.1981 doğumlu, OKAN ÇALIŞKAN ] vekil tayin edildi.

VEKALET VERENLER: 1-AHMET
    2-MEHMET

Merhaba arkadaşlar, bu şekilde bir vekaletle vekil satışa geldi.Bu satışı yaparken vekalet verenlerden harhangi birisi tek başına aracı satın alırmı alamazmı, illaki iki kişi adına müşterek yapılma zorunluluğumu var böyle bir vekaletname ile, yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla, birlikte veya ayrı ayrı gerek hisseli ve gerekse hissesiz olarak her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya....

Şeklinde yazılması akıllarda kuşku bırakmayacak ve kişiler adına hem hisseli ve hemde hissesiz olarak taşıt alınacaktır.

• yoruma dayalı olarak kişiler adına tek başına da, birlikte de araç satışı olabilir diye düşünüyorum, kesinlikle kati olarak iki kişi adına müşterek olacak diye bir kuralımız olabilirmi

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• Sayın gümüş;

Bunu nasıl yorumlarsınız ? (Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya) bizi temsilen araç al lakin nasıl al ?

• Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya, satış bedellerini ödemeye, sözleşmelerini imzalamaya, tescile ilişkin geçici belgeyi imzalamaya, teslim almaya ve satışa ilişkin beyan ve taahhütte bulunmaya, her türlü vergi, harç, masraf ve primlerini ödemeye, fazla yatırılanları geri almaya, beyannamelerini imzalamaya, makbuz ve belgelerini almaya,sahibi bulunduğumuz veya bulunacağımız her türlü motorlu ve motorsuz araçlarımızı dilediği trafik şube veya bürolarında veya ilgili mercilerde kayıt ve tescil ettirmeye, araç tescil, trafik ve geçici yol belgelerini çıkartmaya, teslim almaya, fenni muayenelerini, tespitlerini yaptırmaya, plaka almaya, dilediği yere nakletmeye, dilediği sigorta şirketine dilediği şekil ve şartlarla her türlü sigortasını yaptırmaya, poliçelerini imzalamaya, her türlü vergi, harç, masraf ve primlerini ödemeye, fazla yatırılanları geri almaya, zayiinden tescil belgesi çıkartmaya, bu konularda gerekli tüm işlemleri yapmaya, vekaletnameden suretler çıkarttırmaya,birlikte veya ayrı ayrı ifayı vekalete, [] başkalarını da tevkil teşrik ve azle mezun olmak üzere [13022427236 T.C.kimlik numaralı, HALİL FEVZİ oğlu 23.3.1955 doğumlu, HÜSEYİN FATİH ARIŞAN 44818056590 T.C.kimlik numaralı, PAŞA oğlu 3.3.1973 doğumlu, HÜSEYİN ÇALIŞKAN 44794057314 T.C.kimlik numaralı, PAŞA oğlu 1.2.1981 doğumlu, OKAN ÇALIŞKAN ] vekil tayin edildi.

VEKALET VERENLER: 1-AHMET
    2-MEHMET

Merhaba arkadaşlar, bu şekilde bir vekaletle vekil satışa geldi.Bu satışı yaparken vekalet verenlerden harhangi birisi tek başına aracı satın alırmı alamazmı, illaki iki kişi adına müşterek yapılma zorunluluğumu var böyle bir vekaletname ile, yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Vekaletnamenin son cümlelerine doğru güzel bişi yazılmış. birlikte veya ayrı ayrı ifayı vekalete diye , bu kelimeyi gerek vekillere, gereksede vekalet verenlerede yorum yapabilirsiniz. nasıl güzelll..ammaa!! .lastiklii.... :) :)

• Değerli Meslektaşlarım;

Hisseli olarak kelimesi geçmediğinden araç alımı kesinlikle ayrı ayrı yapılır, metni yorumlarken 1. şahıs için ayrı 2. şahıs için ayrı okumak gerekiyor.

Adem Bey'in belirtmiş olduğu birlikte veya ayrı ayrı ifayı vekalete kelimesi vekil şahıslara verilmiş bir temsil yetkisi olduğundan, vekalet veren şahıslara uyarlanması doğru olmayacaktır.

Saygılar,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Bir kaç öncesine kadar bizde kelimeler üzerinde pek durmuyor idik. Lakin, bir noterimiz bizde tanzim edilmiş, yukarıdaki örnekteki gibi bir vekaletname ile, vekil edenlerden herhangi biri adına araç alım işlemi yapmayıp, sadece hisseli araç alımı yapabilirsiniz diye yorumlandığından, Erkan beyin belirttiği gibi,

Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla, birlikte veya ayrı ayrı gerek hisseli ve gerekse hissesiz olarak her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya....

Şeklinde yazılması akıllarda kuşku bırakmayacak ve kişiler adına hem hisseli ve hemde hissesiz olarak taşıt alınacaktır.

ifadesine uygun olarak;
    Bizleri birlikte veya ayrı ayrı temsilen hareketle, dilediğinden dilediği bedel .. şeklinde bir cümle ile giriş yaparak, vekaleti tamamlıyoruz. :)

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar, benim tek öğrenmek istediğim şuydu, tamam,iki kişi vekalet verirken hisseli veya hissesiz alabilir diye yazılması gerekirdi, fakat vekalet böyle yazılmış diye, hayır efendim illa müşterek araç alınacak diye bir şart olabilirmi, yoksa her iki şahıs adına da bu vekaletname ile ayrı ayrı araç alımı yapılabilir mi diye merak etmiştim

• İKİ KİŞİ İLE SATIŞ VEKALETİ HİÇ YAPMADIK,AMA OLUYOR MU MERAK ETTİM..

Sayın gümüş;

Bunu nasıl yorumlarsınız ? (Bizi temsilen dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya) bizi temsilen araç al lakin nasıl al ?

sormayın ya arkadaşlar, bu vekaletnameyi yazan benim, ama gerçekten araç alımı için hiç iki kişi adına vekaletname yazmamıştım, aklımın köşesinden geçmedi valla hisseli veya hissesiz diye yazmak, amma velakin, hisseli diye de yazılmamış olduğundan Özgür Bey' in dediği gibi, 1.şahıs ve 2.şahıs olarak ayrı ayrı düşünülemez mi, bence düşünülebilir.

• Değerli meslektaşlarım konu aslında önemsizmiş gibi görünsede bence önemli örneğin iki kişi müracaatla bizim adımıza bir taşıt alınacak ve bu taşıt 1/2 hisseli yani yarı yarıya alınacak biz bunun için vekalet vermek istiyoruz beyanında bulunsalar ve bizde yukarıdaki şekilde bir vekalet tanzim edip versek kişi vekillerine gönderse vekaleti vekilleri yapılabilir diyen arkadaşlarımıza gitse bu aracı çok rahat bir şekilde 1.kişiye ayrı 2. kişiye ayrı olarak yorumlaması sonucu müvekkillerden birinin adına sattıklarında müvekkilin diğeri burda zarara uğramış oluyor peki bu zararını kim tazmin edecek ? vekaleti yapan notermi ? satışı yapan notermi ? bu gibi hususlar gayrimenkul alımları içinde geçerlidir diye düşünüyorum biz bu vakalete kişilerin sözlü beyanında belirttikleri şekilde ve şartlarda (Adımıza dilediğinden dilediği bedel ve şartlarla müştereken 1/2 hisseler olmak kayıt ve şartıyla her türlü motorlu ve motorsuz Kara nakil vasıtaları kesin olarak satın almaya) şeklinde yazdığımızda bu vekaletle hangi noterlik bu kişiler adına ayrı ayrı araç satışı yapar olaydan ne vekaleti yazan nesatışı yapan noterlik zarar görürki noterliğin amacı olayları yargıya intikal ettirmeden çözmek nekadar açık yazılırsa okadar faydalı olur yukarıda yazılmış vekaletle bende olsam aracı hisseli olarak satınalma olarak yorumlardımki bu yorum müvekkillerin yararına olan bir durum diye düşünürek işlemimi yapardım yoruma veya kuşkuya yer bırakmamak herzaman yararımıza olur düşüncesindeyim. Selamlar....

• Özgür kardeşim
    Emir demiri kesiyor biliyorsunuz dimi.
    Saygılar.

• iki kişi araç alımı için vekalet vermişse müstakil veya hisseli olarak ibaresi geçmesi gerekir diye düşünüyorum
    bende aynen bir vekalet yapmıştım kabul edilmemişti geçenlerdede bana geldi bende iki kişi adına satışı yaptım
    hatta formdada paylaşmıştım bu konuyu