Yeminli Tercümanların Süresi...

• Değerli Meslektaşlarım Yeminli Tercümanların yemin zabıtları Noterlerimizin tayini çıktığı zaman düşmüş olur mu??? Vekalet döneminde yemin zaptı yaptırılır mı??? yoksa bir Noterlikte tercümana yaptırılan yemin zaptı Noterlerimiz değişse de tercüman istifa etmediği sürece devam eder mi??? Her göreve başlayan Noterimiz, Noterlikte bulunan bütün tercümanlara tekrar yemin yaptırması mı gerekir??? bu konuda bir kanun, genelge, genel yazı, yargı kararı veya bir görüş mevcutmudur??? değerli bilgileriniz için teşekkürler selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Metin bey; bu seneki teftişimde tercüman yemin zabıtlarını ben imzaladığım, daha doğrusu ben yemin ettirdiğim için tekiti yedik.Bundan sonraki tecümanları noter beye yemin ettireceğim. :) Demek ki benim yaptığım yeminler pek muteber değilmiş!!! Sizin sorunuza gelince;Noter değiştiğinde nasıl ki biz başkatipleri yeniden yemin ettiriyorlar ise,tercümanlar içinde aynı şeyin geçerli olması lazımdır diye düşünüyorum.

• Metin bey; bu seneki teftişimde tercüman yemin zabıtlarını ben imzaladığım, daha doğrusu ben yemin ettirdiğim için tekiti yedik.Bundan sonraki tecümanları noter beye yemin ettireceğim. :) Demek ki benim yaptığım yeminler pek muteber değilmiş!!! Sizin sorunuza gelince;Noter değiştiğinde nasıl ki biz başkatipleri yeniden yemin ettiriyorlar ise,tercümanlar içinde aynı şeyin geçerli olması lazımdır diye düşünüyorum.

Değerli ağbeyim tekidi yiyeceksek vekalet döneminde kime imzalatacağız bu yemin zaptını ? :)

• Değerli ağbeyim yada eski noterin yemini ile devam edelim gitsin :) ozaman da niye yemin ettirmedin diyemez ya :)

NOTERLİK ÖNERİLERİNDEN ALINTI
    Vasiyetname: Noter Kâtibinin Tanzim Ettiği- Yemin Ve İmza Yetkisi- Geçerlilik

10- Yemin ettirilmeyen kâtibe imza yetkisi verilip, onun görevlendirilmesi suretiyle vasiyetname tanzim ettirildiği anlaşılmıştır.

* Noterlik Kanunu'nun 37. ve Yönetmelik'in 73 ve 74. maddeleri uyarınca, noter yerine geçerek işlem yapabilecek kâtibin noterler gibi yemin etmesi zorunlu olduğu gibi, bunun aksine davranışın işlem yapma hak ve yetkisini tümü ile ortadan kaldırıp, hukukî muamelenin salahiyetsiz kimselerce gerçekleştirilmesi nedeniyle muteber olmayacağının,
    Yargıtay 2. HD'nin 20/05/1975 gün ve 3429/3566 sayılı içtihadına konu olayda da, noter vekili Başkâtibin tanzim ve imza ettiği vasiyetnamenin geçerli sayılabilmesi için, yetkilinin yemin edip etmediğinin araştırılmasına dair hüküm kurulduğunun bilinmesi,

Tercümanların yeminin başkâtip tarafından yapılması
    11- Bir kısım tercümanların yeminlerinin başkâtip tarafından yaptırıldığı, beyan ve müşahede edilmiştir. (2)

* Noterlik Yasası Yönetmeliğinin 96/3. maddesi uyarınca, tercümanlara ait yemin tutanaklarının noter tarafından tanzim edilmesi gerektiğinin hatırlanması.

• Değerli meslektaşlarım.

Noterlik süreklilik arz eden bir kurumdur,her noter aslında aynı zamanda bir tüzel kişiliktir.
    Noterler değişir ancak tüzel kişilik kurumsal olarak devam eder,
    dolayısı ile yeminli tercümanlar usulune göre yemin etmiş ise
    noter değişse dahi ilk yapılan yemin geçerlidir,diye düşünüyorum.Ancak,değerli meslektaşım Cabir Beyinde belirttiği üzere, Vekillik döneminde veya noter olmadığı hallerde vekillerin yaptıracağı yeminlerin,teftişlerde sorun yaşanmaması için noter gelene kadar bekletilmesinin uygun olacağı kanaatindeyim.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Değerli meslektaşlarım bizler ettiğimiz yeminle,vasiyetinden tutunda,değeri çok yüksek birçok işlemlere imza atıyoruz,bunlar hukuken geçerli ancak bir tercümanı yemin ettirdiğimizde aynı hukuk bunu geçerli saymıyor.Bu ne biçim hukuk bu ne biçim mantıktır anlamadım.
    Bir anektod:
    1981 yılında tercümanın yemin zaptını hazırladım "Rahmetle anıyorum"Noter Behçet Derman'a yemini ettirmesi için tercümanı gönderdim,Yemini yaptılar tercüman gittikten sonra beni içeri çağırdı "Evladım ben sana beni temsil etmek üzere l.derecede imza yetkisi verdim bundan sonra bu tür işlemleri bana gönderme" dedi benden o tarihten beridir.Çalıştığım tüm noterlerde tercümanları yemin ettirdim.Bu güne kadar binlerce " :) :) Bu durumda hiç biri geçerli değil" ,işlem yaptık.2011 yılında geçirdiğimiz teftiş sonucunda hatamızı anladık.

• Tercümanların yeminin başkâtip tarafından yapılması
    11- Bir kısım tercümanların yeminlerinin başkâtip tarafından yaptırıldığı, beyan ve müşahede edilmiştir. (2)

* Noterlik Yasası Yönetmeliğinin 96/3. maddesi uyarınca, tercümanlara ait yemin tutanaklarının noter tarafından tanzim edilmesi gerektiğinin hatırlanması.

Değerli meslektaşlarım cevaplarınız için teşekkürler,
    Yeminin Noter tarafından yaptırılması kesin o zaman,
    peki eski tercümanların yemin zaptı yeni noter geldiğinde yenilenmesi gerekir mi bu konuda net bir yazı yok galiba, selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Değerli meslektaşlarım;

Tercümana yapılan yemin ile noter katiplerine yaptırılan yemin zaptını karıştırmamak gerekiyor. Şöyleki noter katibi imzasını, Noter vekili sıfatı ile tercüman ise bizzat işlemi yaptığı noterlik kurumu adına kullanmaktadır. Yeni noter geldiğinde tekrar yenilemeye gerek olmadığını düşünüyorum.

KAŞE ÖRNEKLERİ

Kemer 1. Noteri
    Gamze Şenkardeş Vekili
    Başkatip Özgür İLTAŞ

Kemer 1.Noterliği
    Yeminli Tercümanı
    ......................

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Özgür bey karıştırma yok ayıklamaya çalışıyor ve karşılaştırmasını yapıyoruz.

Noterlik mesleği süreklilik arzettiği için önceki bir noterin yaptırmış olduğu yemin zaptı ile gerek vekalet dönemi gerekse gelecek olan noterler içinde bu yeminle tercümanların yeni noterle yenilemeye gerek kalmaksızın çeviri işlemlerine devam edebileceğini,

Vekalet döneminde katip veya baş katip tarafından yemin yaptırılmaması gerektiğini,

Noterlerin göreve başlarken bir defa vekalet edecek katip veya başkatibin ise ünvan ve sıfıt değiştirdiği için devir teslimlerden sonra yemin yapması gerektiğini düşünüyorum. Selamlarımla...

• Değerli meslektaşlarım cevaplarınız için teşekkürler,
    Yeminin Noter tarafından yaptırılması kesin o zaman,
    peki eski tercümanların yemin zaptı yeni noter geldiğinde yenilenmesi gerekir mi bu konuda net bir yazı yok galiba, selam ve dua ile...

metin bey ben bu konuda birlikten görüş aldım
    her noter geldiğinden yeminlerin tekrar yapılması
    gerektiğini bildirdiler.

• Demekki her yasama döneminde ilk seçilenle yeniden seçilen milletvekilleri gibi,"önceden yapılmış yeminler rafa kaldırılarak"herkese yeniden yemin ettirilmektedir.Yani yeminler kısa vadeli veya zamanla sınırlı oldukları için süreklilik arzetmiyor.Ama noter bir defa yemin ettiğinde,yer değiştirse bile aynı yeminle emekli oluncaya kadar idare ediyor ve yemin bozulmuyor. :) Sadece noter değiştiğinde personelin yemini bozuluyor.Süper bir uygulama,Tercümana gelince noterliğin herhangi bir tüzel kişiliği sözkonusu değildir.Dolayısiyle tercümanlarında aynı katagori içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.(Kanaat bakkaliyesi ile ...Noterliği) tüzel kişilik bakımından aynı manadadır.

• Demekki her yasama döneminde ilk seçilenle yeniden seçilen milletvekilleri gibi,"önceden yapılmış yeminler rafa kaldırılarak"herkese yeniden yemin ettirilmektedir.Yani yeminler kısa vadeli veya zamanla sınırlı oldukları için süreklilik arzetmiyor.Ama noter bir defa yemin ettiğinde,yer değiştirse bile aynı yeminle emekli oluncaya kadar idare ediyor ve yemin bozulmuyor. :) Sadece noter değiştiğinde personelin yemini bozuluyor.Süper bir uygulama,Tercümana gelince noterliğin herhangi bir tüzel kişiliği sözkonusu değildir.Dolayısiyle tercümanlarında aynı katagori içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.(Kanaat bakkaliyesi ile ...Noterliği) tüzel kişilik bakımından aynı manadadır.

Üstad süper bir yorum olmuş...eline sağlık...
    aynen katılıyorum.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Tercüman yeminini noterlerin yaptırması zorunlu olabilir, doğrudur. Ancak, yemin tutanağında "... Noterliğinin tercümanı" şeklinde olduğundan, yani noterin değil, noterliğin tercümanı olduğundan noterler tayin olduktan sonra da, tercümanın yaptığı yeminin geçerli olacağı kanısındayım.
    Selamlar..

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• metin bey ben bu konuda birlikten görüş aldım
    her noter geldiğinden yeminlerin tekrar yapılması
    gerektiğini bildirdiler.

Değerli Meslektaşım teşekkür ederim o zaman bir sorun kalmadı ama bu görüşü yazılı olarak bir genelge veya genel yazı ile TNB bildirmiş olsa iş çözülecek ama herşeyde olduğu gibi bunda da yoruma açık bırakılmış, ama yeniden yemin yaptırmak en sağlıklısı olacak gibi gözükmektedir, değerli yorumlarınız için herkeze teşekkür ederim, selam ve dua ile...

• Değerli meslektaşım Metin Çelik Kardeşim,uygulama yoruma açık ancak gerek 1512 kanunda ve gerekse 5728 sayılı kanunda bu konuda bir açıklık ve gereklilik yok,bunun yanında müfettiş raporlarında bu konuda bir açıklık ve gereklilik görülmemiş,siz elbette noter olarak her noter geldiğinde tercümanlara yeni yemin yaptırabilirsiniz.Elbette buna bir engel yok bu sefer ise noter gittiğinde vekalet döneminde de yemin yaptırmanız gerekmekte olup,buna da noter vekilinin yetkisi olmadığından tercümanların yemininin düştüğü akla gelecek ve vekalet döneminde çeviri işlemi yapamama durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.TNB den görüş bildiren yetkili kendi şahsi görüşünü aksettirmiş olabilir.Bu konuda bir yazı veya genelge olmadıktan sonra eski uygulamanın,devam etmesi daha akılcı yol gibi gözüküyor.Kolay gelsin iyi çalışmalar....

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• İBRAHİM BEY DİKKAT EDERSENİZ TNB DEN GÖRÜŞ ALDIM DEDİM
    KAFAMA GÖRE YORUM YAPMADIM

BUNDAN SONRAKİ CEVAPLARINIZDADA BU HUSUSA DİKKAT EDERSENİZ SEVİNİRİM BURDAKİ HERKESİN GÖRÜŞÜNE SAYGIMIZ VARDIR KİMSENİN GÖRÜŞLERİNİ KÜÇÜMSEMEZSENİZ SEVİNİRİM

NOTERLER BİRLİĞİNİN YÖNETİM KURULU

YAZISI EKTEDİR.

• [quote='VERDELENTEL','https://www.katibiadil.com/forum/index.php?thread/&postID=39967#post39967']
    İBRAHİM BEY DİKKAT EDERSENİZ TNB DEN GÖRÜŞ ALDIM DEDİM
    KAFAMA GÖRE YORUM YAPMADIM

BUNDAN SONRAKİ CEVAPLARINIZDADA BU HUSUSA DİKKAT EDERSENİZ SEVİNİRİM BURDAKİ HERKESİN GÖRÜŞÜNE SAYGIMIZ VARDIR KİMSENİN GÖRÜŞLERİNİ KÜÇÜMSEMEZSENİZ SEVİNİRİM

Aziz meslektaşım,ben kimsenin düşüncesini küçümsemem,küçümseyemem,böyle bir hakkım da yok zaten,öyle algılaydıysanız buna ancak üzülürüm.Ben burada yazan sadece bir kişiyim.Herkes ne ise bende oyum.Buradaki her arkadaşın düşünceleri benim için değerlidir.Bu düşünceye sizi iten nedir doğrusu anlayamadım.Bir genelge olmadıktan sonra,ben eski uygulamaya devam edeceğim.Noterimde benimle aynı doğrultuda düşünüyor.Ben herkesin düşüncesini okurum değer veririm.Kimse kimseye düşüncelerini zorla kabul ettiremez zaten,bu konu muvazaalı bir konu,ancak siz de kesin gibi görüşünüzü yansıtamazsınız.Haaaa TNB bir genelge yayınlar tüm tartışmalar biter.Olay bu kadar basit.Yazınızı gördüm gerçekten üzüldüğümü bir kez daha belirtmek isterim.Saygı ve sevgi çerçevesinde hoşça kalınız.

• Fahri beyin yazısını şimdi gördüm,kendisi her yaz memlekete geldimi bize mutlaka uğrar,neden genelge yapmamışlar diye kendisinden sorup öğrenmeye çalışırım ve burada da yazmaya gayret ederim.

Bilmiyerek,herkime karşı bir sürçü lisan yaptıysam peşinen özür dilerim.