• ARKADAŞLAR, ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİLER İÇİN MUVAFAKATNAMELERDE, MUVAFAKAT VEREN KİŞİNİN MURİSİNİN ADINA KAYITLI OLAN TAŞINMAZLAR İÇİN MİRASÇILIK BELGESİ BELGESİ ALMALIMIYIZ. BUNUNLA İLGİLİ NASIL BİR İŞLEM YAPABİLİRİZ.

• DEĞERLİ MESLEKTAŞIM,EĞER İLGİLİNİN YANINDA MİRASÇILIK BELGESİ VARSA İŞLEME EKLEYEBİLİRSİNİZ.YOKSA DA İLGİLİNİN BEYANINA GÖRE İŞLEM YAPMAKTA BİR SAKINCA GÖRMÜYORUM.ZİRA,İLGİLİ KURUM NİHAİ İŞLEMLER ESNASINDA VERASET İLAMINI İSTEMEKTEDİR.

• SAYIN MESLEKTAŞIM 2B MUVAFAKAT ÖRNEĞİNE GÖRE MİRASCILIK BELGESİ ARAMAMIZA GEREK OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKÜ İLGİLİ TESCİLE GİTTİĞİNDE MİRASCILIK BELGESİ İSTECEKTİR.

bende ersin beye katılıyorum
    muvafakatname için mirasçılık belgesine gerek olmadığını düşünüyorum

• Konu mirasçılık belgesinden açılmış iken

1 -Peki mirastan kalan araçlar, ateşli silahlar, tabanca vs, için diğer mirasçılardan herhangi birine feragatname yapıyoruz. yazım nette,neden veraset ilamını istiyor.

2- Buna paralel olarak yine gayrimenkul miras payının devirlerinde yazım nette proğram veraset ilamını istemiyor, oysa istanbul Noter odası işlem örnekleri komisyonu işlem formulleri kitapcığına bakıldığında veraset ilamının aranacağından bahsediyor.

Meslektaşlarımında guzel cevaplarına katılmakla beraber veraset ilamını tescil makanın araması lazım..
    Veraset ilamını bir yerde ara, bir yerde arama, yukarıda izah ettiğim konulara göre burada hangisi doğru..

• Adem beyciğim mirastan feragat ile muvafakat mahiyetleri bakımından ayrı ayrı işlemler olarak değerlendirildiklerinden dolayıdır diye düşünüyorum.i

• Arkadaşlar,
    Milli Emlak Şefliğinde çalışan bir arkadaş ile yaptığım görüşme sonucunu aktarmak istedim..

2B ... ile ilgili düzenlenen muvafakatnameler, Mal Müdürlüğü'ne veriliyor..

Mal Müdürlüğü yaptığı araştırma sonunda, Muvafakat edilen kişiye satılmasına karar verirse; ilgili bakanlıktan satış için izin istiyor. İlgili bakanlığın satışı onaylamasından sonra, Mal Müdürlüğü ilgili yer tapu müdürlüğüne ... ilgili yerin .... adlı kişiye satışının yapıldığını ve tescilini istiyor.. Tapu müdürlüğü de mal müdürlüğünün yazısına binaen ilgili adına tescil yapıyor..

Sistem bu şekilde işliyor..

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."