Dava Vekaletnamesi(Avukat dışındaki kişilere)

• Arkadaşlar yazım nette Dava Vekaletnamesi(Avukat dışındaki kişilere) başlığı altında bir vekaletname var, özellikle yeni Noterimin takıldığı bir konu oldu bu... Avukat dışındaki kişilere bu tür yetkilerin verilmemesi gerektiğini düşünüyor;
    - Sizler bu vekaletnameyi ne tür bir istek veya işlem istediği karşısında ekliyorsunuz?
    - Herhangi bir vekalete "Avukat tutma ve Avukata vekalet verme" yetkisini eklediğiniz zamanda mutlaka bu matbu olan vekaletin tamamını yaptığınız işleme ekliyormunuz?
    -Yoksa herhangi bir vekalet içerinde sadece son kısımda (bu vekalet eklenmeden) "başkalarını tevkil teşrik ve azle, gerektiğinde avukat tutmaya, avukata genel dava vekaleti vermeye" şeklinde mi yapıyorsunuz?

• Benim Noterimde ilk atandığı zamanda baya takılmıştı bu kouya yapılamaz bu yetkiler avukattan başkasına verilemez, normal bi vatandaşa yazılamaz diye ama yıllardır yapıyoruz genelde 5233 sayılı köye dönüş vekaleti ile birlikte yapıyoruz isterse bu yetkileri kendisi kullanıyor isterse avukata tevkil ediyor...

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Dava işlerini takip için sadece avukat vekil olur. Dava işi dışındaki idari işleri avukat dışı kişilerde takip edebilir.

1136 sayılı Kanunun 1238 sayılı Kanunla değişik 35. maddesinin 1. fıkrasında «kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalâa vermek mahkeme, hakem ve yargı yetkisini haiz bulunan diğer or­ganları huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait haklan dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek yetkisinin «yalnız baroda yazılı avukatlara verildiği belirtildikten sonra, aynı maddenin ikinci fıkrasında, «baroda ya­zılı avukatlar birinci fıkradakiler dışında kalan resmi dairelerdeki bütün işleri de takip edebilirler» hükmü getirilmiş bulunmaktadır.

Kanunda avukatlar dışında kalan kişilerin vekaletnameye dayana­rak resmi dairelerde iş takibini yasaklayan ve bu yetkiyi yalnızca avukatlara tanıyan bir hüküm yoktur.

Bu durum karşısında;

1136 sayılı Kanunun 1238 sayılı kanunla değişik 35. maddesine ve bu maddenin gerekçesine uygun olarak,

İş sahiplerinin yargı mercileri ve adalet dairelerindeki işleri dışında, resmi dairelerdeki çekişmeli ve çekişmesiz işlerini vekaletname vermek suretiyle üçüncü kişiler tarafından takip ettire­bilmeleri uygun görülmektedir.

• Ayaz beyin ve Adem beyin belirttiği gibi, avukatlar dışındaki kişilere dava vekaletnamesi verilebilir.

Eğer, işlem ilgilisi dava konusu olabilecek herhangi bir durumdan şüphelenmis ve kardeşine gerektiğinde avukat tutmak üzere vekalet vermek ister ise, avukat dışındakiler için dava vekaleti yazıyoruz. Yazılabilir..
    Ayrıca;
    Bir vekil vekaletteki yetkilerini müvekkili adına bir başkasına tevkil ediyor ise, vekaletteki metnin aynını yazıyoruz.. Yani bir vekil süreli olarak verilmiş bir vekaletnameyi tevkil ederken, yine o süreye bağlı kalınmak zorundadır. Vekil süreyi kısaltabilir ama süreyi uzatamaz...
    gibi düşünüldüğünde tevkil vekaletinde vekalet metninin aynının yazılması gerekir.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Yani Tanju bey siz diyorsunuz ki, eğer vekalete Avukat tutmaya yetki konulmak isteniyorsa, bu vekaletin tamamını eklememiz gerekiyor....
    -Size bir vekalet gelse vekaletin içeriğinde araç alım satım, gayrimenkul alım satım, kira vs vs vs yetkiler (dava vekaleti avukat dışındakiler için-hariç) olsa, sonundada "başkalarını tevkil teşrik ve azle, gerektiğinde adıma avukat veya avukatlar tutmaya, avukata vekalet vermeye... şeklinde ibare olsa, siz tevkilen bu vekalete istinaden =avukat vekaleti yaparmısınız?

• Ben yaparım. :D

Bende yapılır kanaatindeyim Sema hanım... ama herkes nasıl bir uygulama yapıyor bilmek istedim en önemliside işte.... yazım nette var olan ve ilgili bize dava yetkiside olsun dediği taktirde eklemiş olduğumuz o "dava vekaletnamesi avukat dışındakiler için" vekaletin kullanılıp kullanılmadığı yada nasıl değerlendirildiği...

• Bende yapılır kanaatindeyim Sema hanım... ama herkes nasıl bir uygulama yapıyor bilmek istedim en önemliside işte.... yazım nette var olan ve ilgili bize dava yetkiside olsun dediği taktirde eklemiş olduğumuz o "dava vekaletnamesi avukat dışındakiler için" vekaletin kullanılıp kullanılmadığı yada nasıl değerlendirildiği...

Eğer; tevkil yapılacak vekaletnamede yetki yok ise, tevkil edilemez...

Bir diğer deyişle; Elektirik aboneliği için verilmiş bir vekalette tevkil yetkisi olsa bile, vekil avukat tutmak için vekalet veremez...

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Eğer; tevkil yapılacak vekaletnamede yetki yok ise, tevkil edilemez...

Bir diğer deyişle; Elektirik aboneliği için verilmiş bir vekalette tevkil yetkisi olsa bile, vekil avukat tutmak için vekalet veremez...

Yalnızca tevkil yetkisi değil Tanju bey açık ve net bir şekilde yazılması halinde diyorum... "avukat tutmaya, dilediği avukata dava takibi için vekalet vermeye" şeklinde

• Yalnızca tevkil yetkisi değil Tanju bey açık ve net bir şekilde yazılması halinde diyorum... "avukat tutmaya, dilediği avukata dava takibi için vekalet vermeye" şeklinde

Gülhan hanım, eskiden, sizin dediğiniz gibi yazan yani sadece avukat tutmaya, avukata vekalet vermeye, yazan vekaetle avukatlara tevkilen vekalet yapıldığını duydum. Ben yapmadım. Ayrıca tevkil vekaletinde, yetkilerin tamamen birebir yazıldığıda düşünülürse; yetkilerin tm yazılmasında fayda var..
    Fakat;
    "Leh ve aleyhimde açılmış veya açılacak bilumm dava ve takiplerle tarafımdan başkaları leh ve aleyhlerinde açılmış veya açılacak bilumum dava ve takiplerden dolayı, T.C. Mahkemelerinin, meclislerinin daire ve kurumlarının, her bölüm ve derecesinde, her sıfat, tarik e suretle beni temsil etmek üzere avukat tutmaya, avukatlara vekalet vermeye" yazan bir vekalet ya da yine "adıma avukat tumaya, avukatlara genel dava vekaleti vermeye, yetki konuları belirlemeye" yazan bir yetki ile de yapılabilir..
    diye düşünmekle ben böyle bir yetki istedikleinde dava vekaletinn tamamının yazılmasından yanayım..
    :)

• Tanju bey, neden astınız yüzünüzü? sizi kırmak için değil, görüşlerini yazmaya çekinenlere sitemim... Verdiğiniz cevaplar benim için daima önemli!

Gülhan hanım,
    Tabiki de hepimiz emin olduğumuz konularda genelge, genel yazı vs. ile görüşümüzü destekleyerek açıklıyoruz. Yoksa diğer yorumlarda sadece "benim görüşüm" şeklinde bir ifade kullanıyoruz.
    Yüzümü asmışsam, "görüşlerini ve bilgilerini yazmayanlara"dır.. Size değil..
    :D

• Vekaletnamenin sonunda başkalarını tevkil, teşrik ve azle, namıma avukat-avukatlar tutmaya, Dava vekaletnameleri tanzim ve imzaya diye yetki varsa ben yaparım, demiştim ve halada diyorum. Daha ne kadar açık yetki arayacağızkii ::)

• Yetkinin, vekil tarafından ne şekilde veya nasıl kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek ibraz edilen kurumdur. Yazım nette bulunan işlem örneğinde yanlışlık olmadığını düşünüyorum.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Vekaletnamenin sonunda başkalarını tevkil, teşrik ve azle, namıma avukat-avukatlar tutmaya, Dava vekaletnameleri tanzim ve imzaya diye yetki varsa ben yaparım, demiştim ve halada diyorum. Daha ne kadar açık yetki arayacağızkii ::)

Katılıyorum ve önceki yıllardada bu sekilde yapmıs olma ihtimalim büyük...

• :) Değerli arkadaşlarım yıllardır avukat olmayan kimselere avukat yetkilerine havi birçok vekaletnameler düzenledik,hiç bir sorun olmadı,zaten olamazdı zira avukat olmayan kimselere verilen vekaletnamelerde özellikle bizleri temsilen dilediği baroya kayıtlı dilediği avukatlarla görüşme yapmağa adımıza avukatlar tutmağa vekalet vermeğe, gibi yetki koyduk,cümle alem biliyorki avukat olmayan bir kişi gidipte kendisi dışında bir başkası adına dava açamaz takip edemez,duruşmalara katılamaz vs.vs.ancak....bu demek değilki başkalarından dava yetkilerini içeren vekaletname alamaz :) :) :) yapın yapın yapmağa devam edin hiç bir sakıncası yok.Herkese selam ve sevgilerimle.

• :) Değerli arkadaşlarım yıllardır avukat olmayan kimselere avukat yetkilerine havi birçok vekaletnameler düzenledik,hiç bir sorun olmadı,zaten olamazdı zira avukat olmayan kimselere verilen vekaletnamelerde özellikle bizleri temsilen dilediği baroya kayıtlı dilediği avukatlarla görüşme yapmağa adımıza avukatlar tutmağa vekalet vermeğe, gibi yetki koyduk,cümle alem biliyorki avukat olmayan bir kişi gidipte kendisi dışında bir başkası adına dava açamaz takip edemez,duruşmalara katılamaz vs.vs.ancak....bu demek değilki başkalarından dava yetkilerini içeren vekaletname alamaz :) :) :) yapın yapın yapmağa devam edin hiç bir sakıncası yok.Herkese selam ve sevgilerimle.

çok teşekkürler Cabir bey, bende istenildiği taktirde ekliyorum, hepde ekledim :) uygulamanız anlaşılmıştır Saygılar...