ŞİRKET BİRLEŞMELERİ HAKKINDA

• ARKADAŞLAR GÜNAYDIN
    LTD.ŞİRKET BİRLEŞMESİ İÇİN NELER GEREKLİ, BEN İLK ÖNCE İLGİLİLERİ VERGİ DAİRESİNE GÖNDERİP, HARÇ'DAN VE DAMGA'DAN MUAF OLDUKLARINI DAİR YAZI ALMAK İSTİYORUM. (5520 SAYILI KANUNUN 19.MADDESİNE UYGUN OLUP OLMADIĞINA) AYRICA ŞİRKET BİRLEŞMELERİNDE ŞİRKETİ TEMSİL EDENLER DIŞINDA ORTAKLARINDA İMZA TASDİKİNİ YAPIYORMUSUNUZ. KISACA ŞİRKET BİRLEŞMELERİNİ NASIL YAPIYORSUNUZ.

• Değerli meslektaşım öncelikle ilgili şirket şirket kuruluşlarında olduğu gibi ana sözleşme getiriyor birleşme yaptığını ana sözleşmede gösteriyor ve vergi dairesinden yazı alıp şirket ortakların hepsininin imza onayını yapıyorsunuz ve işlemi bitiriyorsunuz

2008/30 Genelge : Yönetim Kurulumuzun 24.09.2008 günlü toplantısında görüşülen bu nihai görüş çerçevesinde; 2001/47 sayılı Genel Yazımızda belirtilen şirket birleşme, devir ve bölünme işlemlerinde düzenlenen kağıtlarla 2005/10 sayılı Genelgelerimizde bildirilen şirket nevi değişikliği işlemlerinde düzenlenen kağıtlara damga vergisi istisnası uygulanmasında bundan böyle;
    1- Birleşme, devir, bölünme ve nevi değişikliği ile ilgili mukavelelerde Kurumlar Vergisi Kanununun aradığı şartların mevcut olup olmadığına ilişkin olarak ilgili vergi dairesinden bir yazı talep edilmesi mecburi tutulmuştur.

ve ek olarak

http://www.katibiadil.com/foru…nevi-degisikligi/msg7052/

• Aliye hanım,
    bu hususta bilgi ve tecrübem olmamakla birlikte;
    25.09.2008 tarih ve 30 no.lu genelgeyi bakarsanız bir fikriniz olabilir.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. İLGİLİDEN VERGİ DAİRESİNDEN HARÇ VE DAMGADAN MUAF OLDUĞUNA DAİR YAZI GETİRMESİNİ İSTEDİM. ALMAK İSTEMEDİ. BAŞKA NOTERLERİN YAZI ALMADAN YAPTIKLARINI SÖYLEDİ. BEN DE 2-3 SAATTİR BU KONUYA ARAŞTIRDIĞIMI SÖYLEDİM. EĞER YAZI ALMADAN YAPAN BİR NOTER VARSA GİDİP ORDA TASTİK ETTİREBİLECEĞİNİ BELİTTİM.

• Aliye hanım siz normal prosedürü uyguladığınızda vatandaşa göre: ona zorluk çıkartan ve bu işi bilmeyen olarak addediliyorsunuz.Diğer yasalara uymayan ise; zorluk çıkartmayan ve bu işi bilen olarak telakki ediliyor.Maalesef meslek böyle!

• Aliye hanım siz ormal prosedürü uyguladığınızda vatandaşa göre: ona zorluk çıkartan ve bu işi bilmeyen olarak addediliyorsunuz.Diğer yasalara uymayan ise; zorluk çıkartmayan ve bu işi bilen olarak telakki ediliyor.Maalesef meslek böyle!

İlgilinin ibraz ettiği asıl kimlikte bile, yıpranma, mor ışık kontrolü vs. den sonra işlem yapmışken,
    vatandaş gidip 1. noterlikte," 3. noterde fotokopiyle şlem yaptırdım siz neden yapmıyorsunuz" diye sorma cesaretini gösterebiliyor.bunlarda var.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. İLGİLİDEN VERGİ DAİRESİNDEN HARÇ VE DAMGADAN MUAF OLDUĞUNA DAİR YAZI GETİRMESİNİ İSTEDİM. ALMAK İSTEMEDİ. BAŞKA NOTERLERİN YAZI ALMADAN YAPTIKLARINI SÖYLEDİ. BEN DE 2-3 SAATTİR BU KONUYA ARAŞTIRDIĞIMI SÖYLEDİM. EĞER YAZI ALMADAN YAPAN BİR NOTER VARSA GİDİP ORDA TASTİK ETTİREBİLECEĞİNİ BELİTTİM.

Şirket birleşmesi değil ama Şirket Nevi Değişikliği yapmıştık Şubat ayında aynen ilgiliden yazı talep ettik, muhasebecisini aradı araştırdılar ama muaf olmadıkları anlaşıldı, işlemi ona göre yapıp bitirmiştir. Muaf olduklarını yazı ile ıspat etmedikleri taktirde işlemi ona göre yapardım. Diğer konuya gelince ne yazıkki bu tür lafları bizlerde çok duyuyoruz, fakat pek çoğu gelen ilgililerin bizi yanlışa düşürmek istemelerinden kaynaklanıyor, aslında belkide hiç yaptırmadı fakat bize baskı uygulamak için resmen açık açık yalan söylüyorlar! ve son söz elbetteki "yapan Noter kimse götürüp ordan yaptırın lütfen!" deriz fakat gitmezler nedenseeee ;)

Aliye hanım il noterlikleri böyle malesef benim de başıma çok geliyor vergi dairesinden yazı alıyorum sonra ilgili başka noterlikte yaptırıyor sonra
    - Kemal biz seninle çalışıyoruz sen bize neden böyle yapıyorsun başka noter yapıyorda sen neden zorluk yaratıyorsun !!! sonrasında müşteriye pardon ilgiliye ne analatabilirsiniz ki , bizim meslek böyle artık alıştım :) ilgiliyi ikna ediyorum ama giden işe yanıyorum :) (artık vergi dairesini ben arıyorum , vergi dairesi 2 saat sonra bana cevap veriyor fakslıyor :)

• Aliye Hanım, bize de bir şirket nev'i değişikliği gelmişti. Vergi dairesinden yazı istedik. Muhasebeci vergi dairesine yazmış. Bir ay gibi yaklaşık bir zamanda gelen cevapta "KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN ŞARTLAR OLUŞMUŞSA" diye. Gelen yazı açık ve ne değil. Biz nerden bileceğiz şartlar oluşmuş mu oluşmamış mı. Sorulan soruya yine soruyla cevap aldık. Sonuç 0. Diyeceğim, gelen yazının açık ve net olması.

• LİMİTED ŞİRKETİ ANONİM ŞİRKETLE BİRLEŞTİRMEK İSTİYORLARSA

İLK ÖNCE BİRLEŞME YAPACAK ŞİRKET İÇİN MAHKEMEDEN RAPOR

BİRLEŞME YAPACAK ŞİRKET KARAR DEFTERİNE BU HUSUSTA KARAR ALACAK

ŞAYET BİRLEŞME YAPACAK ŞİRKETİN ORTAKLIK YAPILARI AYNEN SERMAYESİ AYNEN DİĞER ŞİRKETİ AKTARILIRSA KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN VERGİ DAİRESİNDEN YAZI ALIRSANİZ HARÇ DAMGADAN MUAF

BİRLEŞEN ŞİRKETİN ORTAKLIK YAPISINDA
    DEĞİŞİKLİK OLURSA O ZAMAN HARCA DAMGAYA TABİİ