Araç satışı İPTALİ!

• Trafiğer gitsin ruhsatı çıkarsın, tekrar eski sahibine satsın, araç satışlarında fesih işlemi kaldırıldı.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Trafiğer gitsin ruhsatı çıkarsın, tekrar eski sahibine satsın, araç satışlarında fesih işlemi kaldırıldı.

Yeni sistemde araç satış sözleşmesi feshi zaten yok.
    Eski sistemde de, ancak 1 ay içinde fesih edilebiliyordu.

En uygunu Özgür Bey'in düşüncesi..
    öyle yapsınlar.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Tanju KIRLI ().

• Araç sahibi aracın satılması için vekalet veriyor, vekil ise tevkil yetkisine dayanarak başkasını vekil atıyor....
    Araç sahibi vermiş olduğu vekaleti azlediyor...
    Vekilin vermiş olduğu vekalet ilede Azil tarihinden sonra araç satış işlemi yapılıyor... bu durumda araç satış işlemi GEÇERSİZ mi olur? GEÇERLİ mi olur???

• [size=2] 6-İlk vekilin azledilmesi alt vekilin de azledildiği anlamına gelmez. Alt vekilin azledilmesi ilk vekaletnameye tesir etmez. Vekaletnamede birden çok vekil varsa ve her biri tek başına yetkili ise içlerinden biri, birkaçı azledilebilir, diğerlerinin vekilliği devam eder. Birden çok kişi aynı konuda birlikte yetkili iseler içlerinden bir ya da bir kaçının azledilmesi halinde vekillerin tamamı azledilmiş sayılır.
    Davaya vekalette, vekaletten azil için H.U.M.K.68. maddeye göre müvekkil vekilini azlettiğini kendisine bildirmiş olsa dahi, bu azil işlemini vekil dava tutanağına kayıt veya tebliğ ettirmek üzere mahkemeye ve karşı tarafa bildirmediği sürece, mahkeme ve karşı taraf için bu azil işlemi hüküm ifade etmez.
    [/size]

• Şu teyit alma zorunluluğumuzun olmadığına dair TNB bi genelge falan çıkarsa... neden açık ve net değil.... sonra başımız yanıyor... :( zaten satışlarda 3 kuruş para kalıyo onun bir kısmında telefona harcıyoruz... artı bide hakim bizi yakıp kavuruyo iyimi!!!

• azilnamede , sizde başkalarıda vekil tayin etmiş iseniz vekillerin azil edilmesinin doğal göreviniz olduğunu bilinmesi gibi bir ibare vardı, buna istinaden alt vekillerinde vekilliği iptali için azil edilen kişi azilname yapması gerekli idi ilgili bu gerekçeye dayanarak dava açabilir yani bizi aşar mahkemelik,

• Gene de karışık bir durum.

Bence onların işi arap saçına dönmüş.

Noterde yapılacak bir işlemle çözülebilir gibi görünmüyor.

Kaldı ki, aracın ilk sahibi, vekaleti azletmiş. Neden? Demek ki bir sorun var. ya onda, ya da vekilinde...

Bir de üstüne dava açmışsa. Oh, ne ala!

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• azilnamede , sizde başkalarıda vekil tayin etmiş iseniz vekillerin azil edilmesinin doğal göreviniz olduğunu bilinmesi gibi bir ibare vardı, buna istinaden alt vekillerinde vekilliği iptali için azil edilen kişi azilname yapması gerekli idi ilgili bu gerekçeye dayanarak dava açabilir yani bizi aşar mahkemelik,

birde ilk vekil azil edilirse, (azil edilen vekaletnam ile) vekaletnameyi kullanarak diğer vekil tayin ettiği kişileri nasıl azil edecek bunuda bir anlasam.

• birde ilk vekil azil edilirse, (azil edilen vekaletnam ile) vekaletnameyi kullanarak diğer vekil tayin ettiği kişileri nasıl azil edecek bunuda bir anlasam.

SEna hanım bu konuyu bir ara Erkanbey ve Tanju beyle epeyce tartışmıştık bende anlamamıstım...

SEna hanım, her ne kadar tevkilen bir vekalet yapılmış isede, azil işlemini ilgili vekaleti kullanmadan, direk yapıyormuş... dayanak yok yani...

• Kaldıki satış 2004 te yapılmış, aslında azil olduğunu aracı alan kisi 1 hafta içinde öğrenmis ama uğrasmamıs ne de olsa aracı kendi üzerime tescil edemiyorum diye.... 2008 yılından beride borçlar araç tescili üzerine olmadığı halde bir anda aracı alan adına gelmeye başlamış, velhasıl 2012 yılındada artık borçlar birikince iptal etmeye, şikayet etmeye vesair etmeye gelmis :D :D :D

• yani araç alıcıda değil satıcıdaymış anladığım kadarı ile, öyle ise iptali için dava açsınlar, yada gidip adına plaka çıkarsın tekrardan satıcıya satsın, vekalet azil edilse bile satış yapılmış yani tesçil aşamasına gelinmiş, önceden dava söz konusu değilse ruhsat çakarta bilir. trafik tesçil nerden bilsin vekaletin iptal edildiğini satışa göre ruhsatı verir diye düşünüyorum