SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ hakkında ACİL

• mrb arkadaşlar satış 90.000 m2 bir tarla var bu iki kişiye ait, 1/4 birinin hissesi 3/4 birinin hissesi bu hisseler, bu tapudan 5.000 m2 , 3500 m2 4.000 m2 şeklinde toplam 10 kişiye 40.000 m2 si satış vaadi sözleşmesi ile satılmak istiyor. satış vaadi yapmaktaki maksat paranın tamamının ödenmediği paranın kalan kısmının tapu devri sırasında ödeneceğini satış vaadine konu etmek istiyorlar, bu şekilde satış vaadi sözleşmesi yapabilirmiyim, bana yardımcı olursanız sevinirim,

• kişi başına satışı yapılacak olan tarlanın 20 dönümü geçmesi gerekir. sizi satışınızda kişi başına düşen miktar en fazla 5.00m2 diye geçiyor bu şekilde bir şatış vaadi yapılamaz,

• kişi başına satışı yapılacak olan tarlanın 20 dönümü geçmesi gerekir. sizi satışınızda kişi başına düşen miktar en fazla 5.00m2 diye geçiyor bu şekilde bir şatış vaadi yapılamaz,

yani kişi başına satışı yapılan hisse miktarının 20 dönümü geçmesi gerekli (Tarım Reformu kanuna göre, kişi başına satılan hisse 20 dönümü geçecek)

• yani kişi başına satışı yapılan hisse miktarının 20 dönümü geçmesi gerekli (Tarım Reformu kanuna göre, kişi başına satılan hisse 20 dönümü geçecek)

Sena hanıma katılıyorum, ancak hissedarlar arasında öyle bir satış vaadi yapılabilir diye biliyorum...

• Sena hanıma katılıyorum, ancak hissedarlar arasında öyle bir satış vaadi yapılabilir diye biliyorum...

3. şahıslara yapılan şatışlarda geçerlidir 20 dönem uygulayaması, bunu yazmayı unutmuşum.
    hissedarlar arasında olan satışlarda miktar önemli değil

• Fatma Hanım;

Bildiğim kadarıyla, 20 Bin m2 üzeri tarla vasfındaki bir taşınmaz bölünemez büyüklüğe ilişkin kanun kapsamına girmediğinden satış vaadini yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. (Siz yine de tapudan teyit ettiriniz. )

Şöyle ki,

Bir taşınmaz 20 Bin m2 üzerinde ise; hissedar 3. kişilere dilediği miktarda pay dağıtabilir.
    Taşınmaz 20 Bin m2 altında ise; hissedarlar arasında pay devri yapılır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Satış vaadi sözleşmesinin temel geçerlilik şartlarından biri de satış bedelinin sözleşmede belirlenmiş
    olmasıdır. Bir başka ifadeyle, bu sözleşme ile alıcı satıcıya bir bedel ödemeyi, satıcı
    da bu bedel karşılığında taşınmazı alıcıya geçirmeyi, temlik etmeyi taahhüt etmişlerdir. Bedel
    peşin olarak ödenebileceği gibi, taksitle de ödenmesi mümkündür. Bunların sözleşmede açıkça
    gösterilmesi zorunludur. Bedelin bir kısmının peşin ödenmesinin yanı sıra kalanın daha
    sonra ödeneceğine de sözleşmede yer verilebilir. Uygulamada buna bakiye bedel olarak yer
    verilmektedir. Satış vaadi sözleşmesi ile belirlenen satış bedelinin ödenmesi ile vaat edilen
    taraf sözleşmeye dayanarak tapu iptali ve tescili isteminde bulunabilir.

• SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ YAPILABİLMESİ İÇİN GAYRİMENKÜLÜN ARSA VASFINI KAZANMIŞ OLMASI GEREKMİYOR MU? TAPU DAİRELERİNİN YAPAMADIĞI DEVİR SÖZLEŞMELERİNİ BİZDE YAPAMIYORUZ DİYE BİLİYORUM.

• SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ YAPILABİLMESİ İÇİN GAYRİMENKÜLÜN ARSA VASFINI KAZANMIŞ OLMASI GEREKMİYOR MU? TAPU DAİRELERİNİN YAPAMADIĞI DEVİR SÖZLEŞMELERİNİ BİZDE YAPAMIYORUZ DİYE BİLİYORUM.

Evet tapu dairelerinin yapamadığı hisse satışlarını bizde yapamayız.Bu doğru. Ancak arsa vasfını kazanmış olması şart değil. Tarla vasfında olup ta bölünebilir bütünlükte olan taşınmazların hisse bazında satış vaadleri yapılabilir.

• yani kişi başına satışı yapılan hisse miktarının 20 dönümü geçmesi gerekli (Tarım Reformu kanuna göre, kişi başına satılan hisse 20 dönümü geçecek)

Bende sena hanım görüşlerine katılıyorum. Arazi 90.000 m² de olsa bölündüğü zaman en küçük parça 20.000 m² altında olamaz.

• Arkadaşımızın sorusunda; satış işleminin tapu tarafından yapılmadığına dair bir not göremedim.

ilgili kanun;

5403 sayılı 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu' ve 5578 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a ve bu kanunlara istinaden çıkarılan yönetmelilere göre Tarım Arazilerinin
    Bölünemez Parsel Büyüklükleri; Mutlak Tarım Arazileri ,Marjinal Tarım Arazileri Özel Ürün Arazilerinde 20 dekar Dikili Tarım Arazilerinde 5 dekar, Örtüaltı Tarım Arazilerinde 3 dekar olarak belirlenmiştir.
    Bölünemez Parsel büyüklüğü altında olan tarım arazilerinde oluşmuş hisseler üçüncüşahıslara deredilemez veya rehin edilemez. Bölünemez Parsel büyüklüğünün altındaki ve birlikte mülküyetin olduğu tarım atazilerinde paydaşların veya iştirakcilerin tamamının birlikte katılımı ile üçüncü kişiye satış yapılabilir, rehin edilebilir, devredilebilir.
    Bölünemez Parsel büyüklüğünüğün üzerindeki arazilerinde oluşmuş hisselerin üçüncü şahıslara satışında, devredilmelerinde veya rehin edilmelerinde sakınca bulunmamaktadır. Ancak ifraz yapılırken bölünemez Parsel Büyüklüklerinin altında parsel oluşturulamaz. Soruda ki hisse 90 Bin m2 olduğuna göre istediği oranda payı devredebilir. Daha sonra, İfraz sırasında parçalanan parselleri birleştirmeye giderler. Bu durum ilgililere açıklanmalıdır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Evet bende Özgür bey doğru söylüyor. Geçen hafta aynı olay özel hayatımda başımdan geçti. 500.000 m2 büyüklüğünde bir tarlaya hissedar olan yakınım kendi hissesine tekabül eden 3500 m2.yi satmak istedi. Alıcının avukatı bunun tapusunun yapılamayacağını, çünkü satılacak hissenin 20.000 m2.den az olduğunu söylemiş. Bende tereddütte kaldım değişen birşey mi var acaba diye? Kendilerini tapu dairesine yönlendirdim. Tapu müdürlüğünde satışın yapılabileceğini, taşınmazın tamamının 20.000 m2. den az olamayacağını, 20.000 m2.nin üzerinde olan tarla vasıflı taşınmazlarda hisse miktarına bakılmaksızın 3. kişiye satışın gerçekleşeceğini söylemiş ve tapu devrini yapmış.

• Evet katılıyorum Özgür beye.