Koop.genel kurul kararı hk.

• 2008/25 sayılı genelge gereğince; damga vergisi uygulamasına son verildi, Resmi kurumların alacağı bu tür kararlar için damga vergisi alınmaktadır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• 2008/25 sayılı genelge gereğince; damga vergisi uygulamasına son verildi, Resmi kurumların alacağı bu tür kararlar için damga vergisi alınmaktadır.

Özgür bey ne demek istediğinizi anlayamadım? Simdi kooperatifin bu kararını onaylarken damga vergisi alınmalı mı?

2008/25 nolu genelge
    ....Bu değişiklikle sadece resmi dairelerle, kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların aldığı ihale kararları damga vergisine tabi tutulmuş, diğer kişi ve kurumların aldığı ihale kararları ise damga vergisinin dışında tutulmuştur.

Bu durumda, 2007/30 ve 2007/62 sayılı Birliğimiz Genelgelerinde yer alan uygulama prensipleri, sadece resmi dairelerle kamu tüzel kişiliğine sahip olan kurumların aldığı ihale kararlarına tatbik edilebilecektir.

Dolayısıyla da resmi dairelerle kamu tüzel kişiliğine sahip olan kurumlar dışında kalan şirketlerin , kooperatiflerin, vakıfların vb kuruluşların aldığı ihale kararı ve bu mahiyetteki kararların damga vergisine tabi tutulması imkanı kalmamıştır.....

• 2007/30 nolu genelge
    10- “....... Kooperatifimiz adına .... ada, .... pafta, ....... parsel, ....... bağımsız bölüme ait tapunun, kooperatifimiz ......... nolu üyemiz, ......... ‘ na ferdileşme çerçevesinde devredilmesine karar verilmiştir.”
    Bu kararlar, nihai alım veya satım kararı olan ihale kararı olmayıp kararı alan şirket veya kurumun dahili işlemi vasfındadır.
    Bu bakımdan damga vergisini gerektirmeyen söz konusu kararların örneğinin çıkarılmasında sadece maktu suret harcı tahsili icabedecektir.

bu genelgeye görede alınmaması gerektiği yazıyor, sankii...

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Özgür bey genelgeler o kadar çok açıklayıcıki, bazen defalarca okumak zorunda kalmakla birlikte birde başkalarına soruyoruz, acaba ne demek istedi diye :)
    teşekkür ediyorum