eşlerin kefilligi

• ögrenci kefalet senetlerinde, kefiller anne ve baba, eşler birbirlerine muvafakat vermelimidirler bu konu hakkında görüşünüz nedir?

anne baba birlikte kefil olduğu için, kanımca ayrıca muvafakata gerek olmadığını düşünüyorum. çünki birlikte imza atıyorlar,

• 584. madde açık ve net: Eşlerden biri, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir. Ancak, fıkrada bu kuralın iki istisnasına yer verilmiştir. Birinci istisna, mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olması; ikincisi ise eşlerden birinin yasal olarak ayrı yaşama hakkının doğmuş olmasıdır. Söz konusu istisnalardan birinin varlığı durumunda eşin rızası aranmayacaktır.
    İstisnalar açık belirtilmiş Eşlerin birlikte kefil olmaları durumunda muvafakata gerek yoktur demiyor.
    Bence karşılıklı muvafakat gerekli.

• 584. madde açık ve net: Eşlerden biri, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir. Ancak, fıkrada bu kuralın iki istisnasına yer verilmiştir. Birinci istisna, mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olması; ikincisi ise eşlerden birinin yasal olarak ayrı yaşama hakkının doğmuş olmasıdır. Söz konusu istisnalardan birinin varlığı durumunda eşin rızası aranmayacaktır.
    İstisnalar açık belirtilmiş Eşlerin birlikte kefil olmaları durumunda muvafakata gerek yoktur demiyor.
    Bence karşılıklı muvafakat gerekli.

• Mantıklı olan muvafakatname vardır da demiyor..

Zaten Kefaletin altına (anne-babanın) ikisininde imzası alınırsa (Eşlerden biri, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir.) bu madde yerine getirilmiş oluyor gibi....

• eşler (karı koca) birlikte kefil iseler, ayrıca birbirlerinin muvafakatı aranmaz diye düşünüyorum. sonuçta ikisi birden karı koca olarak işlem kağıdına karşılıklı kefil olarak imza atıyorlar..

Kefiller farklı kişiler ise, o ayrı

• Değerli Meslektaşlarım;

İşlem içerisinde anne yada babanın beyanlarında eşin de kefalete imza attığına dair bir beyanları var mı? Hayır yok, yarın ben eşimin kefil sıfatıyla imza attığını bilmiyordum diyebilir. Aksini kanıtlayacağımız tek beyan geçmiyor işlem içerisinde, bunun için en doğrusu eşlerin karşılıklı muvafakatlarının da alınmasıdır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• eşler (karı koca) birlikte kefil iseler, ayrıca birbirlerinin muvafakatı aranmaz diye düşünüyorum. sonuçta ikisi birden karı koca olarak işlem kağıdına karşılıklı kefil olarak imza atıyorlar..

Kefiller farklı kişiler ise, o ayrı

Adem Bey'in dediği gibi olması gerek

• Değerli Meslektaşlarım;

İşlem içerisinde anne yada babanın beyanlarında eşin de kefalete imza attığına dair bir beyanları var mı? Hayır yok, yarın ben eşimin kefil sıfatıyla imza attığını bilmiyordum diyebilir. Aksini kanıtlayacağımız tek beyan geçmiyor işlem içerisinde, bunun için en doğrusu eşlerin karşılıklı muvafakatlarının da alınmasıdır.

bende özgür beye aynen katılıyorum

• bende özgür beye aynen katılıyorum

haberim yoktu diyemezki aynı evrakta imzaları var, onay şerhine birde saat yazmışım. Farklı noterliklerde imzaları onaylansa belki haberimiz yoktu derler ama aynı işlem aynı anda imza atıyorlar.
    evrakın arka tarafına muvafakat ettiklerine dair el yazıları ile yazı yazdırdım ama makbuz konusunda tereddüt ettim,

• haberim yoktu diyemezki aynı evrakta imzaları var, onay şerhine birde saat yazmışım. Farklı noterliklerde imzaları onaylansa belki haberimiz yoktu derler ama aynı işlem aynı anda imza atıyorlar.
    evrakın arka tarafına muvafakat ettiklerine dair el yazıları ile yazı yazdırdım ama makbuz konusunda tereddüt ettim,

tereddüt etme, imza 1 dir.

• Bir evrağın üzerinde 10 kişinin de imzası olsa, ilgililer özellikle belirtmedikçe (beyan etmedikçe) kimse kimsenin imzasından da işleminden de sorumlu değildir, bu kural doğrultusunda siz yinede muvafakatı alın derim. Zaten alacağımız son muvafakatlar olacak, meclis açılışında eş rızası büyük ihtimalle kaldırılacak.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Yeni değişikliğe göre eşlerin öğrenci taahhüt ve kefalet senedindeki imza olayını şöyle uygulamaktayız."anne ve babanın imzasını alıyor ve aynı zamanda ikisininde el yazıları ile eşimin........tl.lik kefalet senedini imzalamasına muvafakat ediyorum şeklinde yazarak altını imzalıyorlar."işlemde veznede imza tek imza olarak kesilmekte..Dolayısıyla hemen hemen herkes bu işlemin yapılması
    nda aynı noktada birleşiyor.....

• Yeni değişikliğe göre eşlerin öğrenci taahhüt ve kefalet senedindeki imza olayını şöyle uygulamaktayız."anne ve babanın imzasını alıyor ve aynı zamanda ikisininde el yazıları ile eşimin........tl.lik kefalet senedini imzalamasına muvafakat ediyorum şeklinde yazarak altını imzalıyorlar."işlemde veznede imza tek imza olarak kesilmekte..Dolayısıyla hemen hemen herkes bu işlemin yapılması
    nda aynı noktada birleşiyor.....

Ahmet Abimin Dediği gibi bizde aynı uygulama yapıyorz ,muvafakat ekstardan istemiyoruz....

• HERKESE KAZASIZ BELASIZ GÜNLER DİLEĞİYLE
    KEFİLİN ADI VE SOYADI:

KEFİL OLUNACAK KİŞİ

KEFALETİN TÜRÜ

KEFALETİN AZAMİ TUTARI:

KEFALETİN BAŞLANGIÇ TARİHİ:

KEFALETİN BİTİŞ TARİHİ:
    isimli eşimin yukarıda yazılı olan kefaletine işlemin kurulması anında muvafakat ediyorum.

KEFİLİN EL YAZISI İLE YAZDIRILACAKTIR.

KEFİLİN ADI VE SOYADI:

KEFİL OLUNACAK KİŞİ

KEFALETİN TÜRÜ

KEFALETİN AZAMİ TUTARI:

KEFALETİN BAŞLANGIÇ TARİHİ:

KEFALETİN BİTİŞ TARİHİ:
    isimli eşimin yukarıda yazılı olan kefaletine işlemin kurulması anında muvafakat ediyorum.

BİZ DE BU ŞEKİLDE TAAHHÜT SENEDİNİN ARKASINA YAZDIRIP ALTINA KİMLİK ONAYI YAPIYORUZ EĞER KEFİLLER BEKAR İSE MUVAFAKAT KISMINI KALDIRIYORUZ.

• ektradan muvafakat alıyormıyorsunuz dimi ?