pasaport ile düzenleme vekaletname yapılırmı

• Konu açılmışken biliyorsunuz yeni Türk pasaportlarında T.C. Kimlik no adı ve soyadı dan başka birşey yazmıyor,eski pasaportlarda nüfus bilgileride oluyordu.Ağustos ayında bir araç satışı vekaleti yaptım pasaport artı Nüfus kaydına göre . Sizler ilgili sadece Pasaportunu getirdiği zaman ne yapıyorsunuz..

• [size=11pt]2- Tapu Sicil Tüzüğünün 18'inci maddesinin 8'inci fıkrası[/size][size=11pt], "Yabancı uyruklu gerçek kişiler ve yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin tapu ve kadastro işlemlerinde kullanılacak belgeleri belirlemeye Genel Müdürlük yetkilidir."[/size][size=11pt] hükmünü içerdiğinden, söz konusu belirleme yapılıncaya kadar bu kişilerin işlemlerinde esas alınacak belgelemelerde eski uygulamaya devam edilecek ve dolayısıyla yabancı uyruklu kişilerin işlemlerinde pasaportları veya mensubu oldukları ülkenin kimliğine dayanılarak işlem yapılacaktır.[/size]

[size=11pt]2. madde yabancı uyruklular için geçerlidir. [/size]

• :) Değerli meslektaaşlarım Yeni Tapu tüzüğüne göre,Tapuda işlem görecek vekaletnamelerin düzenlenmesi sırasında "T.C. vatandaşlarına verilen Pasaportan" söz edilmemiş yani pasaport devre dışı bırakılmış gibi ne dersiniz?

• Cabir abi bırakılmamış o doğru ben yapıyorum işlem ama sizde iyi biliyorsunuz elinize çok gelmiştir yeni Türk pasaportlarında sadece t.c. ve isim var baba adı ana adı doğum tarihi filan yok, benim demek istediğim pasaportun yanında bizde çıktı alabiliyoruz nüfus kayıt örneği filan ekliyormusunuz.

• [size=11pt]1)[/size][size=11pt]Yeni Tapu Sicil Tüzüğü’nün 18’inci maddesi mülga Tüzüğün 13’üncü maddesinin karşılığı olup, yeni düzenlemeler içermektedir. Buna göre:[/size]

[size=11pt]18’inci maddenin 2’nci fıkrasında[/size][size=11pt]“İstemde bulunan hak sahibi gerçek kişi ise, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı istenir[/size][size=11pt] [/size][size=11pt]hükmü yer aldığından, Türk vatandaşlarının tapu işlemlerinde [/size][size=11pt]sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile işlem yapılabilecektir.[/size]
    [size=11pt] [/size][size=11pt]Noterliklerde de, bu hükme uygun şekilde hareket edilmesi ve Türk vatandaşlarının tapuda işlem yapılmasını gerektiren işlemlerinde sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile işlem yapılması icap etmektedir.[/size]

• 1)Yeni Tapu Sicil Tüzüğü’nün 18’inci maddesi mülga Tüzüğün 13’üncü maddesinin karşılığı olup, yeni düzenlemeler içermektedir. Buna göre:

18’inci maddenin 2’nci fıkrasında“İstemde bulunan hak sahibi gerçek kişi ise, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı istenirhükmü yer aldığından, Türk vatandaşlarının tapu işlemlerinde sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile işlem yapılabilecektir.
    Noterliklerde de, bu hükme uygun şekilde hareket edilmesi ve Türk vatandaşlarının tapuda işlem yapılmasını gerektiren işlemlerinde sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile işlem yapılması icap etmektedir.

• BİZDE YAPMIYCAKTIK AMA İLGİL ÇOK ISRAR ETTİ SİZ YAPIN TAPU KABUL ETMESSE SORUMLULUK BENM DİYE ORTALIĞI YIKTI.BİZDE YAPTIK